Во кои случаи е индицирана антиалергија за кучиња?

 Во кои случаи е индицирана антиалергија за кучиња?

Tracy Wilkins

Можете ли да му дадете на кучето антиалергично? Ова е многу често прашање кај родителите на домашни миленици, главно затоа што алергиските реакции се случуваат кога најмалку очекувате и може да ги погодат кучињата од различна возраст. На кучето со алергија на кожата му треба соодветен третман, но тоа може да го посочи само доверлив ветеринар. Општо земено, антиалергијата за домашни миленици е опција што може да се разгледа, се додека има соодветно следење. Сомнежите за времето на употреба, во кои случаи се препорачува лекот и кое антиалергично куче може да го земе се многу чести, па затоа ги собравме главните информации на оваа тема подолу. Погледнете!

Исто така види: Кучешки панкреатитис: како е закрепнувањето од болеста?

Како делува антиалергискиот лек за кучиња?

Кучешкиот антиалергија - исто така познат како антихистаминик - е лек кој има функција да лекува и содржи алергиски реакции на телото на кучето. Во пракса, овие лекови служат за инхибирање и блокирање на дејството на хистаминот, биолошки активна супстанција на имунолошкиот систем што се ослободува при алергиски процеси. Функцијата на хистаминот во основа е да ги уништи туѓите клетки кои го напаѓаат телото на животното, делувајќи во одбрана на организмот. Како последица на тоа, кучето страда од алергија и може да има различни симптоми поврзани со неа. Антиалергискиот за кучиња, пак, се обидува да го ублажи влијанието предизвикано одхистамин и да се подобри благосостојбата на домашно милениче.

Исто така види: На мачките им недостасуваш? Разберете како чувството се манифестира во универзумот на мачки

Вреди да се запамети дека дозата на антиалергиски за кучиња ќе зависи главно од проценката на ветеринарот, кој ќе ја потврди сериозноста на ситуацијата. Исто така, важно е да се истакне дека не можете да понудите никаков тип на човечка антиалергија на кучињата. Дури и ако намерата е да ви помогнеме, ова може уште повеќе да му наштети на здравјето на животното.

Антиалергично: кучињата може да се третираат со лекот во различни ситуации

Во случај на куче со алергија, ветеринарот ќе направи евалуација за да ја утврди точната причина за проблемот и дури потоа ќе го препише идеалниот антиалергичен лек за кучиња. Пред да го однесете на лекарска помош, добро е да наведете сè што кучето јадело или со кое неодамна имало контакт. Ова ќе помогне да се идентификува изворот на проблемот. Подолу се дадени неколку ситуации во кои е индициран антиалергичното милениче:

1) Атопичен дерматитис кај кучиња може да биде содржан со куче антиалергично

Од генетско потекло, атопичен дерматитис кај кучињата се активира со директен контакт со чад , прашина, полен и грини. Атопија предизвикува интензивна сувост на кожата, која може да прерасне во рани доколку не се грижи од самиот почеток. Во тој случај најдобро се лекува со ветеринарен антиалергичен лек кој треба да се препише откако ќе се потврди дијагнозата. Како е тоа проблемшто нема лек, мора да се следи до крајот на животот на животното.

2) Кучешка пиодерма: антибиотиците и антиалергиското милениче се најдобри форми на лекување

Кучешки пиодермијата е инфекција многу честа бактерија. Антиалергискиот лек за кучиња е дел од третманот, а во некои случаи е индицирана и употреба на антибиотици. Ако вашето кученце често се чеша, добро е да внимавате. Повеќето животни имаат тенденција да имаат чешање како еден од главните симптоми, но може да се забележат и други знаци, како што се појавата на грутки во телото на животното и гнојни топчиња. Може да дојде и до губење на косата.

3) Алергијата на храна кај кучињата може да бара употреба на ветеринарна антиалергија

Кучињата исто така може да имаат алергија на одредени видови храна. Меѓу нив се говедско месо, соја, пченка и пченица, состојки присутни во повеќето комерцијални добиточна храна. Затоа, важно е да внимавате на составот на храната на вашиот пријател и да ја промените доколку покаже знаци на алергија. Во тој случај, повраќање, дијареа, чешање, иритација на кожата и болки во цревата може да укажуваат на тоа дека нешто не оди добро со вашето домашно милениче. Во врска со третманот, можете да му дадете лек за алергија на кучиња како начин за ублажување на симптомите, доколку е наведено од ветеринарот.

4) Кучињата можат да земаат антиалергични за лекување на алергииболви

Многу тутори не знаат, но дејството на страшните болви и крлежи, исто така, може да предизвика алергиски реакции кај кучињата, што бара употреба на ветеринарна антиалергија за нивно омекнување. Големиот проблем е во плунката на овие паразити, кои имаат тенденција да ја иритираат кожата на вашиот пријател, што доведува до екстремно чешање. Кучињата кои страдаат од ова имаат дури и навика да се лижат и да се тријат на различни површини поради непријатностите предизвикани од алергијата. Во тој случај, еден од најдобрите третмани е преку давање антиалергично куче. Но запомнете: треба да го однесете миленичето на ветеринар за да ја добиете вистинската дијагноза и потоа да започнете со третман со соодветни дози.

Дали е антиалергично за кучиња поспано? Видете некои вообичаени реакции

Како и кај луѓето, кучињата исто така може да имаат одредени реакции на антиалергично милениче. И апчињата против алергија на кучиња и лекот за инјектирање имаат тенденција да ве прават поспани, па затоа е нормално вашиот мал пријател да помине неколку часа во спиење или да се чувствува мрзеливо по давање на лекот. Од друга страна, важно е да бидете свесни за други промени во телото на кучето кои можат да бидат предизвикани од неправилна употреба на антиалергија за кучиња, како што се гастроинтестинални промени или влошување на чешањето. Во случај на антиалергично за кученца, исто така е важно да се потврди дека налекот има каква било контраиндикација за возраста на животното и што може да предизвика.

Антиалергија: на кучињата им е потребна грижа за да го избегнат проблемот

Пред да се запрашате „дали на кучето може да му дадам антиалергија“, не заборавајте дека превенцијата е секогаш најдобриот лек. Инвестирањето во хигиенска тоса е една од нив. На овој начин спречувате паразити да се населат во телото на животното и последователно да предизвикаат иритација на кожата. Исто така е важно да избегнувате контакт на вашето домашно милениче со инсекти, како што се пчелите и мравките. Покрај тоа, од суштинско значење е да одржувате здрава и урамнотежена исхрана, почитувајќи ги ограничувањата на вашето кученце и не заборавајте дека вообичаено не му се препорачува човечка храна.

Ако забележите дека вашето куче гребе повеќе од вообичаено или има црвена и иритирана кожа, задолжително контактирајте со стручно лице за да дознаете кое средство против алергија можете да му го дадете на вашето куче.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.