Колку години можете да капете кученце?

 Колку години можете да капете кученце?

Tracy Wilkins

Можете ли да капете кученце старо 40 дена или помладо? Кој е најдобриот начин да ги исчистите крзнените во првите неколку месеци од животот? Секој кој е родител за прв пат домашно милениче сигурно имал вакви прашања кога станува збор за капење кученце. На крајот на краиштата, како што знаеме, овие животни сè уште имаат кревок и чувствителен организам во текот на првите неколку недели, кој бара многу повеќе внимание и грижа.

Значи, ако сакате да знаете колку време е потребно за капење на кученцето и каква грижа е потребна во овие моменти, нема повеќе за што да се грижите. Главните информации за оваа тема ги собравме подолу за да не погрешите кога го капете вашето куче!

На крајот на краиштата, колку дена можете да капете кученце?

Најмногу препорачана работа е капењето на кученцето да се случува само откако животното ќе наполни најмалку два месеци (во некои случаи и до три). Бидејќи имунитетот е сè уште многу низок во првите неколку недели, важно е кученцата веќе да ги прими сите вакцини за кучиња и да се во добра здравствена состојба за да се капат. Ова помага да се избегне изложување на разни болести кои можат да го зафатат миленичето.

Покрај тоа, кожата на кучињата е сè уште многу кревка и чувствителна на почетокот на животот, така што контактот со некои хигиенски производи - како шампон и регенератор - може да предизвика аодредена непријатност.

Доколку постои некаква клиничка индикација, кучето може да се капе малку порано од очекуваното, доколку се почитуваат сите упатства дадени од ветеринарот. Но, генерално, идеално е кученцата да се чистат со влажни марамчиња или со влажна крпа во првите два-три месеци.

Исто така види: Научете во овој чекор по чекор како да ја натерате мачката да престане да гризе

Можете да се капете кутре куче во продавница за миленичиња?

Можете, но како што веќе споменавме, кученцето мора прво да го пополни распоредот за вакцинација пред да започне со ваков вид нега. Како и во продавниците за домашни миленици, кучињата имаат контакт со неколку други животни, тие се многу поранливи и веројатно ќе заболат од некоја болест доколку не се заштитени со вакцината.

Од друга страна, потребно е да се мисли дека во продавниците за миленичиња обично се многу добро исчистени и стерилизирани кадите за да ги примат крзнените. Веќе дома, грижата тешко дека ќе биде иста - и затоа многу тутори претпочитаат да ги чекаат вистинските месеци и вакцинација за да почнат да го капат кученцето на специјализирани места, како што се продавници за домашни миленици. Како што расте кученцето, во ред е да го капете дома.

Капење кученце: дознајте кои се најважните мерки на претпазливост

Сега кога знаете колку време е потребно за капење кученце, дојде време да разберете како да го направите тоа на вистински начин на правилен начин. кученцататие бараат многу грижа и важно е да се внимава на ова при нивното чистење. Еве неколку совети:

Исто така види: Дали сте забележале столици на кучиња со слуз? Погледнете што може да укаже и што да правите
  • Температурата на водата секогаш треба да биде топла (не може да биде премногу ладна или премногу топла);

  • Користете специфични производи за кученца;

  • Набљудувајте ја реакцијата на животното во текот на целиот процес и избегнувајте да го напрегате;

  • Позитивната поврзаност со грицките и играчките е одличен сојузник за да се навикне кучето да се капе;

  • Никогаш не фрлајте вода директно на главата на миленикот, бидејќи може да заврши во увото или носот;

  • Обрнете внимание на зачестеноста на капење на кучето: интервалите помеѓу едното и другото мора да бидат најмалку 15 до 30 дена;

  • Не заборавајте да го исушите кученцето правилно по капењето (за ова можете да користите фен);

  • При користење на машината за сушење, температурата секогаш треба да биде ладна за време на сушењето;

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.