Зошто кучето не сака да го држи за шепа? Разберете го ова однесување!

 Зошто кучето не сака да го држи за шепа? Разберете го ова однесување!

Tracy Wilkins

Шпата на кучето е многу повеќе од само „симпатичен“ дел: ја дава сета поддршка што им е потребна на овие животни за одење, трчање, игра и многу повеќе. Тоа е многу чувствителен регион, но во исто време има и одреден отпор поради влошките. Сепак, многу честа ситуација е кога учителот се обидува да ја допре шепата на вашето куче и тој веднаш се повлекува - а, во некои случаи, може дури и да усвои одбрамбена положба.

Но, зошто тоа не им се допаѓа на кучињата ја фати неговата шепа? Има, да, објаснување зад ваквото однесување, а сè што треба да знаете за тоа ви појаснуваме подолу. Проверете!

Исто така види: Дисплазија на колкот кај кучињата: откријте повеќе за симптомите и начините за спречување на болеста

Зошто кучињата не сакаат да ги допираат нивните шепи?

Шпата на кучето е многу почувствителна отколку што замислуваме. Покрај тоа што се средство за одржување на телото, тие се оптоварени и со нервни завршетоци и затоа добиваат различни сетилни информации. Оваа чувствителност е неопходна за животното да се чувствува цврсто кога влегува во одредена средина за да биде сигурно дали е безбедно таму или не. Тоа е исто така нешто што помага во комуникацијата на кучињата и помага во неколку типични навики на кучиња, како што се копање дупки, гребење и „грабување“ за нивните играчки.

Веќе можете да видите дека шепата на кучето е навистина важна за овие мали животни, нели? Излегува дека ова е една од причините зошто кучињата толку многу се грижат за овадел од телото и на крајот се премногу заштитнички настроени кон регионот, бидејќи секоја посветеност може многу да влијае на нив. Но, тоа не е единствената причина зошто кучињата не сакаат да ги допираат нивните шепи. Во некои случаи, животното има траума што ја опфаќа областа.

Исто така види: Лабрадор: темперамент, здравје, грижа и цена на оваа многу популарна голема раса на кучиња

Негативните асоцијации со ракувањето со шепата на кучето се главната причина зошто овие животни го избегнуваат овој вид на допир. Значи, ако вашето куче поминало низ лошо или болно искуство при сечењето на ноктите, на пример, веројатно ќе биде трауматизирано и секој благ допир на неговата шепа е доволен да го потсети на оваа околност. Односно, освен што е инстинктивно однесување, тоа може да биде и самоодбрана затоа што кучето мисли дека повторно ќе се повреди.

На шепата на кучето му треба некоја важна грижа

Дури и кога ако ја допираш неговата шепа, кучето не го сака, добро е да се обидеш да го навикнеш на ваков тип на ситуации. Бидејќи ова е еден од најважните делови на телото на кучето, потребна е одредена грижа за да се избегнат болести и други непријатности во регионот. На крајот на краиштата, шепата на кучето е одговорна за сета поддршка на вашиот пријател, така што секој мал проблем веќе може да влијае на движењето на вашиот пријател. Ако некогаш сте виделе куче како куца, знаете за што зборуваме!

Еве неколку совети како да се грижите за шепата на кучето:

1) Дезинфицирајте ја и навлажнете ја шепатакуче редовно.

2) Избегнувајте прошетки помеѓу 10 и 16 часот, што е кога тротоарот е потопол и може да предизвика изгореници.

3) Исечете го ноктот на кучето на секои 15 дена или барем еднаш месечно, според потребите на секое домашно милениче.

4) Скратете ја косата во близина на задните и предните шепи така што кучето не се лизга и спречува паразити и бактерии.

Се препорачува да се исчисти шепата на кучето со влажно марамче или специфични производи

Како да се исчисти и како да се навлажнува кучешката шепа ?

Како што веќе видовме, ова е една од најважните грижи за вашето куче. На крајот на краиштата, секоја прошетка на улица е доволна за да внесе многу бактерии и нечистотија во куќата - и, во одреден момент, во устата на миленичето, бидејќи кучињата живеат со шепата во близина. Па, како да ја исчистите шепата на кучето и да ја навлажнете? Поедноставно е отколку што звучи: пред сè, важно е животното да е удобно и опуштено. Треба да направите позитивна асоцијација, особено ако тој е тип кој не сака да му се допираат влошките.

Штом е поприемлив, употребете специфичен производ за милениците за правилно да ги исчистите со помош на крпа. Друга можност е да користите влажно марамче. Откако ќе исчистите сè многу добро, добро е да го избришете со сува крпа, како влагатоа е порта за размножување на габи и бактерии. Следно, време е за хидратација: инвестирајте во добар хидратантен крем за кучешки шепи и нанесете го на областа. Ова помага да се избегне сувост предизвикана од триење со асфалтот. О, и запомнете: добро е добро да ја масирате шепата на кучето со производот за да се впие добро!

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.