Како функционира средството за заштита од комарци за кучиња?

 Како функционира средството за заштита од комарци за кучиња?

Tracy Wilkins

Инсектите можат да бидат многу штетни за кучињата. Оние кои мислат дека комарците можат да предизвикаат само чешање и црвенило кај кучињата се грешат: каснувањето од инсекти може да пренесе сериозни болести како што се срцевиот црв, висцерална лајшманиоза, берне и мијаза. Покрај овие болести, некои домашни миленици развиваат алергиски рамки кога ги каснуваат комарци. Затоа, многу е важно да користите производ за да го спречите проблемот, како што е средство за заштита од комарци за кучиња.

Во потоплите сезони, како што е летото, комарците се појавуваат почесто и мора да се внимава, особено ако живеете во ендемски региони. Постојат некои видови средства за заштита од комарци за кучиња во продавниците за миленичиња - многу е важно производот да е специфичен за домашните миленици - а ние ќе ви објасниме како да го направите тоа подолу. За да ви помогне со овој избор, Patas da Casa собра информации за сите нив. Само погледнете!

Јаката против комарци за кучиња е многу практичен додаток

Нормално е да ја поврзете јаката само со оние што се користат за прошетки. Меѓутоа, во денешно време постојат неколку видови на јаки кои се користат и како метод за превенција, па дури и за лекување на болести. Ова е случај со јаката од болви и крлежи, на пример. Некои верзии имаат и дејство против инсекти: јаката против комарци за кучиња има хемиски производи кои сепуштен во телото на животното додека го користи додатокот. Има дури и јаки кои се борат со сите овие проблеми одеднаш.

Исто така види: Храна за бубрези за мачки: како делува храната во организмот на мачките?

Овој тип на јака обично работи многу добро како средство за заштита од инсекти за кучињата, нудејќи заштита за животното и практичност за сопственикот. Една од главните предности е што некои верзии имаат подолг рок на траење, достигнувајќи и до осум месеци дејство. Затоа, учителот нема да треба долго време да се грижи за комарците. Цената на јаките обично варира помеѓу 21 R$ до 272 R$, во зависност од брендот, должината на времето и големината на кучето. Се препорачува животните да се стари најмалку три месеци и употребата не е индицирана кај бремени миленичиња. Секогаш внимателно читајте ги упатствата за јаката против комарци за кучиња!

Спрејот против инсекти за кучиња може да се користи во ситуации на поголема изложеност

Вообичаено, спрејот против комарци за кучиња се прави со состојки како што е цитронела, која е нетоксична. Мора внимателно да се испрска врз животното за да не дојде до очите, муцката и устата на животното. Употребата не е индицирана во секојдневниот живот. Препораката е спрејот да се користи заедно со други методи на превенција, особено во ситуации на поголема изложеност на инсекти како што е пешачење по патека или на плажа.

Исто така види: Анатомија на кучиња: сè што треба да знаете за телото на вашето домашно милениче

Пипета: насредство за заштита од комарци за кучиња што работи слично на јаката

Пипетата работи слично како и јаката против комарци за кучиња. Треба да се нанесува на вратот на миленичето на секои 30 дена. По апликацијата потребно е да се внимава за кучето да не го лиже или внесе производот. Овој тип на репеленти обично е доста ефикасен против комарците. Покрај тоа, практично е за сопствениците кои немаат потреба повторно да аплицираат толку често.

Производи кои ги држат комарците подалеку од околината каде што живее кучето

Постојат производи кои не го штитат животното сама по себе, но има дејство врз средината во која живее. Таков е случајот со електронскиот репелент, кој е приклучен во штекер и ослободува супстанци кои ги одбиваат мувите, комарците и другите инсекти. Важно е да се користат специфични електронски репеленти за домашни миленици, кои нема да предизвикаат реакции кај животните. Специфичните мириси и употребата на заштитници за комарци на прозорците се исто така алтернативи за спречување на инсектите надвор од куќата. Сите овие опции мора да се користат заедно со други производи кои го штитат животното.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.