Мачка убодена од пчела: што да правам?

 Мачка убодена од пчела: што да правам?

Tracy Wilkins

Убодот од пчела кај мачка е ситуација што може да исплаши многу сопственици на мачки. Мачките се многу љубопитни животни и можат да го манифестираат својот ловечки инстинкт со бркање инсекти. Загриженоста за ова е крајно валидна, не само затоа што убодот од пчела кај мачка може да предизвика се, од привремен оток до сериозно воспаление на местото. Но, дали знаете што да направите со мачка искасана од пчела? За да ви помогне во оваа мисија, Paws of the House собра неколку совети на оваа тема. Проверете!

Исто така види: Како да поставите новогодишна елка за мачиња?

Мачка: убодот од пчела може да предизвика симптоми како треска и дијареа

Да ве убоди инсект не е нешто многу тешко да им се случи на мачките. Во случај на пчели, старателите треба да бидат свесни, бидејќи убодот од инсект може да предизвика интоксикација на домашни миленици. Исто така, оваа ситуација може да предизвика алергиска реакција на крзненото. Симптомите и опасностите ќе зависат од нивото на чувствителност на организмот на животното и количината на отров што се инјектира во каснувањето. Во многу прилики, учителот можеби нема да го види моментот кога пчелата ја искаса мачка. Затоа, потребно е да се обрне внимание на карактеристичните симптоми, како што се:

  • треска
  • дијареа
  • болка
  • оток
  • прекумерно лижење на местото на каснување
  • кашлање
  • присуство на убод
  • прекумерно мјаукање

Исто така види: Мачката има 7 животи? Дознајте како и од каде потекнува оваа легенда за мачките

Како да спречите убод од пчела кај мачка?

Родителот на домашно милениче знаеколку е тешко да се надгледува животното во секое време. Поради ова, нормално е некои чувари на вратата да се сомневаат како да ја спречат мачката да не биде каснат од инсекти. Одржувањето на животната средина заштитена е еден од најдобрите совети за ова. Ако вашиот дом има растенија и градини, најпрепорачливо е да оставите места со цвеќиња надвор од дофат на мачката. Воспитувачите кои поседуваат куќа со надворешна површина треба да се погрижат да нема кошница на локацијата за да ги чуваат мачињата подалеку од опасност. Исто така, не заборавајте да внимавате да избегнувате да садите растенија кои се токсични за мачките.

Убод од пчела кај мачка: што да направите?

Кога ќе сфатите дека вашето маче е искасано од пчела, вообичаено е туторите сами да се обидат да го решат проблемот, но строго е опасно осилото да биде отстрането од самиот тутор. Најдоброто нешто што треба да направите е да го однесете мачето кај доверлив ветеринар за да може да се направи најдобриот третман. Во зависност од случајот, професионалецот може да препише лек за убод од пчела кај мачки. Никогаш не обидувајте се сами да ја лекувате мачката, бидејќи тоа може да предизвика уште повеќе компликации за животното. Лековите наменети за луѓе се уште поопасни и можат да бидат фатални за мачките.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.