Како да знаете дали мачката има млеко? Погледнете го ова и другите сомнежи разјаснети од ветеринар

 Како да знаете дали мачката има млеко? Погледнете го ова и другите сомнежи разјаснети од ветеринар

Tracy Wilkins

Колку долго трае хранењето на мачките? Ова е постојано прашање за многу тутори, особено за време на бременост и постпородување кај мачки. Како и сите цицачи, мајчиното млеко е првата храна што им е потребна на кученцата во оваа фаза. Ги има сите хранливи материи потребни за да му помогне на животното да се развие, да го подобри неговиот имунитет, па дури и да создаде антитела. Без разлика дали треба да дознаете како да знаете дали мачката има млеко или каква е постпородилната нега на мачката, важно е да бидете подготвени да знаете како да се справите со овој период. За да ви помогне, Paws of the House разговараше со Ванеса Зимбрес, ветеринарна лекарка специјализирана за мачки, за да ги разјасни сите ваши сомнежи за доењето на мачки!

Доење на мачки: колку долго цицаат мачките? ?

Мачињата, штом ќе се родат, бараат мајчино млеко во првите часови од животот. Покрај хранењето и негувањето, доењето е многу важно за нив да се поврзат со нивната мајка мачка. Во првите неколку недели мајчиното млеко ќе биде единствениот извор на храна за мачињата. „Ексклузивниот период на доење за мачиња ги опфаќа првите четири недели од животот. Во почетната фаза, во првите часови од животот, се лачи колострум, кој е богат со имуноглобулини и му дава пасивен имунитет на мачето, односно во оваа фаза мачињата добиваатготови антитела од мајката. По породувањето, мачињата почнуваат да цицаат за приближно два часа“, објаснува Ванеса Зимбрес.

Покрај тоа, уште едно многу повторливо прашање е кога мачето треба да престане да цица. Ветеринарот објаснува: „Периодот пред одвикнување, кој се состои од транзиција на храна, започнува помеѓу третата и петтата недела, каде што кученцата природно се интересираат за друга храна што се нуди постепено, додека целосното одвикнување не се направи за приближно седум недели. живот."

Како да доите маче кое било спасено без својата мајка?

Грижата за маче е нешто што бара посебно внимание, но кога зборуваме за мачки спасени од улица , оваа грижа е уште поважна. Затоа, многу луѓе не знаат како да дојат маче во овој контекст. Идеалното е секогаш да барате мачка што дои за да му дадете млеко на сирачето, но тоа не е секогаш можно. Сепак, можно е да се најдат специфични формули за мачиња, како што објаснува Ванеса: „На пазарот има неколку производи за замена за млеко за мачиња, што е најбезбедниот начин за хранење на мачиња. Може да се користат рецепти и домашни замени за млеко, но тешко е да се одреди вистинската апсорпција на храната и количината што треба да се понуди. Обично, во првиотнедела, мачето треба да се храни седум пати на ден, потоа зачестеноста на хранењето се намалува со текот на неделите и се зголемува количината на млеко по хранење. Комерцијалните производи веќе ја обезбедуваат оваа пресметка, па оттука и леснотијата на нивното користење. ветеринар тоа е најважно. Покрај грижата за исхраната на мачето сираче, воспитувачот треба да внимава и на загревање на мачката, стимулирање на мокрењето, хигиена и одмор.

Што се мачката после породувањето нега?

Многу се зборува за нега на мачки после породувањето, но дали знаете кои се тие? Малкумина знаат, но вниманието не им треба само на мачињата, туку и на мајката мачка ќе и треба одредена грижа после породувањето. „Тивко, топло место треба да биде достапно за мачето, со сè што му треба во близина, како што е добра храна, чиста и свежа вода и кутија за отпадоци. Нејзините енергетски потреби остануваат високи, затоа, специфичната исхрана за бремени мачки или мачиња треба да се одржува до петтата и седмата недела после породувањето, што е период на доење. Ако леглото е големо и мачката слабее, се препорачува да се задоволат потребите за енергија или да се помогне во доењето на мачињата.мачиња, нудат и замена за млеко“, детализира специјалистот.

Мачка што дои: дали млекото може да се заглави?

Кога мачката дои не ја добива потребната грижа, тоа го зголемува ризикот од некои проблеми за време на процесот на доење. Еден од најпознатите е кога млекото се влива. „Може да се случи, особено ако има проблем со премногу млеко и премалку кученца. Препорачаната работа, првично, а во едноставни случаи, е да се направи облога со топла вода во обид да се омекне млекото. Но, во посериозни случаи, се препорачува да се побара специјализирана ветеринарна нега за да се исклучи можна инфекција или воспаление на млечните жлезди и да се воведе соодветен третман. Самостојното користење на лекови за да се „суши“ млекото на мачката е контраиндицирано.“

Исто така види: Како да ги исчистите очите на Ши Цу?

На крајот на краиштата, како да се знае дали мачката има млеко?

Прашањето што нема да молчи е : како да знаете дали мачката има млеко? Дури и ако изгледа многу комплицирано, откривањето на оваа мистерија е полесно отколку што мислиме. „Градите на мачката се зголемени и можно е да се набљудува млекото кога се врши дискретен притисок во пределот на градите и брадавиците. Меѓутоа, во зависност од големината на леглото, количината на млеко може да биде недоволна за одржување на добар раст и зголемување на телесната тежина кај кученцата. Затоа, покрај набљудувањето на производството на млеко од мачката, треба да се обрне внимание и на растот накученца“, раскажува професионалецот.

Исто така види: Раса на кадрава коса: како да ја капете пудлицата дома?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.