Дали кучињата можат да јадат кромид и лук?

 Дали кучињата можат да јадат кромид и лук?

Tracy Wilkins

Сите знаат дека има забранета храна за кучињата. Затоа, во секојдневниот живот, може да се појават некои прашања за тоа што да му се даде или не на животното: дали кучињата можат да јадат лук и кромид, на пример? Многу често во човечката кујна, кромидот и лукот се познати по непогрешливиот вкус што го даваат на јадењата, но овие намирници не можат да бидат вклучени во храната за кучиња. И кромидот и лукот имаат супстанции кои се многу штетни за здравјето на кучињата. За да стави крај на сомнежите еднаш засекогаш, Paws of the House собраа информации за овие намирници и нивното консумирање од страна на домашните миленици. Дознајте во продолжение зошто кучињата не можат да јадат кромид и лук!

Дали кромидот е лош за кучињата?

Функционирањето на организмот на живите суштества е секогаш многу различно од животно до животно. Компонентите кои лесно се вари од човечкото тело (па дури и корисни) може да предизвикаат труење со храна кај кучињата. Затоа, многу е важно да знаете дали некои намирници се лоши за вас или не. Давањето кромид на кучиња, на пример, е нешто што никогаш не треба да се прави.

Иако постојано се користи во оброците на луѓето, кромидот е лош за кучињата бидејќи содржи супстанца наречена тиосулфат, која е токсична не само за кучиња, како и за мачки. Конзумирањето кромид од кучиња може да ги уништи црвените крвни зрнца на животното, што доведува до анемијакучешки хемолитик. Покрај тоа, зеленчукот може да предизвика и гастроентеритис, оштетувајќи го целиот дигестивен систем на кучето.

Исто така види: Црна мачка: видете инфографик кој резимира сè за личноста на ова домашно милениче

Дали лукот е штетен за кучињата?

Како и кромид, многу луѓе сакаат да знаат дали кучињата можат да јадат лук. Лукот е популарна состојка во бразилската кујна и се гледа како есенцијален зачин за повеќето од нашите оброци. Оваа реалност може да го наведе учителот да размислува за користење лук во домашен рецепт за домашно милениче. Дали мислите дека кучињата можат да јадат ориз со лук? Одговорот е не. Лукот за кучиња е исклучително токсичен. Во зависност од внесената количина, кучето може да развие анемија на кучиња или да претрпи гастроинтестинални компликации кои можат да предизвикаат дијареа, абдоминална болка и повраќање кај кучето. Затоа, никогаш не размислувајте за можноста да им дадете лук на кучињата.

Не можете да им дадете лук на кучињата: што да користите за да го зачините?

Веќе знаете дека не можете да им дадете лук и кромид на кучиња, но кој рече дека не може да се користи зачин? И покрај тоа што нашите миленици се токсични, постојат и други опции кои можат да се користат за зачинување на храната за кучиња. Ако зборуваме за усвојување природна храна за кучиња, домашните рецепти ќе станат дел од рутината. Погледнете кои зачини се дозволени за кучињата:

  • оцетјаболко
  • оригано
  • магдонос
  • босилек
  • нане
  • мајчина душица
  • куркума
  • ѓумбир

Се разбира, мора да се земе предвид индивидуалниот вкус на секое куче и на сопственикот останува да набљудува дали му се допаѓа зачинот или не. Просечната препорака е нотка за секој оброк. Не заборавајте да не претерувате со количината.

Исто така види: Ултрасонографија за кучиња: како функционира, во кои случаи е индицирана и како помага при дијагностицирање?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.