Фризер за кучиња: што е тоа? Дознајте повеќе за проблемот!

 Фризер за кучиња: што е тоа? Дознајте повеќе за проблемот!

Tracy Wilkins

Лупење кај кучиња, често поврзано со краста кај кучињата. тоа е вообичаен знак дека нешто не оди добро во здравјето на миленикот. Забележувањето на недостатоци во палтото на кучето, без разлика дали е на голема површина или на изолирани места, не е нужно знак за нешто сериозно, само показател дека тој можеби се занимава со некои проблеми со кожата. Колку побрзо имате дијагноза и започнете со третман, толку подобро и побрзо ќе биде закрепнувањето. Подолу, собравме важни информации за симптомите, грижата и начинот на лекување на палтото на кучето. Дознајте повеќе!

Дали дерењето на кучето е исто што и шугата?

Дерењето на кучето е име кое често се користи за да се однесува на вообичаен симптом на краста: губење на косата што предизвикува недостатоци долж тело на домашно милениче, кое може да биде концентрирано во одредени области, како што се шепите, муцката и багажникот или расфрлано. Во овие области без крзно, кожата на кучето може да стане црвеникава, иритирана и со рани, кои се типични за контаминација со шуга. Други симптоми на лупење на кучето се постојано чешање, често лижење на заразените места, лупење и темни дамки, како и губење на тежината и лош мирис во регионот.

Што предизвикува лупење на кучето?

Пладеира и шуга кај кучињата обично се предизвикани од контакт со други контаминирани животни, така што заразата обично се случува на места каде што милениците живеат едни со другидругите сакаат дневни центри и паркови за кучиња. Шугата е предизвикана од грини и може да биде од три типа, кои понекогаш делуваат во различни региони: демодектичка краста (црна краста), саркоптична краста (шуга) и отодектичка краста (краста на увото). Симптомите на секој од нив може малку да варираат во зависност од локацијата.

Лек за пилинг на кучиња

Како што постојат различни видови на шуга, постојат исто така различни Постојат различни видови третмани и лекови за пилинг на кучиња во зависност од причината, фазата и погодената област. Лушпата ќе се подобри додека крастата се третира и заздравува. Затоа, кога ќе ги забележите првите симптоми, идеално е кучето што е можно поскоро да се однесе кај ветеринарот, кој ќе може внимателно да ги набљудува раните и да го најде идеалното решение. Не е препорачливо да се пробуваат домашни лекови за кожа на кучиња, бидејќи тие можат да предизвикаат алергиски реакции или да го одложат почетокот на посоодветен третман, дополнително да го ослабат кучето.

Исто така види: Американски Bobtail: запознајте ја расата на мачки со кратка опашка

Исто така види: Кои се расите на кучиња кои живеат најдолго?

Што е добро за кучињата со кожа

Покрај лековите за шуга, пеладеира бара и посебна грижа во рутината за да му обезбеди поголемо олеснување и благосостојба на кучето. Важно е местото каде што живее кучето секогаш да се дезинфицира, како и редовно да се бањате - дома или во продавница за миленичиња. Одржувањето на имунитетот на миленичето е уште еден показател за помошспречување и борба против болести, а за тоа е од суштинско значење добрата исхрана. Во случај на сомневање за промени во палтото на кучето, секогаш барајте упатства од ветеринарот.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.