Мачка кива: Дали треба да се грижам? Знајте кога да барате ветеринар!

 Мачка кива: Дали треба да се грижам? Знајте кога да барате ветеринар!

Tracy Wilkins

Толку е ретко да се види мачка како кива што повеќето сопственици се изненадени кога ќе слушнат кивање на мачка. Кивањето делува како заштита на телото од нешто што ја иритира носната слузница. Но, многу е важно да го набљудувате вашето животно: придружено со други симптоми, кивањето на мачката може да значи дека се разболува. Пред да одите на дијагноза на ринотрахеитис, многу честа респираторна болест кај мачките, бидете смирени и набљудувајте го вашиот пријател. Патас да Каса разговараше со ветеринарот Фабио Рамирес, кој е општ лекар за мали домашни животни, за да објасни малку повеќе за тоа што може да значи кивањето мачка. Следете овде за да разберете повеќе за тоа што може да предизвика кивање кај мачките!

Кивањето мачка: кои се видовите и зачестеноста на кивање?

Кивањето кај мачките може да значи многу работи, а главната функција е актот како одбрана на телото. „Кивањето не е ништо повеќе од природна реакција на организмот кога некоја честичка ја иритира носната слузница. За да се исфрли оваа туѓа материја, телото го тера носот да кива“, објаснува Фабио Рамирес. „Акутното и спорадично кивање може да биде поврзано со благи алергиски процеси, како што е алергија на парфеми, ѓубре од мачки или прашина. Тешкото кивање, од друга страна, може да биде поврзано со вирусни инфекции или хронични воспалителни болести како што се астма кај мачки ибронхитис кај мачки.“

Важно е да се внимава дали кивањето е придружено со секрет, кој не е ништо повеќе од производство на слуз. „Кивањето со слуз може да биде показател за поакутен воспалителен процес, а неговата боја ќе покаже дали има или не инфекција поврзана со воспалителниот процес“, објаснува ветеринарот. Кога микроорганизмите се размножуваат, слузта станува поконцентрирана и може да ја промени бојата, па дури и да има посилен мирис. На крајот, се е до бојата на слузот. Транспарентниот би можел да биде поврзан со нешто вирусно. Ако има боја и изглед на флегма, вашата мачка веројатно има бактериска или габична инфекција. Во случај на крвав секрет, неопходно е веднаш да се побара ветеринарна помош.

Квавењето и кинењето на мачката може да укажуваат на посериозни проблеми

Квавењето и кинењето на мачката е причина за недоверба, на крајот на краиштата, тоа може да биде интензитетот на вирусот на грип присутен таму. Во овој случај, може да се соочиме со некои болести на вирусниот респираторен комплекс на мачки, како што се ринотрахеитис и калицивирус. „Тоа е причина да се биде внимателен, тоа може да е поврзано со интензитетот на некоја вирусна болест, како што е, на пример, грипот, а исто така и ринотрахеитисот“, објаснува специјалистот. Затоа е неопходно мачката со грип да се однесе кај ветеринар за да може да ја оцени стручно лице способно да го открие потеклото на проблемот и која е причината.неговата гравитација. Третманот е обично поддржувачки, преку антивирусни и антибиотици, како и миење на носот и капки за очи за да се грижат за проблемите со очите.

Исто така види: Померанец: кои се официјалните бои на германскиот Шпиц?

Како да го зајакнам имунитетот на моето маче?

Најдобар начин да се грижите за вашата мачка и да избегнете болести е преку вакцинација. Овде, во Patas da Casa, имаме целосен водич со сите потребни вакцини за вашиот најдобар пријател од мачки. Друга многу важна точка е да се полагаат тестовите FIV и FELV, бидејќи овие болести можат да го загрозат имунолошкиот систем на домашните миленици.

Кивањето мачка: што да правам?

Првично, ако ја видите вашата мачка како кива, најдобро е да ја набљудувате зачестеноста на кивањето. Дополнително, потребно е да се провери дали мачката нема други симптоми, како што се кашлање на мачката, бучава од дишење, присуство на слуз и крв од носот. Ако по 24 часа продолжите да забележувате често кивање, вреди да се посети ветеринар. „Животното мора да биде однесено во ветеринарна клиника за да биде оценето од ветеринар за да се потврди состојбата на животното и на тој начин да може правилно да се лекува“, објаснува ветеринарот. Дијагнозата треба да биде точна за мачето да го добие најдобриот третман!

Исто така види: Инфекција на уринарниот тракт кај кучињата: кои се причините, знаците, компликациите и како да се третира проблемот?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.