Забен камен кај кучињата: сè што треба да знаете за болеста што ги погодува забите на кучињата

 Забен камен кај кучињата: сè што треба да знаете за болеста што ги погодува забите на кучињата

Tracy Wilkins

Забите на кучето се од суштинско значење за развојот на кучињата. Во текот на нивниот живот, тие ги користат структурите за да се хранат, гризат, гризат, па дури и да играат. Затоа, грижата за здравјето на миленикот вклучува и низа орална нега за да се спречат проблеми како што е забен камен кај кучињата. Но, за што е оваа состојба? Како да препознаете куче со забен камен и кои третмани се индицирани? За да ги разјасни главните сомнежи на оваа тема, Патас да Каса разговараше со ветеринарната докторка Маријана Лаге-Маркес, која е специјалист по стоматологија од Универзитетот во Сао Паоло (USP) и работи во ветеринарниот центар Pet Place.

Забен камен кај кучињата: што е тоа и како се развива?

Според специјалистот, забен камен кај кучињата е последица на неотстранувањето на бактериската плоча, што е акумулација на бактерии на површината на забот - познат и како биофилм. Ова обично се случува кога нема грижа за оралното здравје на домашно милениче, предизвикувајќи останување на нечистотија во забите, кои подоцна се претвораат во бактериски наслаги во период кој се движи од 24 до 48 часа. „Се препорачува секојдневно четкање заби бидејќи плаката може да се отстрани. Со четката е можно да се отстрани оваа плоча, спречувајќи ја уште повеќе да се залепи на забот. Но, од моментот кога чинијата почнува даадхезија, се калцифицира и станува она што го знаеме како забен камен на кучето, што е лаичко име. Технички, вистинската работа е забен камен.“

Главната причина за појавата на забен камен кај кучињата се должи на недостатокот на орална хигиена, што е практика која помага да се отстрани бактериската плоча која го предизвикува проблемот . „Татарот се формира само кога не ги четкате забите“, открива Маријана.

Како да идентификувате куче со забен камен?

Анализата на устата на вашето кученце е важен чекор за да знаете дали е со забен камен или не. Според стоматологот, некои клинички знаци се издвојуваат, како што се затемнување на забите, присуство на халитоза (позната и како лош здив) а во некои случаи состојбата може да биде придружена со гингивитис, што е воспалителен процес на гингивата. „Неуспехот да се отстранат забен камен и плакета може да резултираат со воспаление на непцата. Бидејќи овој регион е првенствено одговорен за заштита на пародонтот, воспалената непца ја губи својата способност да ги заштити коските и лигаментите на забите. Со тоа кучето може да развие периодонтитис, што е воспалителен процес на коските“, објаснува тој. Букалното крварење е доста често во овие случаи, па затоа е добро да се внимава. Друга карактеристика на периодонтитисот е тоа што, со текот на времето, воспалението на коските и лигаментите резултира со лабави заби кои можат да се оштетат.есен.

Како да го исчистите кучешкиот забен камен: што треба да знаете за третманот

Многу луѓе се прашуваат како да го елиминираат забниот камен на кучето како ако тоа беше нешто едноставно и возможно да се направи дома, но не е така. Доколку имате куче со забен камен, неопходно е да се консултирате со специјалист по тоа прашање за да ја анализира ситуацијата: „Важно е чистењето на забите на кучето да го врши стручен специјалист по ветеринарна стоматологија, бидејќи третманот не е само прашање на чистење, но тоа е истрага за она што не можеме да го визуелизираме“. На тој начин има проценка и на она што се крие под гума за џвакање. „Велам дека забот е како санта мраз. Гледаме врвот и дното одредуваат колку е здрав пародонтот. Ние користиме интраорална радиографија, процедура која обично ја прават само специјалисти“.

Докторот исто така посочува дека процесот бара општа анестезија: „Потребно е да се процени субгингивалната област и да се исчистат микроорганизмите кои можеби навлегле надвор од непцата или под неа. Затоа, ова чистење треба да се направи целосно. Доколку има потреба од екстракција, тоа е исто така нешто што ќе го одреди професионалецот.“

Кучиња со забен камен: дали сите кучиња се погодни за овој третман?

Бидејќи се работи за забен каменпроцедура која бара општа анестезија, многу тутори се чувствуваат несигурно и се прашуваат дали нивното кученце е способно да се подложи на пародонтален третман. За овој сомнеж Маријана појаснува: „Сите кучиња можат да се подложат на чистење на забен камен се додека се клинички прегледани. Нема пациент кој може да се подложи на процедурата без да биде евалуиран, па затоа се препорачува да се изврши клинички преглед на животното како целина - срце, црн дроб, бубрези - и исто така да се направат предхируршки прегледи за откривање ако постои некоја истовремена болест или друг коморбидитет што го спречува или го зголемува ризикот од анестезија за време на оваа процедура“.

Татар: кучињата кои не подлежат на третман може да развијат други проблеми

Татарот кај кучињата може да напредува до посериозни состојби, како што се гингивитис и периодонтитис, но ова не се единствените грижи. „Кога ќе се појави гингивитис, тој станува порта за разни микроорганизми. Тие имаат тенденција да паѓаат во крвотокот и, со тоа, се јавува ширење на микроорганизмите во општиот систем, можејќи да мигрираат до претходно воспалени органи или веќе со проблем, како што се срцето, бубрезите, 'рбетот, црниот дроб и така натаму. , додава тој. Токму поради оваа причина, намерата е да не се дозволи акумулација на забен камен кај кучето за да не дојде до гингивитис и, следствено, да немадисеминација или транслокација на микроорганизми во телото на животното. „Со текот на времето доаѓа до губење на коскената маса и пациентот ги губи забите. Покрај тоа што е хроничен заразен процес, тоа е и непријатност што треба да се реши“, заклучува Маријана

Дали е можно да се спречи забен камен кај кучињата? Проверете неколку совети!

Да, целосно е можно да се спречи забен камен на кучето се додека сопственикот се грижи за оралното здравје на својот четириножен пријател. Покрај четкањето на забите, кое е од суштинско значење за да се избегне проблемот, стоматологот Маријана вели дека има помошни материи и производи кои можат да се користат, а исто така и некои играчки кои можат да помогнат да се отстрани плакот од забите на кучето. Пример за тоа се заби за кучиња, кои се одлични за „чистење“ на насмевката на животното додека се забавува. Сепак, еве едно предупредување: „Воспитувачот треба да избегнува природни коски и најлонски играчки, бидејќи тие бескрајно ја зголемуваат инциденцата на фрактури на забите“.

За четкањето на забите на кучето, специјалистот истакнува дека ова е активност која треба да биде пријатна и за кучето и за неговиот сопственик. Затоа, вреди да се награди и да му се даде на животното некои задоволства за да се поврзе моментот со нешто позитивно. За кучиња кои не се многу навикнати на процесот на четкање или кученцана кои неодамна им се сменија забите, еве совет од Маријана: „Можете да започнете со четкање на забот на кучето со газа завиткана околу прстот и масирање на непцата и забите, а потоа заменете ја со ветеринарна четка за заби и паста за заби (не човечка може да се користат папки). Ова четкање треба да се случува постепено и секогаш со љубов“. Погледнете како да ги четкате забите на кучето чекор по чекор:

Исто така види: Операција за стерилизација на мачки: сè што треба да знаете за стерилизацијата на мачки

1) Искористете ги моментите кога кучето е порелаксирано за да започнете со процесот на четкање постепено (без брзање и со многу трпение ).

2) Колку поудобно се чувствува кучето кога е допрено во близина на пределот на муцката, толку подобро. Потоа, почнете да ја галите главата на миленичето, надворешната страна на устата и на крајот внатрешноста.

3) Масирајте ги непцата со прстот, потоа со газа и дури потоа користете ја четката со паста за заби од кучето.

4) Започнете со четкање со кружни движења и потоа насочете го движењето од непцата кон врвовите на забите.

5) Ако забележите дека кучето се чувствува удобно со ситуацијата, обидете се да ги четкате забите на страната на јазикот. Подготвени!

Исто така види: Машна за кучиња: како да ја облечете, како да ја користите кај кучиња со кратка коса и чекор-по-чекор водич како да го направите тоа дома

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.