Храна за мачки: 5 совети како да го изберете најдобриот за вашата мачка

 Храна за мачки: 5 совети како да го изберете најдобриот за вашата мачка

Tracy Wilkins

Храната за мачки е еден од најважните предмети во секој дом со мачка и е на списокот на првите работи што треба да се купат при посвојување на домашно милениче. Но, дали ја знаевте важноста на хранилката за мачки со поддршка? Или дека погрешниот дијаметар и длабочина може да го загрозат хранењето на мачката? Изборот на вистинскиот хранител за мачки е поважен отколку што мислите. Кога купувате несоодветен модел на фидер, мачката може дури и да престане да јаде, а со тоа да ја наруши исхраната, здравјето и нејзиниот развој. За да ви помогне да го изберете идеалниот хранител за мачки, Paws of the House одвои 5 совети кои покажуваат кои модели - покачен хранител за мачки, традиционален, интерактивен и автоматски - и други важни карактеристики што учителот треба да ги набљудува.

1) Високиот хранител за мачки помага при правилно варење

Храната за мачки не треба да се става директно на подот. Во таа положба, мачето треба премногу да се спушта или да се потпре на шепите за да може да се храни. Ова може да доведе до рефлукс и други проблеми во дигестивниот систем на мачката. Идеално е да имате висок хранител за мачки, кој е на висина на рамениците на животното за да го спречи да ја спушти главата за да јаде. Исто така, колку подалеку од земјата, толку е помал ризикот што добиточната храна да биде контаминирана со бактерии. Покачениот хранител за мачки е најмногу препорачан одексперти за здравје на мачки. Но, дури и ако имате традиционален фидер, тоа не е проблем. Можете да го претворите во хранење за мачки со потпора само со дрвена кутија која служи како потпора.

2) Идеалниот модел на хранење за мачки треба да се избере според потребите на миленикот

Моделите за хранење мачки се разновидни. При изборот на најдобриот модел, треба да ги земете предвид карактеристиките на однесувањето на вашата мачка, па дури и неговото општо здравје. Најчестите опции за хранење за мачки се:

  • Традиционален хранител за мачки

Поевтин е и обично е направен од пластика, керамика или нерѓосувачки челик. Оваа опција најмногу се наоѓа во продавниците за домашни миленици и доаѓа во различни бои и формати.

  • Покачена хранилка за мачки

Ова е најергономската опција што може да ги има вашата мачка. Како што објаснивме, високата храна за мачките е од суштинско значење за да можат да јадат без да му наштетат на нивниот дигестивен систем. Ова е хранилник за мачки со прилагодлива поддршка, кој совршено се вклопува на секоја мачка. Така, со покачена храна за мачки, мачката може да се храни поздраво.

Исто така види: Убод од скорпија од мачка: што го предизвикува животното и како да се справите со итен случај?
  • Автоматски хранител за мачки

Повеќе технологија и најдобро за оние кои трошат многу време надвор од дома. Ја ставате храната во автоматскиот хранилник за мачки и додатокот има систем што дозираколичината на добиточна храна, ослободувајќи ги зрната малку по малку. Сепак, бидејќи автоматскиот хранител за мачки е покомплексен, цената е многу повисока.

  • Интерактивен хранител за мачки

Мачката јаде и се забавува за време на оброците. Овој модел ја има предноста што го стимулира познанието и меморијата на мачката. Храната е достапна во еден вид лавиринт што мачката треба да го обиколува додека не може да јаде. Овој хранител потоа помага да се стимулира миленичето, па дури и обезбедува побавно варење, што е подобро за дигестивниот систем.

3) Мачката за хранење миленичиња треба да биде лесен за чистење

Секој модел на хранење за мачки има предности и недостатоци, особено кога размислуваме за хигиена. Важно е да се разбере дека хранилката за мачки е секогаш многу чиста. Ова ја избегнува мачката без јадење поради недостаток на чистота. Покрај тоа, маснотиите во добиточната храна се акумулираат во тенџерето (особено влажната храна) и може да предизвикаат акни кај мачките. Пластичниот хранител за мачки, и покрај тоа што е најевтин, најтешко се отстранува нечистотијата. Моделите за хранење мачки направени од керамика и нерѓосувачки челик полесно се чистат;

4) Внесувач: на мачките не им се допаѓа кога мустаќите го допираат работ на садот

Друга важна точка што треба да се внимава кога се купува хранилник за мачки е дијаметарот на предметот. Тоа е тоанешто на што многу луѓе не обрнуваат внимание при купувањето едноставно затоа што не знаат колку е важно. Големината на дијаметарот на хранилката за мачки треба да биде доволно голема, така што мустаќите на мачката не го допираат работ кога таа оди да се храни. Овој регион е многу чувствителен и, при допирање на фидер, мачката се чувствува непријатно. Дури и забележете дали вашето домашно милениче остава остатоци на страните на фидер. Мачката обично го прави ова кога не стигнува правилно до овој регион бидејќи, за тоа, ќе треба да ги допре неговите мустаќи. Затоа, при изборот на фидер за мачки, обрнете внимание на овој детал.

Исто така види: Обрнете внимание на етикетата! Кои се придобивките од омега 3 за кучиња и мачки во храната и кесичката?

5) Внимавајте да не изберете премногу длабок хранител за мачки

При изборот на идеален хранител за мачки, длабочината е уште еден фактор што треба да се анализира. Како и со дијаметарот, мустаќите на мачката може да страдаат од погрешна длабочина. Премногу длабоко хранење за мачки ја предизвикува истата непријатност, бидејќи мустаќите треба многу да дојдат во контакт со садот за да стигнат до зрната. Затоа, идеалниот хранител за мачки треба да биде умерено длабок. Овие совети за дијаметар и длабочина важат и за коритото за вода на мачката. Покрај тоа, висината влијае и на хидратацијата на домашните миленици. Како што објаснивме, идеален е висок хранител за мачки, а истото важи и за садот за вода. Ова се дури и причини зошто изворот наводата за мачки е така индицирана - токму затоа што е поудобна и повисока за мачката, покрај тоа што има проточна вода и поладна.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.