Калциум за кучка што дои: кога е потребно?

 Калциум за кучка што дои: кога е потребно?

Tracy Wilkins

Калциумот за кучки што дојат е мерка која има за цел да го одржи здравјето на мајката и кученцата кои се во фаза на раст. Храната за кучиња е полна со правила и треба да ги исполни сите нутритивни барања на животното. И во моментов, не може да биде поинаку: потребата за калциум е можеби поголема и важно е да се знае за тоа.

Но, кога и како треба да се дополни калциумот? За да се обидеме да одговориме на овие прашања, разговаравме со ветеринарната нутриционистка Бруна Сапони, која објасни повеќе за витаминот за кучиња кои дојат. Следете го.

Кога да му понудите додаток на кучето што дои?

Храната за кучиња е најпрепорачлива диета за домашно милениче, дури и кога кучето е бремена. Кој вели дека ова е ветеринарниот нутролог, Бруна Сапони. Таа разговараше со Patas da Casa и укажа на важноста на добиточната храна: „Храната е храна која ги содржи сите неопходни хранливи материи за животот на домашно милениче - вклучувајќи го и калциумот“.

Исто така види: Небулизација кај кучињата: видете во кои случаи е индицирана процедурата

Но, тогаш зошто постои барај го?витамин за постпородилно куче? Бруна објаснува дека пред пазарот да понуди целосна храна, решението било суплементација. Сепак, тоа резултираше со компликации: „Ако давам дажба и суплементи со калциум над она што е потребно, се случува спротивен ефект“, објаснува таа.

Таа тврди дека дополнителен калциум не е неопходност, освен во случај на диета ограничена во природна храназа доилки: „Нема потреба од дополнување на калциум. Освен ако животното нема природна исхрана, направена од нутриционист. Во тој случај дефинитивно ќе се препише манипулираниот додаток на калциум“, вели тој.

Бременото куче може да јаде храна за кутриња, вели ветеринарот

Нутрологот посочува дека можеби е интересно да се промени ја исхраната трудница, за диета за кутриња: „Храната за кутриња можете да ја користите во вториот месец од бременоста, бидејќи тоа е полноправна, калорична храна со повеќе хранливи материи. Чувајте ја до првиот месец од доењето. Во вториот месец, таа може да се префрли на редовна храна, бидејќи веќе почнала да ги одвикнува кученцата.“

Зошто е калциумот толку важен за кученцето?

Калциумот е минерал познат по зајакнување на здравјето на коските. И животните имаат корист од калциумот и тој треба да биде дел од нивната исхрана, особено кога се млади. Бруна Сапони објаснува како функционира и како е фундаментален за растот на кучето: „За време на бременоста, калциумот има влијание врз кученцата. Има фосфор и витамин Д, кои помагаат да се одржуваат соодветните нивоа за да се формира структурата на коските на животното. При доење ќе ја одржува оваа структура додека расте и затоа на кученцето му требаат поголеми количини калциум: во фаза на раст е“, појаснува ветеринарот.

Исто така види: Бронхитис кај мачки: 5 знаци на респираторна болест што ги погодува мачките

Бидете внимателни кога нудите домашен калциумза кучиња

Секоја ненадејна промена во исхраната на кучето мора да биде посредувана од професионалец, бидејќи секое домашно милениче има свои потреби, а понудата на додаток за кучињата кои дојат е една од овие особености: „Само во природната храна се нуди калциум, пресметано од нутролог според потребите на животното, што е нешто индивидуално.“

Таа ги спомнува и опасностите од нудење домашен калциум, без надзор: „Да го обезбедуваме во домашна исхрана, на погрешен начин. е многу опасно. Вишокот на калциум му штети на формирањето на кученца и може да се појават проблеми со коските и зглобовите. Сè затоа што (кучето) јадело премногу калциум“. Со други зборови, секогаш барајте ветеринарна помош, особено во случај на многу слабо куче кое дои.

Киблата е најдобриот начин да му понудите калциум на кучето

Како излез, Бруна вели дека киблата, дури и онаа стандардната, треба да биде главен извор на исхрана на кучето: „Подобро е да се понуди економичен оброк, кој ќе ги содржи минимум потребните хранливи материи, отколку природна храна, направена погрешно“, вели таа. 1>

Таа ги коментира и придобивките од дажбата Супер премиум: „Секако, секогаш е добро да се понуди Супер премиум храна, во која се ќе има многу поквалитетно, додека економската дажба секогаш ќе има минимум. од сè“.

Кучето може да јаде храна богата со калциум - но како ужина

Нутрологот предупредувадека кога барате храна која ќе го замени калциумот за кучињата, имајте на ум дека тој не треба да ја замени храната и дека треба да се користи како ужина. Таа ја користи приликата и наведува кои се ослободените намирници со калциум за кучињата: „Постојат неколку намирници кои содржат калциум: брокула, зелка... темнозелениот зеленчук има многу калциум. Но, немојте да нудите затоа што треба да дополнувате. Тоа е повеќе како здрава ужина, која ќе има количина на калциум, за животно што дои или бремена, убаво е. Но, кучешката храна веќе има се што му треба на кучето“, заклучува тој.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.