Дерматитис кај мачки: кои се најчестите видови?

 Дерматитис кај мачки: кои се најчестите видови?

Tracy Wilkins

Дерматитисот кај мачките е поширока болест отколку што сфаќаат многу родители на домашни миленици. Постојат бројни проблеми со кожата кај мачките, како што се краста на увото, рингворм и акни на мачки. Една од болестите што најмногу ги погодува мачките е, без сомнение, дерматитисот. Мачката со оваа состојба има воспаление на кожата како реакција на одреден алерген. Атопичен дерматитис кај мачки е најпознатиот тип на болест, но тој е далеку од единствениот. Генерално, дерматитисот може да има различни причини и многу е важно добро да се испита неговото потекло за да се обезбеди најдобриот третман. Во продолжение погледнете ги најчестите типови на дерматитис кај мачките!

Атопичен дерматитис кај мачките е многу чест генетски проблем

Еден од најдијагностицираните проблеми со кожата кај мачките е атопичен дерматитис. Мачките со оваа состојба имаат намалена заштита на влакната, што на крајот го остава миленичето погодно за развој на алергии на најразлични алергени. Најчести се грини, габи, загадување, хемикалии и полен (па вообичаено е болеста да се манифестира поинтензивно во одредени периоди од годината, како што е промената на годишните времиња). Во случаи на атопичен дерматитис, мачките обично доживуваат интензивно чешање, црвенило, опаѓање на косата, лупење, грутки и црвени дамки, покрај прекумерното лижење на регионот.

Исто така види: Дали стерилизирано куче оди во топлина?

Овие симптоми се заеднички за различни типови на дерматитис кај мачки и ,затоа, дијагнозата на атопичен дерматитис кај мачки може да потрае за да се утврди. Обично, атопичен дерматитис кај мачките е генетски проблем, кој се пренесува од родител на дете. Затоа, како и кај кучешкиот атопичен дерматитис, болеста нема лек и обично е проблем кој се повторува. Од друга страна, оваа состојба може да се контролира со употреба на антиалергиски лекови за мачки со дерматитис препишани од ветеринарот, кортикостероиди и имунотерапија, покрај соодветна исхрана.

Дерматитисот кај мачките поради алергија на храна е повеќе вообичаена отколку што мислите

Храната за мачки секогаш треба да биде многу добро осмислена и пресметана за секое маче. Одредени супстанции може да предизвикаат алергиски реакции кај животните, што доведува до дерматитис. Мачката со алергија на храна (или трофоалергиски дерматитис) покажува знаци како што се чешање, црвени дамки, оток и кожни лезии по внесувањето на храна која содржи супстанца што предизвикува алергија во својот состав. Кога ќе сфатите дека животното ги покажува овие симптоми кратко време по хранењето, разговарајте со ветеринар за да истражите која компонента може да доведе до овој проблем. При откривање на причината за дерматитис со храна од мачки, ќе биде неопходно да се направи промена во исхраната, исклучувајќи ја од храната секоја супстанција што предизвикува алергија на мачки.

Дерматитис на мачки може да се појави по каснување од болви и крлежи

болвите на мачките се секогаш проблем, бидејќи тие можат да бидат вектори на многу состојби, како што е болеста на гребење на мачки. Исто така, тие се една од главните причини за дерматитис. Мачките може да претрпат алергиска реакција на плунката на болвата, што доведува до црвенило и силно чешање на местото. Од толку многу гребење, мачето може да заврши со рани, повреди и воспаленија на кожата. Кога гледате фотографии од дерматитис кај мачки, можно е да се види како кожата е оштетена од алергијата.

Покрај болви, крлежите на мачките можат да предизвикаат и случај на дерматитис. На мачката која страда од овој проблем, треба брзо да се исфрлат паразитите од неговото тело. Покрај тоа, важно е да се ослободите од болви од мачки присутни во околината, за да се избегне нова наезда. Антиалергично за мачки со дерматитис, исто така, може да се препише за заздравување на раните на кожата.

Дерматитисот кај мачките е последица на стресот

Мачката под стрес може да претрпи неколку здравствени проблеми. Меѓу нив, можеме да го истакнеме дерматитисот на мачките. Ова е само една од последиците кои стресот може да ги предизвика кај животното, кое исто така почнува да моча на погрешно место, покрај тоа што станува депресивно, изолирано, без апетит, а во некои случаи и агресивно. Кога ќе ги сфатите овие знаци, важно е да се истражи што го прави животното под стрес.

Најчестите причини за стрес кај мачките се промените во рутината (пристигнување на некој нов или преселба на куќа, на пример) и промена на храната. Откако ќе откриете што доведува до стрес и, следствено, до дерматитис кај мачките, разговарајте со ветеринар за да го откриете најдобриот начин да го решите проблемот и повторно да го смирите и прилагодите животното. Антиалергично за мачки со дерматитис може да се препише за лекување на лезии.

Исто така види: Кастрација на мачки: знајте од која возраст е можно да го стерилизирате вашето домашно милениче

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.