6 работи што треба да ги знаете пред да посвоите куче скитник (кутре или возрасно)

 6 работи што треба да ги знаете пред да посвоите куче скитник (кутре или возрасно)

Tracy Wilkins

Мешачот е, без сомнение, едно од најомилените и најценети кучиња кај Бразилците. Официјално познати како кучиња од мешана раса (SRD), овие миленици се добиени од вкрстување на две или повеќе раси, што го прави секое животно уникатно. Повеќето од овие кучиња живеат на улица и бараат дом да го наречат свој, но за среќа денес кучето мелез е една од најпопуларните „раси“ во Бразил. И не е за помалку, нели? Фотографиите скитници не го негираат тоа: овие кучиња имаат сè за да освојат простор во нечие срце.

Но, што е важно да знаете пред да посвоите кученце или возрасно куче скитник? Кои карактеристики се специфични за ова кученце и каква грижа е потребна за него? Собравме 6 работи што треба да ги знаете пред да имате мут дома. Ајде!

1) Некои трауми можат да бидат дел од историјата на мут, затоа дајте му простор на вашето кученце

Пред да ги отворите вратите од куќата за кученце или возрасен мут, важно е да го задржите имајќи предвид дека животните кои живеат на улица не секогаш имаат среќна приказна. Искуството на секое кученце е различно: некои се напуштени од сопственото семејство, други се раѓаат и поминуваат низ разни тешкотии на улица, а има дури и скитници кои се жртви на малтретирање.

Кога посвојувате куче скитник, треба да разберете дека тој може да има трауми од минатото, дури и ако е сè уште кученце. Опроцесот на адаптација може да потрае малку пред да се навикне на новото семејство и новиот дом. Затоа, еден од најдобрите начини да научите како да се грижите за кученце скитник е да знаете да го почитувате просторот на миленикот уште од самиот почеток, покрај тоа што ќе му понудите катче со се што му треба. Ова важи и за постарите кучиња. Љубовта и трпението се одлични сојузници!

2) Кучето скитник секогаш ќе биде подготвено да ви пружи љубов!

Посвојувањето на куче скитник е чин на љубов! И можете да бидете сигурни дека овие кученца секогаш двојно ќе ја возвратат сета наклонетост што ја добиваат. Откако кучето мелез (бебе или возрасен) ќе се прилагоди на новиот дом и ќе се запознае со околината, она што нема да недостига е љубов и дружење во животот на целото семејство. Кучињата од мешана раса се супер приврзани, а откако ќе се приврзат за нивните тутори, нема кој да ги раздели. Мут има тенденција да биде попотребен од другите кучиња, особено кога е спасен и посвоен како кученце, па штом ќе почне да се чувствува сакан од некого, нема ништо да го спречи да ја покаже сета љубов и благодарност што ја чувствува. .

Исто така види: Вакцинација против беснило: Сè што треба да знаете за имунизацијата

3) Мелезот има неисцрпен извор на енергија!

Ако имате намера да имате куче-мелез, треба да бидете свесни дека овие животни се супер активни. Сакаат да трчаат, скокаат и играат секогаш кога можат. Шетањето на кучето скитник ебелег на денот на овие кучиња, така што тоа е нешто што не треба да се изостави. Но, ако еден или друг ден не можете да одите на прошетка со него, тоа не е проблем, бидејќи мелезот секогаш наоѓа начин да троши енергија дури и во затворен простор. Значи, добар совет е: инвестирајте во играчки за кучиња. Може да биде од секаков вид: може да се рециклира, интерактивна или дури и познатата топка за кучиња. Сето ова му угодува на мутчето и многу ќе го израдува!

Ах, но не заборавајте да купите соодветни играчки за секоја фаза од животот на кучето, а? На кученцето скитник му требаат повеќе податливи играчки, како што се заби или играчки кои можат да служат како друштво, како што се кадифен играчки. Како што старее кученцето, на оваа листа може да се додадат и други видови играчки. Друг совет е да научите како да тренирате куче-мелез, бидејќи овие кучиња обично се доста интелигентни и можат да научат неколку трикови, покрај основните команди за послушност.

4) Научете како да ја знаете големината на куче-мелез!

Кога имате кученце-мелез, многу заеднички сомнеж е за големината на животното. На крајот на краиштата, како е можно ова да се одреди кога кученцето не е раса и, според тоа, нема дефинирана големина? Па, вистината е дека ова е поедноставно отколку што изгледа. Општо земено, малиот мелез има забрзан раст вопрвите недели од животот, практично достигнувајќи ја својата возрасна висина, која варира помеѓу 25 и 40 см. Кога станува збор за големо кученце мешано, растот е побавен и кучето може да порасне и до две години, достигнувајќи најмалку 70 см во меѓувреме. Сепак, огромното мнозинство на мелези се со средна големина и затоа се во опсег од 40 до 60 см.

5) Мелезот исто така треба да биде во тек со вакцините

Многу луѓето тврдат дека кучињата мелези се здрави и не се разболуваат, но ова не е ништо повеќе од мит. Иако тие се всушност малку поотпорни, тоа не значи дека кученцето е имуно и ослободено од било каква болест. Сосема спротивно: важно е да се грижите со ова мало куче како и со расно куче. Редовно носете го на ветеринар за да дознаете како му е здравјето, давајте му ги сите вакцини што се препорачани за кучињата и не заборавајте да го обезлишате вашиот пријател. Дополнително, лековите за болви и крлежи се исто така многу добредојдени!

Исто така види: Дали бучавата на кучето е знак за здравствен проблем?

За кучето да биде уште поздраво, храната за кучиња скитници исто така мора да биде квалитетна и да ги содржи сите важни хранливи материи за вашиот организам. Добар избор на храна за кучиња скитници е верзијата Premium или Super Premium, која обезбедува урамнотежена и комплетна исхрана за кучињата.кучиња.

6) На крајот на краиштата, колку долго живее кучето мелез?

Колку што некои веруваат дека очекувањата на мелезот се поголеми од оние на чистокрвните кучиња, не е така . Всушност, она што одредува колку долго живее мелезот е квалитетот на живот што го има ова животно. Ако е добро згрижено, има добра исхрана, често вежба физички и живее во здрава, среќна средина со многу љубов, животниот век на животното може да варира од 10 до 16 години. Но, ова е повеќе поврзано со средината во која живее отколку со фактот дека е скитник. Како да се грижите за овие кучиња ја прави сета разлика во овие моменти!

БОНУС: Како да дознаете дали кучето е скитник?

Чистокрвно куче кое е вкрстено со животно од истата раса ќе роди уште едно чистокрвно кученце. Кога имаме куче од одредена раса што вкрстува со различна раса, може да генерира необична смеса, како што е Лабрадул (мешавина од Лабрадор и Пудлица), на пример. Во случајот со мешаницата што ја знаеме, немаме начин да ја дознаеме точната лоза на животното, бидејќи тоа е мешавина од неколку различни вкрстувања од кои настанало. Ова е причината зошто кучето мелез е толку непредвидливо во сите аспекти, вклучително и изгледот, бидејќи е можно да се најде нешто од кученце карамел до кучецелосно бело крзнено мешано.

Првично објавено на: 02.07.2020

Ажурирано на: 08/11/2021

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.