Бавен хранител за кучиња: како да го користите и кои се придобивките?

 Бавен хранител за кучиња: како да го користите и кои се придобивките?

Tracy Wilkins

Бавното хранење за кучиња е незаменлив додаток во животот на секој што има куче што оди многу „жедно“ во тенџерето. Забрзаното хранење може да донесе многу штета на кучешкиот организам и затоа бавниот сад за кучиња стана сè попопуларен меѓу родителите и мајките на домашните миленици - особено оние кои дома имаат кучешка верзија на Flash. Но, зошто бавните фидери се толку успешни? Во пракса, додатокот помага да се забави темпото на вашиот пријател кога јаде и придонесува за подобро варење. Дознајте, подолу, како треба да се користи и предностите на оваа алатка за хранење на вашето куче!

Куче што јаде брзо: кои се ризиците?

Јадењето за бавно јадење куче е главно индицирано за животни кои многу брзо се хранат и без размислување двапати грабнуваат се што ќе најдат пред себе. Но, зошто некои кучиња јадат толку брзо? Повеќето тутори наскоро го поврзуваат однесувањето со глад, но тоа ретко е причината. Навиката е обично компулсивна и често е поврзана со други проблеми, како што е анксиозноста кај кучињата. Може да се работи и за заштитен инстинкт, особено ако кученцето веќе поминало низ тешкотии во текот на животот и се плаши да не ја „изгуби“ храната ако не изеде сè одеднаш.

Исто така види: Бели мачки: тие бараат посебна грижа. Знајте кои!

Меѓутоа, овој брз хранењето може да наштетиздравјето на миленичето. Бидејќи кучето нема правилно да ја вари храната, тоа е повеќе подложно на развој на неколку проблеми кои може да варираат од поблаг степен, како што се повраќање, гасови и подригнување по оброкот, до посериозни ситуации, како што е случај на гастрична торзија во кучиња. На гушење и замолчување исто така им треба внимание. Меѓутоа, со помош на садот за храна за кучиња за да се јаде полека, туторите не треба да ги загрозуваат храната и здравјето на нивните пријатели.

Исто така види: Запознајте ги најприврзаните раси на кучиња: лабрадор, мопс и многу повеќе!

Како функционира садот за храна за кучиња за полека да се јаде?

Бавниот хранител за кучиња е сад за хранење со лавиринти кои ја раскинуваат површината на садот, создавајќи неколку пречки кои не му дозволуваат на животното да зема поголема количина храна во исто време. Дизајниран е за животни кои јадат со многу голема брзина - без разлика дали поради анксиозност или која било друга причина - и работи како загатка за кучиња со последната награда: храна.

Лавиринтската чинија за кучиња - или фидер за кучиња кои јадат брзо - исто така помага да се намали веројатноста вашето домашно милениче да голта оброци без џвакање и со тоа да ги ублажи проблемите поврзани со лошото варење, како што се повраќање, подригнување и гасови. Меѓутоа, бидејќи тоа е сосема нов додаток и го спречува животното да се храни на начин на кој е навикнат, може да му треба одредено време додека миленикот да се прилагоди на новатабавен фидер. Нашиот совет е да ги истражиме различните видови лавиринтски саксии за храна и да го изберете оној кој најдобро одговара на профилот на вашиот пријател.

Зошто да користите бавно хранење за кучиња?

Интернетот може да ви помогне да најдете тегла со храна за кучиња за вознемирени кучиња. Бидејќи бавниот хранител има неколку пречки на површината, кучето нема да може да ги стави сите зрна добиточна храна одеднаш во устата и правилно ќе се вари.

Друга голема предност е тоа што садот за бавно јадење може лесно да се внесе во секоја средина. Така, можете да го изберете омиленото катче на вашето кученце за да се чувствува многу удобно за време на оброкот. Бавните хранилки се исто така одлична опција за кученцата, бидејќи алатката помага да се контролира хранењето на домашно милениче, избегнувајќи вишок храна, а исто така е начин да се научат кученцата да јадат мирно од самиот почеток.

Како да се избере најдоброто бавно фидер за кучиња?

При изборот на фидер со пречки, вообичаено е да се појават сомнежи, нели? На крајот на краиштата, има толку многу различни опции и модели што е тешко да се одлучи. Затоа, важно е да се земат предвид материјалот, големината и леснотијата на чистење на бавниот фидер. На кучето може да му треба малку време да се навикне, но треба да размислитепотребите и карактеристиките на вашиот пријател за да не правите грешки. Во случај на големо куче, на пример, идеално е да се инвестира во чинии направени од поотпорни материјали, како што е нерѓосувачки челик. Ако барате бавно хранење за мали кучиња или кучиња со краток нос, како што се булдози и мопс, идеално е да инвестирате во хранилки со помалку пречки.

Колку чини бавното хранење за кучиња , во просек?

Вредноста на тенџере со храна за кучиња што треба да се јаде полека ќе зависи од избраниот модел и употребениот материјал. Вообичаените бавни хранилки, обично направени од пластика, се најевтините и имаат тенденција да чинат, во просек, помалку од 50 R$. Ако додатокот е направен од различен материјал (како што е нерѓосувачки челик, на пример), цената веројатно биде повисоко. малку повисоко, достигнувајќи 100 R$ или повеќе.

Првично објавено на: 16.03.2020

Ажурирано на: 23.08.2021

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.