4-ти јуни е „ден на прегрнете ја вашата мачка“ (но само ако мачката ви дозволи). Погледнете како да го прославите датумот!

 4-ти јуни е „ден на прегрнете ја вашата мачка“ (но само ако мачката ви дозволи). Погледнете како да го прославите датумот!

Tracy Wilkins

Секој 4-ти јуни се слави „Денот Прегрни ја мачката “. Точното потекло на овој датум не е познато - можеби е создаден од некоја организација во чест на мачките или едноставно како изговор за туторите да ги грабнат миленичињата. Без оглед на мотивацијата зад идејата, едно е сигурно: секоја можност да се галите мачка е добредојдена.

Тоа рече, искористувајќи ја атмосферата на љубов и симпатичност во воздухот, како да научите да го идентификувате вашиот маче главните прикази на наклонетоста на придружникот? Ако сè уште се сомневавте како да ги галите мачките, тие ќе завршат сега!

Денот на прегрнете ја вашата мачка: знајте 6 знаци дека вашето домашно милениче сака наклонетост

1) Греење на мачка

За повеќето воспитувачи, забележувањето на мрчење на мачка е вообичаено. Но, верувајте ми: многумина можеби не ја разбираат оваа позната навика на мачки. Однесувањето не е ништо повеќе од форма на комуникација за мачките, кои мрчат за да се поврзат со својата мајка и браќата и сестрите. Затоа, ако вашата мачка рика, тоа е затоа што е среќна во ваше присуство - и сака да го покаже тоа.

2) Седнете или легнете во скутот на учителот

Мачката седи или лежи на учителот - особено ако иницијативата е придружена со масажа , попознат како „месење леб“ - е знак на доверба и наклонетост. Тоа значи дека тој се чувствува удобно и виеТој практично се смета себеси за член на семејството.

3) Мачка полека трепка кон вас

Дали некогаш сте забележале дека вашата мачка полека трепка кон вас и/или кон другите членови на домаќинството? Гестот е познат како „мачкино око“ и, на изненадување на многу сопственици, тој е значаен приказ на наклонетост. Тоа е како мачката да ви праќа тивок бакнеж и да го изјавува своето пријателство и доверба. Затоа, секогаш кога е можно, вреди да се врати намигнување!

4) Мачката ја трие главата на учителот

Веројатно веќе сте добиле познатите „глави“ среде сесија за нега на мачки. Мачките го прават ова движење како знак дека го препознаваат мирисот на учителот и, повеќе од тоа, дека го сметаат за важен во нивниот живот.

Но, обрнете внимание: ако однесувањето стане опсесивно или различно од вообичаеното, може да биде дека миленичето има болка. Во овој случај, побарајте проценка од ветеринар што е можно поскоро.

Исто така види: Како да се грижите за раната на шепата на мачката?

5) Мачка ве следи низ куќата

Да имате мачка дома е прифаќањето дека самото одење во тоалет повеќе не е можна реалност. Тоа е затоа што е нормално да се види мачката како го следи учителот насекаде, вклучително и во најинтимните моменти. Оваа навика може да значи дека мачките сакаат нешто, како храна и внимание, но често тоа само значи дека ве сакаат и сакаат да бидат наоколу.

6) Мачка што го покажува задникот

Ова може да му изгледа чудно на секој што не живее со мачки. Сепак, туторите веќе знаат: помеѓу една и друга наклонетост, мачките сакаат да го покажуваат својот задник. Однесувањето е природно и, колку и да е необично, исто така е дел од комуникацијата со мачиња. Тие го прават тоа за да се поздрават, да дознаат важни информации еден за друг и да покажат наклонетост и доверба кон најблиските.

Исто така види: Национален ден на животните: 14 март ја подига свеста на општеството против малтретирањето и напуштањето

Сега, да! Веќе знаете што значи кога вашата мачка ќе ве прегрне (секако на свој начин) и можете да го прославите 4-ти јуни со стил.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.