Сиромашна мачка: како да се справите со мачка многу приврзан за сопственикот?

 Сиромашна мачка: како да се справите со мачка многу приврзан за сопственикот?

Tracy Wilkins

За некои луѓе може да биде тешко да се идентификуваат знаци на недостаток кај домашните мачки, главно затоа што овие животни се познати по тоа што имаат најрезервирано и независно однесување. Но, спротивно на она што многумина мислат, можно е да имате мачка која има потреба, од оние кои не штедат наклонетост за ништо, па дури и бараат повеќе! Да ве придружува во секоја соба, секогаш да бидете блиску и упорно да барате наклонетост се некои јасни знаци на мачка која е многу приврзана за својот сопственик. На крајот на краиштата, дали ова однесување на мачката е нормално? Дали може да има негативни ефекти врз мачката? Што да направите?

Како да знаете дали вашата мачка има потреба или не? Видете некои знаци!

Спротивно на теориите што кружат околу тоа дека мачките се животни кои не создаваат врски со семејството, мачките можат да бидат многу приврзани животни. Некои знаци на телото дури ја покажуваат љубовта што ја чувствуваат кон своите старатели. Тие користат движење на опашката, положба на увото, па дури и мјаукања за да покажат наклонетост. Но, кога овие знаци се повеќе поврзани со потребата? Еве неколку совети за тоа како да го идентификувате однесувањето:

  • Барате многу наклонетост, вклучително и влегување во скут
  • Претерано мјаукање кога влегувате во бањата или ја затворате вратата од спалната соба
  • Не се уморува да си игра со вас
  • Љубоморен на други животни, па дури и деца
  • Се обидува да го фокусира вашето внимание на други работи,како да лежи над тастатурата на компјутерот
  • Само сака да спие со тебе
  • Ве следи низ секоја соба во куќата
  • Покажува тага кога патувате или поминувате повеќе време далеку од дома дома

На крајот на краиштата, дали сиромашната мачка е позитивно или негативно однесување?

Најпрво, треба да анализирајте го нивото на потреба на вашата мачка. Мачката која бара наклонетост, која сака да игра или што поминува време во вашиот скут е супер здрава: ќе уживате во многу убави моменти заедно. Вообичаено, тој има моменти кога сака да дреме во креветот, па дури и игра сам без никакви проблеми. Од друга страна, ако вашата мачка има најмалку стрес поради ова однесување, важно е да внимавате и да побарате помош. Ова вклучува и посесивно и агресивно однесување и премногу страдање ако сопственикот патува или поминува повеќе време надвор од дома, како на пример одбивање да јаде и уринира надвор од место за да изрази незадоволство.

Исто така види: Филабрасилиро: сè за големата бразилска раса

Потребна мачка: што да Дали?

Мачката поврзана со сопственикот не може да ги надмине нивоата на нормалност. Поголема е веројатноста дека прекумерната потреба ќе стане штетна за здравјето на животното, бидејќи тоа може да го зголеми нивото на стрес и анксиозност кога тој не се чувствува возвратно. Затоа, ако забележите поопсесивно однесување, важно е да побарате помош од професионалец. Еденмачки бихејвиорист ќе го разбере потеклото на недостатокот, па дури и ќе идентификува дали семејството придонесе за тоа. Со одреден тренинг, па дури и употреба на цветни лекови и други лекови, можно е да се ублажат овие симптоми.

Исто така види: Дали е ризична операција за стерилизирање на кучиња?

Ако вашата мачка манифестира недостаток само во специфични ситуации, немате за што да се грижите. Во тој случај, важно е да посветите повеќе време на обрнувањето внимание на мачето: обидете се да комуницирате повеќе со игри и многу наклонетост!

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.