Коло за кучиња: експерт објаснува како функционира агилноста, спорт погоден за кучиња

 Коло за кучиња: експерт објаснува како функционира агилноста, спорт погоден за кучиња

Tracy Wilkins

Агилноста е спорт за кучиња кој расте се повеќе и повеќе во Бразил. Тоа е еден вид коло за кучиња кои попатно имаат неколку пречки и опрема за вежбање на миленикот, физички и психички. Но, иако станува популарен меѓу туторите, многу луѓе се уште се сомневаат во овој спорт. Имајќи го тоа на ум, Paws da Casa разговараше со професионалната Камила Руфино, која е тренер за однесување и тренер за Агилност во Tudo de Cão. Погледнете што ни кажа и расчистете ги сите ваши сомнежи во врска со тоа!

Што е агилност за кучињата и од што се состои овој спорт?

Камила Руфино: Агилноста се појави во 1978 година на Crufts Dog Show, кој е голем меѓународен настан за кучиња што се одржува секоја година во Обединетото Кралство. Првичната идеја беше да се забавува јавноста во интервалите на овој настан, покажувајќи патека за скокање за двојниот управувач и кучето, демонстрирајќи ја брзината и природната агилност на кучињата. Поради големиот успех, Агилити беше признат од Кинолошкиот клуб како официјален спорт во 1980 година, оттогаш имајќи сет на санкционирани правила. Овој спорт пристигна во Бразил на крајот на 1990-тите и, оттогаш, ги привлекува љубителите на кучиња да го практикуваат.

Тоа е спорт заснован на коњаник, каде што управувачот мора да го води своето кучекористејќи само гестови и вербални команди, на патека со неколку пречки, следејќи специфични правила во секоја од нив.

Која опрема и пречки за агилност се користат во овие кола?

CR: Во Agility, колото за кучиња со пречки и опрема може да се состои од различни елементи, како што се: клацкалка, рампи, ѕид, тунели, растојание, гума и скокови. Во натпреварите, судијата е одговорен за поставување на секоја патека што мора да се изврши во најкус можен рок, без двојката да прави заобиколување или да соборува пречки. Склопувањето на курсевите се врши според нивото на тежина на кое се наоѓа секое куче: почетници, I, II и III одделение.

Кои се главните придобивки од колото за кучиња?

CR: Покрај обезбедувањето трошење на физичка и ментална енергија, вежбањето на овој спорт е одлична алатка за социјализација; помага да се спречат и решат некои проблеми во однесувањето и во голема мера ја зголемува врската помеѓу кучето и сопственикот.

Не можеме да не ги спомнеме придобивките за нас луѓето: вежбањето спорт ни помага да ја подобриме нашата способност за разбирање и комуникација се подобро и подобро со нашето куче. Тоа е време кога можеме да се дружиме и со други ученици и нивните кучиња, да стекнуваме нови пријатели и, се разбира, да го подобриме (и многу!) нашето здравје и кондиција.

Агилност: кучињаможе да учествуваат од сите возрасти и раси или има контраиндикации?

CR: Секое куче, без разлика дали е чистокрвно или не, може да практикува агилност се додека тоа го дозволуваат нивните здравствени услови. Она што треба да го разбереме е дека, исто како и луѓето кои мора да бараат одговорен лекар за да провери дали можеме да извршиме одредена физичка активност пред да ја започнеме, истото мора да се направи и кога станува збор за нашите кучиња. Односно, потребно е да се земе предвид моменталната здравствена состојба (со евалуација и одобрение од ветеринарот), специфичните карактеристики на секоја раса (како, на пример, со брахицефалични кучиња, кои бараат грижа во деновите на високи температури или дури и кучиња кои имаат тенденција да претставуваат проблеми во 'рбетот - за нив потпетиците никогаш не се високи); возраста во која се наоѓаат (кученца и постари кучиња), секогаш се трудат да ја почитуваат индивидуалноста на секое од нив! Секое куче, пред да трча на патека со скокови во височина, треба да започне со сите нив на земја, инаку на крајот бараме од нив две однесувања во исто време, тоа на скокање и на водењето по патеката.

Исто така види: Цервикална јака за кучиња: што е тоа и за што е тоа?

Значи, на кученцата им треба посебна грижа за да учествуваат во агилноста?

CR: Кога зборуваме конкретно за млади кучиња, секогаш треба да го почитуваме периодот на раст на целата структура на коските на кученцата.Односно, за овие кучиња не ги креваме петите додека не се исполни периодот на раст. Покрај тоа, интензитетот и времетраењето на вежбите исто така мора да бидат соодветни за секоја фаза од вашето куче. Исто така, многу е важно кучето секогаш да вежба на безбеден под. Никогаш не смее премногу да се лизга за време на изведувањето на вежбите.

Агилност: дали кучињата треба да поминат низ некој вид обука пред да почнат да вежбаат спорт?

CR: Идеално, вашето куче треба да знае како да одговори на некои основни команди за послушност, како што се седнете, долу, останете и дојди кога ќе го повикате. Како што на нас луѓето ни треба рутина на активности за да бидеме секогаш избалансирани, важно е и вашето куче да има секојдневна физичка, ментална и социјална активност. Можете да ги вметнете во секојдневниот живот со вашето куче, прошетки по улица, плоштади и паркови (физичка и социјална активност), а исто така можете да го искористите времето на оброци на вашето куче за извршување на командни вежби за послушност (ментална активност), со што ќе се осигурате дека во Покрај тоа што ќе ја окупира главата со секојдневните предизвици, тој ќе има и многу апетит за тренирање.

Агилност: како треба да се воведе обуката во рутината на кучињата?

CR: Тренингот треба постепено да се воведува во рутината, секогаш со почитување на индивидуалноста на секое куче и фазата од животот во која се наоѓа.Пред да барате училиште за Агилност, можете да тренирате исклучително важни команди за спортска пракса, како што се „седи“, „долу“ и „остани“. Покрај тоа, работата на поврзување, мотивација и самоконтрола со вашето куче е од суштинско значење.

Како да се направи кола за кучиња дома и на други места?

CR: Што се однесува до обуката дома или места кои не се официјално училиште, можно е да го научите вашето куче користејќи опрема која лесно се наоѓа во секојдневниот живот, како што се картонски кутии за реплицирање на тунели, конуси и дрвја во паркови за тренирање на кривини, ПВЦ цевки за да изградите свои скокови итн. Во овој контекст на тренинг, исклучително е важно да се вметнат и вежби за загревање; вежби кои ги развиваат моторните вештини и ги зајакнуваат мускулите, така што нашето куче е физички подготвено да го практикува овој спорт со високи перформанси.

Исто така види: Влажен дерматитис кај кучиња: кои се карактеристиките на оваа кожна болест?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.