Корги: знаете сè за оваа мала раса на кучиња

 Корги: знаете сè за оваа мала раса на кучиња

Tracy Wilkins

Познато како куче на кралицата, Корги е една од најпопуларните раси што постојат. Неговиот симпатичен изглед многу помага во тоа: со густо крзно, кратки шепи и големи уши, тешко е да се одолее на шармот на Corgi. Расата е во состојба да освои секого со својата личност полна со харизма, енергија и многу симпатичност. Ова е интелигентно, послушно куче кое има тенденција да биде многу независно.

Иако постојат различни варијации на расата - Pembroke Welsh Corgi и Cardigan Welsh Corgi - едно е сигурно: ова куче е придружник за сите часови . Како да го запознаете кучето Корги подлабоко? Цена, потекло, карактеристики, темперамент, грижа за расата... накратко, во оваа статија одвоивме се што треба да знаете за ова неверојатно куче!

Зад потеклото на кучето Корги

Како што се случува со повеќето раси на кучиња, многу е тешко да се дефинира точното потекло на Коргите, бидејќи датира со векови. Покрај тоа, бидејќи ова е раса која има две варијации, приказната за ова мало куче на крајот добива и различни верзии.

Се верува дека велшкиот корги кардиган бил донесен од Централна Европа во Кардиганшир, во Велс, во Обединетото Кралство околу 1200 п.н.е Со други зборови, постои повеќе од 3.000 години! Коргите во регионот имале улога на заштитник на семејството, па дури и помошник во ловот, само повеќевакцинирани, обезцрвени и стерилизирани, исто така, имаат тенденција да имаат повисоки трошоци.

Друга важна точка е дека за да се стекне расата Corgi, вредноста не може да биде многу под табелата. Затоа, првиот чекор е да барате сигурна одгледувачница која е специфична за расата. Проверете дали страницата е посветена на благосостојбата и на родителите и на кученцата.

Рентген на велшкиот кардиган

 • Крзто: краток или среден, со тврд изглед во случајот на велшкиот корги кардиган и густ изглед во случајот на велшкиот Pembroke Corgi
 • Темперамент: придружник, приврзан, независен, разигран, заштитнички и независен
 • Ниво на интелигенција: 11-ти во рангирање на кучешката интелигенција
 • Ниво на енергија: умерено
 • Здравје: дебелината, проблемите со грбот и зглобовите се чести
 • Очекување на живот: 12 до 15 години

Првично објавено на: 07.08.2020

Ажурирано на: 01/12/2021

подоцна имал функција да го води стадото овци, крави, па дури и велшки коњчиња. во Пемброкшир, Велс, каде што им служел како помош на земјоделците во регионот. Научниците дури се сомневаат дека расата произлезе од вкрстувањето на велшкиот корџи кардиган со германскиот Шпиц. Ова е животно кое има репутација на овчарско куче и има тенденција лесно да ги почитува дадените заповеди. Расите беа официјално признати како „различни“ во 1934 година од страна на Кинолошкиот клуб.

Корги е познато како куче на кралицата

Расата Корги е создадена за сточарство, дури и ако изгледа чудно за поради неговата големина — во просек достигнува 30 сантиметри и 15 килограми. Да, иако беше многу помало, Корги беше работно куче кое им помагаше на одгледувачите на крави, волови, овци, па дури и коњчиња. Одејќи малку против своето потекло и покажувајќи го својот потенцијал како куче придружник, стана популарно и како раса на кучето на англиската кралица Елизабета Втора. Монархот имаше различни Пемброк Велшки Корги во текот на нејзиниот живот. Првото куче на англиската кралица од расата Корги ѝ го подарил нејзиниот татко, додека таа била уште помлада.

Таа веднаш се заљубила во расата! Кучето на кралицата Елизабета почна да станува популарно, особено во Англија. сите акопрашал „која е расата на кучето на кралицата Елизабета?“, што го прави многу успешен во земјата и во светот. Поради тоа што толку многу го сака кучето, кралицата Елизабета Втора имала повеќе од 30 корги во текот на својот живот! Затоа, расата на кучето на англиската кралица практично стана симбол на кралското семејство. И има повеќе историја во врска со ова куче: англиската кралица зеде дел од нејзините корги за да парадира на церемонијата на отворањето на Олимписките игри во Лондон во 2012 година!

Corgi: физичките карактеристики ги дефинираат варијациите на расата

Лесно е да се помешаат различните видови на Corgi, но тие не се исти и некои детали можат да помогнат полесно да се разликуваат. Опашката, на пример, е највпечатлива физичка карактеристика: додека кучето од Велс Корги Кардиган има долга опашка, Пемброк Корги има многу кратка опашка.

Друга разлика што може да ја олесни идентификацијата на расата е Боја на животинско палто: Cardigan Corgi е типично сина merle, brindle, црвена, темно кафеава, тробојка со врвки и тробојка со црвени точки; Pembroke Welsh Corgi може да има униформа обвивка од црвена, темно кафеава, срна, црна и кафеава, со или без бели ознаки на екстремитетите, градите и вратот.

Некои особини се исто така споделени помеѓу двата типа Корги: расата на мали кучиња има тенденција да биде силна, кратка и робусна, штоналикува на изгледот на лисиците. Висината на гребенот обично варира помеѓу 25 и 30 см, а тежината може да биде од 9 до 12 кг.

Физичкото уредување на кучето велшки Корги може да ве изненади

Големината на Корги може дури и не го прави одличен спортист, како Златниот ретривер, но тоа не значи дека на малото куче не му требаат дневни дози на вежбање. Бидејќи тие првично се овчарски кучиња, расата има многу енергија и треба да ја троши на долги прошетки. Затоа, неопходно е да одржувате рутина на физички активности со вашиот пријател Корги, вклучително и патувања во паркот за кучиња за да може многу да трча додека не се измори.

Личноста на Корги е обележана со дружење и независност

 • Соживот

Личноста на Корги е она што е најфасцинантно кај него. Ова е совршена раса на кучиња за големи семејства, со или без деца, како и за оние кои живеат сами. Придружник, приврзан и интелигентен се најдобрите дефиниции за Корги: расата на кучиња сака да се вклучува во семејните активности и ужива да биде со луѓе. Затоа, немојте да се чудите ако ве следи низ дома.

Од друга страна, ако живеете сами и работите надвор, не треба да се грижите: кучето Корги исто така ужива во моментите на спокојство и затоа не му требакомпанија цело време. Односно, тој е многу независно кученце и може да се грижи за себе во секојдневниот живот, дури и без надзор на луѓе.

Друга точка што вреди да се спомене во личноста на расите на кучиња Корги е нивниот заштитен инстинкт. Иако не се агресивно куче, тие секогаш се подготвени да го одбранат своето човечко семејство и да ги избегнат можните закани користејќи ги нивните гласни жици. Затоа, лаењето на кучињата може да биде донекаде вообичаено во животот со овие домашни миленици.

Исто така види: Можете ли да им дадете сурово месо на мачки?
 • Социјализација

Поради своето овчарско потекло, кучето велшки корги - без оглед на неговата варијација - обично е секогаш на штрек. Фактот што тие се толку внимателни и природно сомнителни предизвикува често лаење, особено ако кученцето открие присуство на странец. За да се избегне ваквото однесување кај расата Корги, кучето треба да се навикне да има други луѓе уште од мали нозе.

Со децата и другите животни, Корги е многу мирен. Бидејќи се многу разиграни, се олеснува соживотот. Но, сепак е важно да има соодветна социјализација во првите години од животот на кученцето, за секој случај.

 • Обука

Тренирањето на Corgi не е тешка задача. Комбинација од големата желба на кучето Корги да му угоди на сопственикот со интелигенцијаи послушноста на расата го прават процесот на тренирање многу едноставен. Кутрето ќе направи се за да покаже дека ги научило командите и тоа значи да вложи труд и да ги повторува движењата секогаш кога може.

За да се гарантира добар резултат, важно е секогаш да го одржувате тренингот со позитивни стимули, дури и ако вашиот Corgi е малку повозбуден од вообичаеното и има тешкотии да остане фокусиран. Запомнете: трпението е основна алатка за да се научи идеално однесување на која било раса на кучиња.

7 куриозитети за кучето Корги

1) Коргите е раса позната како „Кучето на кралицата“. Тоа е затоа што кралицата Елизабета Втора била толку страсна за оваа раса што се грижела за повеќе од 30 корги!

2) Невозможно е да се зборува за расата велшки Корги Пемброк без да се потсетиме на Сузан, симболично куче на кралицата Елизабета II.

3) Ако ви се допаѓа Corgi, филмот „Corgi: Top Dog“ мора да биде на вашата листа на анимации за гледање!

4) Сè уште на малите екрани, иконскиот лик Рејмонд Холт од серијата Бруклин 99 поседува куче од Велшки Корги по име Чедар.

5) И покрај нивните кратки нозе, кучињата Корги се многу атлетски и добро се занимаваат со разни спортови, како што е агилноста на кучињата.

6) На велшки, значењето на името „Корги“ во основа е „кучеџуџе“ (што добро ги одразува физичките карактеристики на расата).

7) Коргите се едно од најпаметните кучиња во светот, рангирани на 11-то место во рангирањето за кучешка интелигенција подготвено од Стенли Корен.

Кученца Корги: како да се грижите и што да очекувате од кученцето?

Пред да купите кученце Corgi, има некои важни информации за да научите како да се справите со ова кученце во првите години од животот. За почеток, кученцата имаат многу енергија за согорување, но им треба и добар одмор бидејќи се уште се развиваат. Затоа, неопходно е да се понуди дом кој ги задоволува сите потреби на расата Корги. Кутре или возрасно, на секое кученце му е потребна основна грижа.

На овој начин, добро е да се има предвид дека покрај цената на Corgi, вредноста се зголемува бидејќи учителот купува играчки, храна, фидер, пијалок, кревет, патосници за тоалет, меѓу другите основни средства за хигиена. Покрај тоа, ветеринарните консултации, како и вакцинацијата на кучето, исто така треба да бидат вклучени во листата на трошоци на Corgi. Ова е најдобриот начин да ве заштитиме и да се грижиме за вашето здравје, спречувајќи разни опасни болести.

Corgi: кучето бара важна грижа со својата рутина

 • Капка: за да се капе кучето Corgi, идеално е да се одржува фреквенцијата еднаш еден месецили кога миленикот е многу валкан. Не заборавајте да користите соодветни производи.

 • Четка: Поради тоа што има палто со подебела текстура од онаа на другите кучиња, Corgi треба да се четка дневно за да избегнете расфрлани влакна низ куќата.

 • Нокти: препораката е да се исече ноктот на кучето секогаш кога е предолг за да се избегне непријатност за животното. Можете да го проверувате ова на секои 15 дена или еднаш месечно.

 • Заби: Исто како и луѓето, кучињата исто така може да страдаат од орални проблеми како што е Тартарус. Затоа, треба да ги четкате забите на вашето кученце од Велшки Корги неделно.

  Исто така види: Болви на мачки: како да се избегне проблемот кај мачки во затворен простор?
 • Уши: Бидејќи коргите имаат долги уши, добро е да ја проверувате областа неделно за да избегнете инфекции на сајт. За чистење на ушите на вашето домашно милениче, користете специфични производи за кучиња.

Што треба да знаете за здравјето на Corgi?

Иако Corgis се прилично здрави отпорни, најдобриот лек е секогаш превенција - и ветеринарот може да помогне во тоа. Што се однесува до најчестите проблеми кај оваа раса, тие речиси секогаш се поврзани со 'рбетот и зглобовите. Со тоа што има пократки нозе, животното има тенденција полесно да трпи повреди за време на скокови и трчање.

За да се избегнат идни компликации, идеално е да се спречи кученцето Корги да расте многу да скока или да правиненадејни движења. Покрај тоа, личните предмети на вашиот пријател, како што се креветот, пијалокот и хранилката, мора да бидат на лесно достапни места за да се спречи физичкиот напор кој може дополнително да го оптоварува 'рбетот на кучето.

Друга важна точка е одржувањето на здрава и урамнотежена исхрана. Кога станува збор за Корги, на оваа раса на кучиња и треба дополнително внимание. Ова е куче кое има тенденција да се прејадува, што може да резултира со дебелина на кучињата и компликации на 'рбетот. Значи, веќе знаете, нели? Останете во тек!

Corgi: цената на расата може да варира од 5.000 R$ до 7.500 R$

Дали сте се заљубиле во расата и се прашувате колку чини Corgi? Добро е да бидете финансиски подготвени да стекнете примерок, бидејќи ова обично не е едно од најевтините кучиња таму. Иако постојат две варијации, а тоа се велшкиот Corgi Cardigan и велшкиот Corgi Pembroke, цената нема голема разлика помеѓу двата вида. Она што тежи повеќе кога станува збор за вредноста се физичките карактеристики на животното.

Во оваа смисла, да дојдеме до она што е важно за велшките корги: цената. Во случај на кученце Corgi, цената може да варира помеѓу 5.000 и 6.000 R$ за мажјаци; и помеѓу 5.500 R$ и 7.500 R$ за жени. Покрај сексот, на крајната цена може да влијае и лозата и бојата на крзното на кучето, така што црното корги може да биде поскапо од корги со светла коса, на пример. Ако миленикот е

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.