Како безбедно да одгледувате мачки во домови со двор?

 Како безбедно да одгледувате мачки во домови со двор?

Tracy Wilkins

Секое маче сака куќа со двор! Сепак, треба да знаете како да одгледувате мачка во тој простор за да ја спречите да помине низ портата и да побегне. Мачките се природно љубопитни и близината до улицата може да им го олесни бегството. Затоа, неопходно е да се обложите на креација во затворен простор - што го спречува мачето да се изложи на опасностите од надвор, како што се прегазување, тепачки и болести - како што е поставувањето заштитни екрани за мачки. Покрај тоа, важно е да знаете какви закани може да бидат присутни во вашиот сопствен двор. За среќа, постојат неколку начини да ги чувате мачките во куќа со двор на безбеден, па дури и забавен начин.

Заштитниот екран за мачки е од суштинско значење за да се спречи бегството на мачката

Екранот Заштитата за мачки е еден од најсигурните начини да ја чувате вашата мачка безбедна во дворот. Широко користен во прозорците на становите, екранот за мачки може да се постави и надвор. Инсталирањето на екранот за заштита на мачки не е тешка задача и можете да ја опкружите целата надворешна област, дури и да формирате покрив со мрежата. Ако не можете да го покриете целиот двор, можете да работите само на страните. Но, во овој случај, важно е да имате наклон на горниот дел од екранот. Мачките се одлични скокачи, па затоа е критично да ги спречите да се качуваат и да скокаат преку заштитната мрежа. Екранот на мачката треба да биде под агол од 45 степениспречете ги мачињата да скокаат и да излезат. Дури и ако веќе имате ѕид, екранот за заштита на мачки ќе помогне да ја зачувате безбедноста на мачката: екранот може да се постави само на врвот, со потребната наклонетост. Исто така, избегнувајте да распределувате кутии и предмети во близина на ѕидови и екрани за мачки. Мачињата можат да ги користат како скала за скокање.

Една од главните мерки на претпазливост за тоа како безбедно да се одгледува мачка е да не се засадуваат токсични растенија во градината

Имајќи градина во лисјата во дворот куќата поубава и повоздушеста. Плус, мачките го сакаат тоа! Ја сакаат природата, се тркалаат во тревата, остануваат под чадор и си играат меѓу растенијата. Миленичето многу се забавува и сепак има шанса да го изостри својот ловечки и љубопитен инстинкт со физички и психички дразби. Сепак, мора да се внимава. Некои растенија вообичаени во градините се отровни за мачките и не можат да бидат присутни во вашиот дом, бидејќи предизвикуваат сериозни реакции на мачката. Некои примери се папрат, лилјани, меч на Свети Ѓорѓи, кала крин, лале и виолетова. На местото на овие видови, можете да се одлучите за орхидеи, алое вера, рузмарин, глуварче и коча билка, познатата коча билка толку сакана од мачките. Изборот на растенија кои не се токсични за мачките е начин да се одгледува мачка на здрав начин во дворот.

Предметите кои ја заоструваат љубопитноста на мачката се совршени во креација во затворен простор

Задниот двортоа е веќе место што мачките имаат тенденција да го сакаат, бидејќи им овозможува да одат надвор од ѕидовите на куќата. Сепак, никогаш не можете да заборавите дека мачките се љубопитни животни и дека дворот може да биде привлечен за мачките да излезат низ портата и да го истражуваат светот. Затоа, од фундаментално значење е во одгледувањето во затворен простор да не недостасуваат стимули за вашето домашно милениче да го злоупотреби ловечкиот инстинкт во затворен простор. Предмети како фонтани за вода, столбови за гребење и играчки за качување и криење се некои примери за збогатување на околината во дворот. Покрај тоа што е забавно, збогатувањето на животната средина е одличен начин да се одгледува мачка во затворен простор, бидејќи ги стимулира вештините на мачките на разигран начин. Миленикот ќе биде толку забавен што уште повеќе ќе ужива да биде во дворот, активирајќи ја својата љубопитност безбедно во затворен простор.

Исто така види: Корги: знаете сè за оваа мала раса на кучиња

Избегнувајте да оставате храна за мачки во дворот за да избегнете појава на мачки скитници

Можеби вашето маче има навика цел ден да го поминува во дворот. Затоа, убаво е да ги ставите играчките и додатоците за мачки надвор, што ќе го направи местото уште поудобно. Сепак, претпочитајте да ја чувате храната во затворен простор. Поставувањето на садот за храна надвор може да привлече мачки и други животни кои живеат во соседството или живеат на улица. Кога ќе влезат во вашиот двор, тие можат да донесат некои болести. Истото важи и за човечката храна. Откако ќе направитетаа викенд скара, на пример, не заборавајте добро да ја исчистите скарата за мирисот да не привлекува други животни. Така, можете да ја направите вашата мачка побезбедна и помалку изложена на болести.

Ако сакате да им помагате на бездомните животни, претпочитајте да оставите храна и вода на располагање надвор од портата и на стратешки точки за мачките - запомнете дека тие сакаат да останат во височина.

Исто така види: Отчукување на срцето на кучето: која фреквенција се смета за нормална и како да се измери?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.