Бенгалската мачка е помешана со јагуар и предизвикува конфузија во Бело Хоризонте

 Бенгалската мачка е помешана со јагуар и предизвикува конфузија во Бело Хоризонте

Tracy Wilkins

Дали некогаш сте виделе дива мачка одблиску? Постојат раси на мачки, како што е Бенгал, кои се многу слични на јагуар или младенче оцелот. Ова е случајот со Масиња, пример за расата на мачки што изгледа како јагуар кој се изгубил и, кога погрешно се смета за диво животно, бил испратен од пожарникарската служба во шума во Бело Хоризонте. Случајот имаше национални реперкусии и, за среќа, добро заврши: Масиња беше пронајден и вратен кај неговите старатели.

Исто така види: Кој е идеалниот под за кучиња? Разберете како лизгавите подови влијаат на зглобовите на вашето домашно милениче

Мачка што личи на јагуар: жителите ја повикаа противпожарната служба да го спасат „заканувачкиот“ мачки

Приказната на Масиња доби пресврт кога жителите на владение во Белведере побараа од пожарникарите да спасат младенче јагуар на местото на настанот. Војската, пак, го помешала чистокрвното маче - проценето на 7.000 R$ - со дива мачка.

Исто така види: Мачка со луто лице? Мачка се смее? Дознајте дали можете да ги дешифрирате изразите на лицето на мачките

Massinha бил фатен со мрежа и одведен во блиската шума. Неговото дефинитивно спасување се случи само по повеќечасовни пребарувања извршени од туторот Родриго Калил, придружуван од членовите на семејството и од некои членови на невладината организација Групо де Ресгејт Животински.

Покрај појавата на голема мачка, друга причина за збунетоста беше однесувањето на мачето, кое не беше ни најмалку различно од она што би се очекувало за домашната мачка скитница: таа беше исплашена и малку скитлива.

Грешката можеше да се случи и со савана мачка, крст на мачкаАфриканец (Сервал) со домашен. Долга и слаба, Савана припаѓа на групата џиновски раси на мачки. Со големи зашилени уши и свртени напред, јасни, заоблени и добро обележани очи, оваа мачка има и необична убавина.

Дива мачка: расата Бенгал ги задржува карактеристиките на големи мачки

Голема мачка што личи на јагуар: вака може да се опише расата Бенгал. Како резултат на вкрстувањето на див леопард со домашна мачка, Бенгал може да има до 4 нивоа на близина со големи мачки, така што Бенгалскиот F1 е најсличен на леопардот, главно по темперамент. Ова значи дека, без соодветна социјализација, ова е тип на мачка што може да биде поискусен.

Во денешно време е потешко да се најде таква чиста бенгалска мачка, бидејќи за жал има многу малку леопарди. Во Камбоџа, бројот на индокинески леопарди е намален за 72% за пет години. Животното се наоѓа во најниска концентрација досега забележана во Азија.

Бенгалскиот F2 е резултат на вкрстувањето на две мачки од Бенгал Ф1. Бенгалскиот F3 може да произлезе од вкрстување на две F2 мачки или F1 мачка и F2. Конечно, бенгалската мачка F4 е резултат на F3 со друг F3. Како што можете да замислите, дивите карактеристики стануваат поблаги колку што е подалеку мачето од леопардот.

БрВо случајот со Масиња и повеќето бенгалски мачки, деталот што најмногу привлекува внимание е палтото, кое меша ленти слични на тигар со тркалезни дамки, карактеристики на животни како што се оцелото, јагуарот и леопардот, неговиот вистински предок.

Тестото користеше микрочип за идентификација. Видете други начини за олеснување на спасувањето на изгубена мачка

Сите мачки имаат истражувачки инстинкт, а Бенгал не се разликува. Секој што сака да одгледа мачка од оваа раса треба да се погрижи да има доволно простор каде што може слободно да се движи, но да е заштитен со заштитни екрани, за да не избега мачката. Тестенините имаат вграден микрочип кој ги содржи сите податоци на учителот, но тоа не било проверено од спасувачкиот тим. Беше необична ситуација, но поуката останува: не можете да бидете премногу внимателни! Мачките можат - и треба - да носат јака и табличка за идентификација. Без разлика дали се работи за Бенгал, Савана или која било друга раса на мачки, најдоброто нешто што треба да направите е да ви овозможите што е можно полесно да го препознаете вашето домашно милениче.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.