Сибирски хаски: дознајте повеќе за големата раса на кучиња (со инфографик)

 Сибирски хаски: дознајте повеќе за големата раса на кучиња (со инфографик)

Tracy Wilkins

Сибирските хаски е една од оние раси на кучиња што ги гледаме и веќе сакаме да ги посвоиме. Причината ја надминува неговата бујна фигура, со силно тело и гломазна коса. Без разлика дали се работи за возрасно или сибирско кученце Хаски, расата е супер пријателска и забавна, вистински придружник за сите часови. По потекло од студениот Сибир, ова мало куче го освои светот и денес е една од најпознатите раси на кучиња. Patas da Casa подготви инфографик со сите најважни информации за расата Хаски, од нејзините физички карактеристики до основната секојдневна нега. Проверете!

Исто така види: Плачење на кученце: 5 причини кои го објаснуваат плачењето во првите недели од животот

Сибирскиот хаски е куче со средна големина со двоен слој коса

Сибирската хаски има впечатлив изглед и кој го тера секој да препознае и да се заљуби веднаш. Не е ни чудо што Хаски се смета за една од најубавите раси на кучиња во светот. Неговиот обемен и свилен слој има двоен слој влакна што помага да се заштити животното од екстремни температури - како што е студот во Сибир, земјата на потекло. Надворешниот слој на сибирското куче е мек и долг до средна должина, додека внатрешниот слој е погуст.

Сибирската хаски е позната по тоа што е куче што личи на волк, како и други раси како што се Аљаска маламут, германски овчар и самојед. Бидејќи тие имаат толку силна врска со нивните предци, ХаскиСибирски и Алјаска Malamute често се мешаат. Бидејќи расата има многу обемно палто и многу цврсто тело, многу луѓе мислат дека сибирското куче е големо, но вистината е дека е со средна големина. Животното обично мери околу 51 до 60 см, а неговата тежина варира помеѓу 26 и 44 кг.

Бела и црна сибирска хаска, бела и сива, бела и кафеава... расата има огромен опсег на бои

Белата сибирска хаска со сиви или црни детали е секогаш сликата што доаѓа до ум умот кога се размислува за раса. Сибирскиот волк, сепак, може да има многу други обрасци на бои. Кога зборуваме за сибирски хаски, белата е боја која секогаш ќе биде присутна. Обично, тоа е поврзано со други бои и може да се појави во поголема или помала количина. Друга можност е чистото бело сибирско хаски, без друга боја, но ова е поретко тип. Општо земено, најчестите бои за сибирски хаски се: чисто бела сибирска хаска, бела со црна, бела со сива, бела со песок, бела со бакар или бела со кафена. Куриозитет е што хетерохромијата кај кучињата е честа кај Хаски. Кучињата со оваа состојба имаат секое око различна боја.

Личност на хаски: кучето е дружељубиво и разиграно, но може да биде тврдоглаво

Без разлика дали е возрасно или кученце, сибирската хаски е едно од оние кучиња со кои лесно се сложува. Расата е супер пријателска и сакаостанете во друштво на воспитувачот, разбирајќи се со луѓе од сите возрасти, од деца до постари лица. Сибирската хаски е друштвена и има тенденција да создава добри односи со животни и странци. Енергијата е нешто што на Хаски не му недостига! Кучето е разиграно и секогаш подготвено да се забавува. Оваа вишок анимација, сепак, може да заврши да стане проблем. Сибирската хаски е тврдоглава и не може да издржи долго време да мирува. Затоа, таа е една од најтешките раси на кучиња за обука.

Тренирањето хаски можеби не е најлесната задача на светот, но е крајно неопходно - исто како и социјализацијата. Идеално е овие два процеса да се изведат дури и со кученцето Хаски, кога е поверојатно да научи команди. Конечно, впечатлива карактеристика на расата хаски е тоа што животното нема навика да лае, туку да завива. Сибирскиот волк ја наследил оваа особина од своите предци и дури и денес претпочита да комуницира преку кучешко завивање наместо лаење.

Хаски е склон на болести како што се дерматитис и дисплазија на колкот

Многу е важно да знаете како да се грижите за сибирското кученце Хаски за да избегнете проблеми во секојдневниот живот. На впечатливиот слој на расата му треба посебно внимание за секогаш да остане здрав. Идеално е секојдневно да ја четкате косата на вашиот Siberian Hound. Кучињата имаат тенденција да страдаат од алергии и дерматитис, иЗа да ги избегнете овие состојби, неопходно е да се грижите за здравјето на косата. Многу тутори се прашуваат дали можат да ја избричат ​​сибирската хаски и одговорот е не! Двојниот слој го штити миленикот на студ и топлина, така што нема потреба од бричење.

Здравјето на сибирската хаски бара посебно внимание на одредени болести вообичаени за оваа раса, како што се дисплазија на колкот, хипотироидизам, катаракта и глауком. Покрај тоа, на сибирското кученце му требаат рутински дневни активности за да остане здраво и да ја ослободи својата голема енергија. Куриозитет е што сибирското хаски е една од расите кои најмногу уживаат во играњето во вода, па затоа вреди да се обложувате на водени активности во потоплите денови.

На кученцата на сибирски хаски им е потребна ветеринарна грижа уште од рана возраст

На сибирските хаски кученца им е потребна специфична храна за нивната возрасна група. Колку и да е мало кученцето, Хаски ќе порасне и за тоа да се случи на здрав начин му треба храна со поголема концентрација на хранливи материи како што се калциум и железо. Генерално, расата е здрава, и покрај тоа што е склона кон одредени здравствени проблеми. За да се спречи животното да страда од овие состојби во текот на својот живот, важно е да се следи ветеринарно следење бидејќи тоа било кученце. Бебето Сиебријан Хаски, исто така, треба да ги земе сите задолжителни дози на вакцина за кучиња и да го ажурира распоредот за отстранување црви.

Колку чинисибирски хаски? Цената на расата варира според некои фактори

Тешко е да се види кученце Хаски и да не се чувствува како да има дома. Но, на крајот на краиштата: колку чини сибирски хаски? Просечната цена за расата варира многу, но обично е помеѓу 600 R$ и 3.000 R$. Постојат некои фактори кои влијаат на цената. Машкиот сибирски хаски, на пример, обично е поскап од женката. Бојата е исто така уште една карактеристика што влијае на цената. Чистата бела сибирска хаска е поскапа од белата и црната сибирска хаска, на пример, бидејќи е поретка. Конечно, вреди да се спомене дека кученцето од сибирски хаски секогаш ќе биде многу поскапо од возрасен.

Исто така види: Како да се исчистат ушите на мачката? Погледнете како работи отстранувачот на восок за домашни миленици

Покрај тоа што се прашувате колку чини сибирската хаска, многу е важно да се знае и продавачот на животното. Имајте на ум дека многу ниските вредности може да бидат сомнителни. Затоа, секогаш внимавајте да купувате Хаски од реномирана одгледувачница за кучиња.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.