10-те најдобри раси на кучиња за првпат сопственици

 10-те најдобри раси на кучиња за првпат сопственици

Tracy Wilkins

Пудлица, Лабрадор, Ши Цу... не е важно расата: посвојувањето куче е секогаш добра идеја! Нема ништо поубаво од тоа да имате четириножен најдобар пријател покрај себе во секое време од животот. Меѓутоа, посвојувањето куче бара и одговорности. Секогаш ќе треба да го носите миленичето на преглед кај ветеринар, да го капете, да нанесувате вакцини за кучиња и да го однесете на прошетка. За оние кои претходно се грижеле за куче, приспособувањето кон рутината на животното не е толку комплицирано, но оние кои ќе посвојат куче за прв пат треба да внимаваат на некои мерки на претпазливост. Во тој случај, имањето тивко и лесно кученце ја прави целата разлика.

Се разбира, личноста на кучето е нешто уникатно и секое кученце се однесува на различен начин. Сепак, постојат кучиња кои природно имаат порелаксирана личност. На секое куче му треба посебна грижа, но овие раси имаат тенденција да бидат помалку работа на дневна основа, што го прави заедничкиот живот помирен и полесен. Затоа, тие се најпогодни за луѓе кои никогаш во животот немале куче. Patas da Casa ви кажува подолу кои се 10-те најпрепорачливи раси на кучиња за тутори за прв пат. Проверете!

Исто така види: Кламидиоза на мачки: знаете сè за болеста што може да ги зафати мачките

1) Пудлицата е куче кое одлично се сложува со секого

Без сомнение, расата пудлица е една од најлесните да се грижи за ден на ден. Супер придружник и разбирање, кучето од оваа раса знаетокму времето за играње и моментот само да се биде тивок покрај сопственикот. Пудлицата е одлично куче за постари и за деца, бидејќи покрај тоа што е мирна, таа е и забавна. Покрај тоа, има огромен капацитет да се прилагоди на секоја средина, идеален и за куќи и за станови.

Пудлицата е интелигентно куче, дури и кога е сè уште кученце. Така, тој може многу лесно да учи команди и е супер послушен. Друга предност на посвојувањето на кученце пудлица е тоа што се смета за хипоалергично куче, совршено за оние кои имаат тенденција да страдаат од алергии.

2) Златниот ретривер е жив и одличен придружник

Златниот ретривер е многу забавно, добродушно и супер тивко куче. Затоа, тоа е едно од најдобрите кучиња за посвојување кога немате големо искуство во грижата за кучињата. И покрај тоа што е големо, можно е да имате куче Златен ретривер на помали простори - само трошете ја вашата енергија со чести прошетки и игри. Многу интелигентен, расата Златен ретривер е послушен и сака да го израдува својот учител. Друга предност на ова куче е тоа што не е навикнат да лае. Можете да бидете сигурни дека посвојувањето на кученце Златен ретривер е добра идеја за секој што бара куче за прв пат.

3) The Cavalier King Charles Spaniel е многу мирно животно во секојдневниот живот

TheCavalier King Charles Spaniel е едно од најпослушните кучиња што можете да ги имате. Ова куче е мирно, нежно и пријатно. Кавалиер Кинг Чарлс Спаниел, исто така, има многу активна и разиграна страна, која сака да се забавува со семејството - или со кој било, бидејќи ова домашно милениче добро се согласува со сите. Секој што посвојува кученце Кавалиер Кинг Чарлс Спаниел има верен придружник во секое време. Кучето е многу лесно за справување и не дава никаква работа на дневна основа. Затоа, расата Кавалиер Кинг Чарлс Спаниел е секогаш една од најдобрите показатели за секој кој станува учител за прв пат.

4) Лабрадорот може да биде супер излезни, но многу лесно се грижи за него.

Многу збунет со Златниот ретривер, Лабрадорот не само што има физички сличности, туку и темпераментни. Оваа раса е позната по својата лојалност и наклонетост кон семејството. Кучето Лабрадор е секогаш екстровертно, хумористично и разиграно. Невозможно е да се биде тажен покрај ова животно со таква заразна енергија. Најдобро од сè, иако тие се живо куче, тие се исто така лесни и лесни за грижа. Само останете присутни на миленичето и оставете ги на располагање играчките за кучиња - покрај тоа што давате многу љубов. Овој миленик тешко дека ќе донесе проблеми во секојдневниот живот. Усвојувањето на кученце Лабрадор е синоним за радост секој ден.

5) Боксерот е разигран и супер приврзан

Кој ќе го погледне лицето на кучето Боксер, можеби дури и ќе помисли дека миленичето е едно од најхрабрите и најрезервираните. Сепак, тој е спротивното! „Боксерот“ е супер дружељубиво куче, кое се согласува со секого и сака друштво. Покрај тоа, тој е многу забавен и разигран. Друга важна точка е тоа што расата боксер е многу лојална на своето семејство и ја штити од она што и треба, но без да предизвикува забуна околу тоа. Вистината е дека живеењето со куче Боксер е многу едноставно, бидејќи тој е многу приврзан уште од мало кутре, само треба да ја троши својата енергија на вистински начин и да добие многу љубов за да биде среќен.

6) Bichon Frize е многу послушен и прави сè за да го израдува својот сопственик

Bichon Frize не е само сладок на изглед. Ова мало куче е супер сакано и приврзано со семејството. За кучето Bichon Frize е многу лесно да се научат команди бидејќи освен што е интелигентен, тој прави се за да ја израдува својата сопственичка. Значи тој е супер послушно кученце. Покрај тоа, расата Бишон Фризе е позната по тоа што не лае многу, што дополнително го подобрува соживотот со миленичето. Најголемо внимание што треба да се внимава со Bichon Frize е неговото палто, кое треба често да се четка и сече. Но, освен тоа, расата практично не е работа.

7) Ших Цу лесно се прилагодува на секоја средина

Го знаете тоа мало кучезабава која е секогаш весела и подготвена да го следи учителот каде сака? Ова е Ши Цу! Кучето од оваа раса има одлична енергија и многу излезни темперамент. Можете да бидете сигурни дека тоа е гаранција за забава во секое време од денот. Голема предност на Ши Цу е тоа што добро се согласува со постарите, возрасните, посетителите, кучињата, па дури и со други животни како мачките. Од кога е сè уште кученце Ши Цу, миленичето е многу лесно за живеење и добро се прилагодува на секоја средина, и му треба малку за да се чувствува среќно. Интересен куриозитет е што и расата Ши Цу не е навикната на лаење, што е одлично за оние кои живеат во станови со многу соседи.

Исто така види: Како да знаете дали кучето е ладно?

8) Померанецот е паметно и живо куче

Померанецот (или германскиот Шпиц) е една од расите што има стекнато најмногу популарност во последно време. Една од причините за тоа е токму фактот што е многу лесно животно за справување. Мирна, љубов и храбра, расата померанија сака да биде со семејството и не се плаши да ги заштити доколку е потребно. Бидејќи е многу енергично, кученцето од Померанец мора да има рутина за вежбање за да може да ја потроши целата таа енергија на здрав начин. Но, дури и со неговиот жив начин, ова мало куче знае многу добро да се однесува и разбира кога треба да биде потивок.

9) Мопсот е едно од најприврзаните кучиња што постојат

Мосата е еден од најдобрите придружници што некој може да ги има. Таа е една од најпослушните раси на кучиња што постојат. Овој миленик е полн со љубов за давање и тоа го покажува со тоа што останува блиску до сопственикот секогаш кога тој може. Многу мирно и тивко, кучето Мопс е ​​супер дружељубиво и тешко дека ќе има проблеми во присуство на странци - напротив: веројатно ќе сака да запознава нови луѓе! Расата Мопс, и покрај тоа што е разиграна, е малку помрзелива, една од оние кои не можат без добра попладневна дремка. Така, многу е лесно да го поминете денот со овој миленик бидејќи тој разбира кога се што сакате е тивко друштво покрај вас. Единственото посебно внимание што треба да се посвети е на здравјето на кучето Мопс, бидејќи тој е дел од групата на раси на брахицефалични кучиња.

10) Papillon лесно ги учи командите и се согласува со сите

Papillon е познат по својот долг, меки капут, покрај големиот кожен ушите. Но, не е само нејзиниот изглед кој привлекува внимание. Кучето Papillon има шармантна личност. Во исто време кога е возбуден, енергичен и супер дружељубив, тој е и послушен и љубезен со семејството. Расата Papillon може многу да се приврзе за учителот, но и покрај тоа, обично не е љубоморна. Интелигентен и крајно послушен, лесно ги учи командите и нема проблем да ги стави.нив во пракса секогаш кога учителот ќе побара. Нема сомнеж дека расата на кучиња Papillon е одличен предлог за кученца за луѓе кои немаат искуство во грижата за домашни миленици и го бараат своето прво домашно милениче.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.