Куче не сака да јаде? Погледнете ги здравствените проблеми кои се најмногу поврзани со симптомот

 Куче не сака да јаде? Погледнете ги здравствените проблеми кои се најмногу поврзани со симптомот

Tracy Wilkins

Недостигот на апетит е симптом заеднички за многу болести кои ги погодуваат кучињата. Нормално е сопственикот да пријави „моето куче не сака да јаде“, но понекогаш кучето има само селективен апетит или денот е премногу топол. Меѓутоа, ако ситуацијата се прошири и е придружена со други симптоми, тоа може да значи вирусна или бактериска инфекција, контаминација од паразити, дигестивни или бубрежни проблеми, па дури и психолошки проблеми. Затоа, издвојуваме некои од здравствените проблеми кои се најповрзани со недостатокот на апетит кај кучињата.

1) Болеста на крлежот има недостаток на апетит како еден од главните симптоми

Крлежот пренесува четири типа на болести, но двата најчести се Ерлихиоза, предизвикана од бактерии и Бабезиоза, од протозоа. И двете поминуваат низ крвотокот, но додека бактериите се сместуваат во садовите, протозоата останува во црвените крвни зрнца. Како еден од главните симптоми го имаат недостатокот на апетит. Куче со треска, апатија, повраќање и крварење од носот, урината или изметот се исто така други знаци. За да се знае дали кучето има болест на крлеж и кој тип е потребно да се направат специфични тестови. Третманот треба да се започне што е можно поскоро за да се спречи влошување на проблемот. Обично се прави со антибиотици, но во тешки случаи може да биде потребна трансфузија на крв.

2) Кучешкиот парвовирус се меша со навиките

Кучешкиот парвовирус е сериозна болест предизвикана од парвовирус. Почеста е кај невакцинираните кученца и кај возрасните. Болеста брзо се развива кај кучињата и може да доведе до многу сериозни состојби, па дури и смрт. Преносот се јавува по контакт со измет на заразено куче, но вирусот успева да остане жив во околината долго време, заразувајќи ги предметите, облеката и подот. Вирусот влијае на неколку клетки во телото, особено на оние во цревата, предизвикувајќи дијареа и повраќање, покрај недостаток на апетит. Што да направите кога ќе ги забележите овие симптоми? Треба веднаш да го однесете кучето на ветеринар за да започнете со лекување што е можно поскоро. Добро е да се запамети дека превенцијата се прави со вакцината!

3) Кучешкиот гастритис го остава кучето со стомачни болки и гадење

Кучешкиот гастритис е воспаление на мукозата што го обложува желудникот. Може да биде хронична - повторлива, веројатно поради нетолеранција на некоја храна или болести кои го зголемуваат производството на секрет во желудникот -, акутен - предизвикан од ингестија на токсични материи или каков било туѓ предмет - или нервозен - се случува во стресни ситуации. Еден од првите симптоми што треба да се забележи е дека кучето не е гладно, покрај тоа што има абдоминална болка, дијареа и прострација. Третманот ќе зависи од типот на гастритис, но секогаш се препорачуваат промени во исхраната на миленичето.

Исто така види: 5 причини зошто вашето куче си ги чеша ушите

4) Запекот може да го направи кучето да не е гладно

Запекот се јавува кога кучето има потешкотии или не може да се евакуира. Столицата станува поцврста, па дури и може да излезе крв. Неколку причини може да доведат до оваа ситуација, како што е интестинална опструкција - тоа може да се должи на дигестивни проблеми или голтање туѓо тело -, побавно движење на дебелото црево, невромускулни проблеми и дехидрација, меѓу другото. Ако има запек, кучето не сака да јаде и има други симптоми, како што се болка при движење на дебелото црево, отечен стомак и повраќање.

5) Кучињата со бубрежна инсуфициенција може да имаат потешкотии сами да се хранат

Бубрежната инсуфициенција главно ги погодува постарите кучиња, но може да влијае и на помладите. Со различни причини, состојбата предизвикува бубрезите да имаат големи тешкотии во функционирањето и извршувањето на нивните основни функции, со што влијае на целокупното функционирање на организмот. Еден од главните симптоми е недостатокот на апетит, кој е проследен со повраќање, зголемен внес на вода и поголем волумен на урина, која обично е посветла по боја

6) Депресијата и анксиозноста влијаат и на апетитот на кучето

Честопати кучето со недостаток на апетит нема физиолошки проблем, туку психолошки. Некои промени во рутината или средината, смрт на член на семејството, разделба, па дури идоаѓањето на ново животно може да предизвика стрес и анксиозност, дури и да доведе до депресија. Кучето станува безволно и не сака да јаде. Во овие случаи, туторите обично известуваат „моето куче не сака да јаде и повраќа и е тажно“. Исто така, анксиозноста од одвојување е можна причина за слаб апетит. Тоа е затоа што кучето останува цел ден без храна чекајќи го сопственикот да пристигне за да јаде само во негово присуство.

Исто така види: Дали навлажнувачот за кучиња е добар за вас? Кога е потребно?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.