Египетски Мау: дознајте повеќе за расата мачка

 Египетски Мау: дознајте повеќе за расата мачка

Tracy Wilkins

Мачките од Египет отсекогаш биле многу успешни и биле апсолутно почитувани во регионот. Египетскиот Мау, како што кажува неговото име, потекнува од мачките кои живееле таму и е една од најегзотичните раси на мачки што постојат. И покрај тоа што не е толку популарно како Персиско, ова маче е способно да изненади на многу начини. Тоа е затоа што, покрај уникатниот изглед и бујното палто, египетската мачка е обдарена и со личност и темперамент што лесно освојува секого.

Ако сè уште не ја познавате египетската мачка Мау, но барате за придружник мирен и лојален четириножен, подгответе го срцето. Подолу издвојуваме неколку информации кои ќе ве натераат да се заљубите во ова маче.

Египетска Мау: мачката од расата има непогрешливи карактеристики

Една од работите што најмногу привлекува внимание кај Египќаните мачка е, без сомнение, нејзиниот капут. Со должина што варира помеѓу кратка и средна и мека текстура, египетската Мау е сива мачка со ливчиња. Односно, нијансите на сиво се измешани, но не како да е мачка мачка: всушност, неговото палто се карактеризира со неколку темни дамки, обично заоблени во форма, кои му даваат на миленичето „двобојна“ нијанса. Боите на дамките, пак, се обично сребрени, бронзени или чадени. Сакате поегзотична мачка од оваа?

Исто така види: Сè што треба да знаете за изметот на мачки

О, и најдобро од сè: ова емаче кое не опаѓа толку многу влакна. Само четкајте ја косата на мачката помеѓу два и три пати неделно. Покрај тоа, таа е мачка со средна големина која многу добро се прилагодува на секој простор.

Личноста на египетската мачка е љубезна и екстровертна

Како да не е доволна да има необична убавина , египетската мачка исто така многу се восхитува поради нејзината личност. Разиграно и многу дружељубиво, мачето сака да комуницира и да биде блиску до своето човечко семејство. Токму поради оваа причина, тие на крајот се спротивни на стереотипот за мачки кои се целосно независни и не се грижат за луѓето - и тоа е нешто заедничко за повеќето сиви мачки. Покрај тоа, египетската раса мачки Мау е многу интелигентна и сака да биде стимулирана од предизвици и игри. Дури и тренирањето мачка од оваа раса е многу добра опција за истражување на интелигенцијата на оваа мачка.

Со странци, египетскиот Мау може да биде малку порезервиран и поинтроспективен. Тоа не значи дека не е отворен за стекнување нови пријатели, но му треба малку време да се навикне на присуството на некој нов. Откако ќе изгради самодоверба, прашање на време е кога ќе се ослободи и ќе ја покаже својата повозбудена страна.

Египетски Мау: цената на расата може да достигне 10 илјади R$

За оние кои сакаат да имаат египетска мачка дома, сè треба да започне со добро финансиско планирање. Напротивод попопуларните раси, египетскиот Мау ретко се наоѓа, и затоа неговата вредност има тенденција да биде повисока отколку што сме навикнати да ја гледаме наоколу. За да се реши овој сомнеж еднаш засекогаш, кога станува збор за египетската мачка Мау, минималната цена обично е 6 илјади R$. Максимумот може да достигне 10.000 R$, во зависност од полот, генетската лоза и здравствените состојби на животното.

Исто така види: Дали кучето разбира што зборуваме? Дознајте како кучињата ја перципираат човечката комуникација!

И покрај тоа, важен совет е секогаш да барате доверлива гара која има соодветна одговорност со животните - и со младите и со родителите. Затоа, посетете го местото неколку пати пред да купите раса мачка и видете ја евалуацијата на другите тутори.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.