Еве 5 факти за женското куче на топло што треба да ги знаете

 Еве 5 факти за женското куче на топло што треба да ги знаете

Tracy Wilkins

Кучка во топлина може да биде деликатен момент и за сопственикот и за миленикот. Периодот завршува со генерирање на многу куриозитети и прашања како што се: „на колку месеци женското куче оди во топлина? или „Колку често кучката оди во топлина?“. Познавањето на одговорите на сите овие прашања ќе му помогне на сопственикот на кучето да се справи со периодот. Собравме 5 факти за женските кучиња во топлина за да ги расчистиме сите ваши сомнежи!

1) Колку месеци женското куче оди во жештина?

Кучката се вжештува кога ќе достигне сексуална зрелост. Возраста на која ќе се случи ова варира од животно до животно и, според тоа, не постои точен датум за првата топлина кај женско куче. И покрај тоа, големината на кучето многу влијае. Малите кучиња обично поминуваат низ периодот помеѓу 6 и 12 месеци од животот; со средна големина помеѓу 7 и 13 месеци; веќе големите меѓу 16 и 24 месеци.

2) Кучка во топлина: како да се знае? Разберете ги главните знаци

Многу луѓе се уште се сомневаат како да знаат дали женското куче е во топлина. Најважно е да се идентификува периодот е да се обрне внимание на знаците. Кучето женско на топло обично има некои карактеристични манифестации како што се: колики, зголемување на волуменот на вулвата, црвенило и затемнување на пределот на гениталиите, вагинален секрет, агресивност, немир и потреба. Приемноста кон мажјакот ќе зависи од фазата на

3) Пелените за женски кучиња на топло може да биде неопходна за да содржи секрет и крварење

Вагиналниот исцедок е еден од симптомите на женските кучиња во топлина. Покрај течноста, често е и крварење. За да се спречи животното да ја лиже вулвата - и последователно да предизвика иритација - се препорачува употреба на пелена за кучки на топлина како мерка на претпазливост за да се избегнат проблеми во текот на периодот. Тоа е и начин да се спречи секретот да го извалка креветот на кучето и другиот мебел во куќата. Вреди да се одбележи дека пелената не го спречува вкрстувањето и не може да се користи цел ден. Важно е да се отстрани додатокот за да може кучето да мочка и да кака.

4) Колку дена кучето крвари на топлина?

Топлината на кучето се дели на неколку фази и, во секој од нив ќе покаже различно однесување. Крварењето на кучката во топлина, на пример, трае од 5 до 10 дена и ја означува првата фаза, наречена проеструс. Во овој дел од циклусот, женките ги привлекуваат мажјаците со мирисот на феромоните што ги ослободува, но кучката сè уште не дозволува пристап.

Кучката почнува да го прифаќа мажјакот во следната фаза, проеструс, па затоа е од суштинско значење да ја чувате безбедно ако учителот не сака кученца. Во оваа фаза се јавува овулација и животното има тенденција да стане поприврзано и спремно да ја напушти куќата. Диеструс е фаза одговорна за обезбедување на одржување на бременоста и може да траепомеѓу 56 и 90 дена, дури и кај домашни миленици кои немале оплодување. Затоа, вообичаено е некои кучки да развијат психолошка бременост во оваа фаза.

Последната фаза, наречена анеструс, во основа е интервалот помеѓу главните фази на топлина. Кај бремените кучки, оваа фаза се карактеризира со породување. Кучките кои не се оплодени обично не покажуваат очигледни знаци во оваа фаза, која обично трае од 3 до 10 месеци.

Исто така види: Хималајска мачка: знаете 10 карактеристики на расата

5) Кастрацијата на кучето е најбезбедниот начин да се избегне топлината

Многу учители се прашуваат колку години има кучето за да престане да оди во топлина. Женките од кучиња можат да се размножуваат до крајот на својот живот. Она што на крајот се менува со доаѓањето на возраста е времето помеѓу една топлина и друга. Односно, не постои кучешка менопауза и најдобар начин трајно да се спречи топлината е да се кастрира кучето. Освен што ги отстранува ефектите од топлината и ја спречува бременоста, стерилизацијата спречува и бројни сериозни болести кои можат да ја зафатат кучката, како што се пиометрите на кучиња и ракот на дојката.

Ако сакате да ја избегнете топлината на кучето, во никој случај не користете кучешки контрацептиви. Методот не е посочен од ветеринари и може да има сериозни последици по здравјето на миленикот. Пред да усвоите каква било процедура со вашето куче, неопходно е да разговарате со доверлив ветеринар.

Исто така види: Кивање на кучиња: причини, поврзани болести и што да направите за да ја спречите непријатноста

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.