Дерматитис кај кучиња предизвикан од каснувања од паразити: што да правам?

 Дерматитис кај кучиња предизвикан од каснувања од паразити: што да правам?

Tracy Wilkins

Дерматитисот кај кучињата е почеста болест на кожата на кучињата отколку што изгледа, особено кога причината е каснување од паразит, како што се болви, крлежи, па дури и вошки. Но, за разлика од кучешкиот атопичен дерматитис, овој тип на воспаление на кожата на кучето може да биде помирен за лекување, покрај тоа што е помалку болен за миленичето. Подолу, погледнете како да се грижите за дерматитис предизвикан од контакт со паразити.

Исто така види: Како да се грижите за воспалениот нокт на кучето?

Како да се грижите за куче со дерматитис од паразити

Дерматитисот, и кај кучињата и кај луѓето, е еден вид на алергиска реакција на телото на некоја непозната супстанција или која е агресивна за кожата, предизвикувајќи воспаление. Нормално, само контакт со паразит може да ја генерира оваа реакција. Но, кога некој инсект каснува, кучето е поверојатно да развие дерматитис.

За да се ублажат симптомите на кучешкиот дерматитис, домашниот третман може да помогне. Дома се препорачува да се користат шампони индицирани за борба против дерматитис, а само оваа нега го ублажува чешањето на миленикот! Но, некои домашни рецепти, како што се чајот од анасон, алое вера или кокосово масло, кои се нанесуваат изолирано со помош на памук на местото на раната, може да препорачаат и од ветеринари. Сепак, важно е да се осигура дека кучето не може да ја лиже областа што се третира. Затоа, внимавајте на домашно милениче или ставете елизабетанска јака на него.

Посветете внимание и наупотреба на некои поагресивни супстанции, како што се јаболков оцет, натриум бикарбонат или сол, бидејќи овие производи може да го влошат воспалението и да предизвикаат поголема болка кај крзненото. Исто така, добро е да го посетите ветеринарот за да ја проверите потребата од антиинфламаторна употреба, било во маст или во пилула. А за да спречите дерматитис предизвикан од каснување од паразити, чувајте го кучето и домот слободни и заштитени од болви и крлежи, со одлична хигиена на милениците и чистење на домот.

Исто така види: Кои се боите на Големиот Данец?

Видови дерматитис што ги погодуваат кучињата

Најчестиот дерматитис е предизвикан од контакт со паразити. Но, некои други надворешни агенси како што се полен, прашина, бактерии и габи, исто така, можат да ја активираат бојата. Постојат некои видови на дерматитис кај кучињата:

  • Кучешка пиодерма: е вид на дерматитис предизвикан од бактериска инфекција на кожата на кучето и може да биде површен или длабок. Бактеријата домаќин се нарекува Staphylococcus pseudintermedius и природно е дел од кучешкиот организам, дејствувајќи против некои други воспаленија и кожни лезии. Меѓутоа, кога се репродуцира прекумерно, може да резултира со дерматитис.
  • Психоген дерматитис: ова се создава исклучиво од психолошки и еколошки фактори, каде што кучето има прекумерно лижење што се претвора во дерматитис. Преместување, доаѓање на други домашни миленици или бебе во семејството или која било друга ситуација настресот може да предизвика кучето да ја има оваа реакција. Може да се спречи со многу наклонетост и грижа!
  • Влажен ревматитис кај кучињата: ова е еден од најболните и негова карактеристика е влажноста на заразеното место. Се развива преку траума на кожата и може брзо да се прошири низ телото на животното.
  • Кучешки атопичен дерматитис: има генетско потекло и е хронична по природа. Некои раси се предиспонирани за развој на овој тип на дерматитис, кој бара постојан третман против одливот и протокот на воспалението.

Покрај овие, други фактори, како што се хормоните на женското куче, габите присутни на ѕидот на домот, па дури и алергијата на некоја храна, исто така, може да предизвика дерматитис кај кучињата. Сите тие имаат кучешки чешање и непријатност како симптоми, покрај црвенилото на кожата и прекумерното лижење миленичиња. Кучето исто така може да има апатично однесување, па дури и недостаток на апетит.

Некои раси се повеќе склони кон кучешки дерматитис

Во случај на атопичен дерматитис кај кучињата, за жал, некои раси природно можат да развијат болест . Една од негативните карактеристики на Ши Цу, на пример, е тоа што оваа раса е склона кон развој на атопичен дерматитис. Оваа состојба може да ја има и негуваната или отсечената Ласа Апсо. И други раси како францускиот булдог, јоркширското куче, мопс, лабрадор, меѓу многу други, можат да ја имаат оваа болест. За волја на вистината,ниту една раса не бега од кучешки дерматитис. Затоа, секогаш е добро да се биде многу внимателен при капење и дотерување на кучето, особено на крзнените.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.