Гладна мачка: 6 причини зошто вашето домашно милениче постојано бара храна

 Гладна мачка: 6 причини зошто вашето домашно милениче постојано бара храна

Tracy Wilkins

Како да дознаете дали мачката е гладна? Ова е често сомнеж, главно затоа што повеќето тутори обично ги оставаат садовите со храна полни, па животното нема време ниту да се чувствува гладно. Но, ова не е секогаш случај: мачката која бара храна ќе се обиде да го привлече вниманието на сопственикот со гласни и кратки мјаукања - понекогаш дури и придружени со плач.

Проблемот е што гледањето претерано гладна мачка наскоро се врти на штрек, бидејќи тоа е невообичаено и може да биде поврзано со голем број болести и нарушувања. Ако имате мачка што јаде многу и сакате да знаете што може да значи ова, ние одвоивме 5 објаснувања зад ова однесување. Проверете!

1) Многу гладна мачка може да биде недостаток на хранливи материи

Постојат различни видови храна за мачки на пазарот за домашни миленици. Некои се похранливи - и малку поскапи - додека други доаѓаат со поедноставни хранливи материи и се поевтини. Прашањето е што обично најекономичните верзии не ги задоволуваат целосно потребите на домашните миленици и не заситуваат толку многу, и затоа резултатот може да биде мачка која постојано бара храна.

Идеалот е да секогаш одлучете се за дажба поцелосна, избалансирана и која ги содржи сите неопходни хранливи материи за здравјето на животното, како што се премиум и супер премиум добиточна храна. Иако се малку поскапи, цената и користа вреди.

2) Многу гладна мачка понекогаш е знак за дијабетес

Дијабетесмелитус може да ја остави мачката да јаде многу и многу гладна. Ова се случува затоа што организмот не може да апсорбира гликоза (шеќер) и да ја трансформира во енергија. Како резултат на тоа, мачката јаде цело време во обид да го врати она што недостасува. Покрај зголемениот апетит, други знаци на дијабетес кај мачките се зголемено мокрење, прекумерна жед и губење на тежината. Кога ги набљудувате овие симптоми, побарајте ветеринар.

3) Хипертироидизмот може да биде поврзан со тоа што мачката јаде премногу

Друга болест на која заслужува внимание е хипертироидизмот кај мачките. Тоа е ендокрино заболување кое влијае на тироидната жлезда и предизвикува претерано производство на хормони, предизвикувајќи нерамнотежа во телото. Еден од главните знаци на хипертироидизам е многу гладна мачка, но можно е да се забележат и други промени како што се губење на тежината, хиперактивност, прекумерна жед, повраќање и дијареа. Идеално е да се побара стручна помош за да се потврди дијагнозата на болеста и да се започне со соодветен третман.

Исто така види: Мачка во скут: зошто на повеќето луѓе не им се допаѓа?

4) Досадата, анксиозноста и депресијата обично ја напуштаат мачката гладни

Психолошките пореметувања можат да влијаат и на вашето домашно милениче, а понекогаш резултатот е мачка да јаде премногу. Промените, на пример, може да предизвикаат стрес и вознемиреност кај животното и да го променат неговиот апетит. Депресијата кај мачките е уште еден проблем што го можат мачкитеизвади го на храна, како и досада. Затоа, секогаш внимавајте на однесувањето на мачката! Збогатувањето на животната средина со ментални и физички стимули обично се одлични сојузници за да се спречи појавата на овие проблеми.

5) Други здравствени проблеми ја прават мачката многу гладна

Понекогаш цревни проблеми - како мачка со црв - може да резултира со претерана и ненаситна глад. Оваа промена на апетитот може да се објасни на два начина: или количината на црви присутни во телото на миленичето е доста голема; или тие се црви - како кружниот црв - кои ја блокираат апсорпцијата на некои хранливи материи и на крајот ја оставаат мачката многу гладна. Други знаци на мачка со црви на кои треба да внимавате се: повраќање, дијареа, нагло слабеење и мачка што го влече задникот на подот.

6) Ако е мачка што бара храна дури и со полно тенџере , проблемот е во складирањето

Претераното мјаукање не е секогаш знак за прекумерна глад. Всушност, уште една причина зошто мачките бараат храна дури и кога садот е полн е затоа што не ја сакаат храната во садот. Бидејќи сетилото за мирис и вкус на мачките е многу чувствително, кога добиточната храна е изложена долго време, може да заврши со губење на вкусот, крцкавоста и мирисот. Односно, станува тотално неинтересно за домашно милениче.

Исто така види: Дали е лошо копитата на кучето? Кога е индицирано? Каква грижа?

Советот е да се стави одредена количина храна за мачката да се храни во редовно времепретходно поставени, а потоа зачувајте го она што остана. Така, складирањето на храната нема да го загрози вкусот или мирисот на зрната, а мачката ќе го јаде она што ќе остане во друго време.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.