Можете ли да им дадете коски на кучиња? инфографик ги прикажува добрите и лошите страни

 Можете ли да им дадете коски на кучиња? инфографик ги прикажува добрите и лошите страни

Tracy Wilkins

На кучињата не им треба ништо многу скапо или модерно за играње и забава, а кучешката коска е еден од најдобрите докази за тоа. Само пристигнете со коска, а животното може да помине часови глодајќи ја без да се грижи за ништо друго. Но, и покрај забавата што ја нуди кучешката коска, важно е да размислите и за последиците што може да ги донесе играта доколку не ја преземете потребната грижа.

Имајќи го предвид тоа, подготвивме инфографик објаснувајќи сè за различните типови на коски - природна, чадена, најлон и кожа -, како и предностите и недостатоците од вметнувањето на парчето во рутината на вашето куче. Проверете!

На крајот на краиштата, дали можете да му дадете на кучето коска за џвакање или не?

Еден од најголемите сомнежи на туторите е да откријат дали копитата и коските за кучињата се безбедни или не. Тоа е затоа што, и покрај тоа што нашите крзнени пријатели многу ги ценат, овие „играчки“ можат да предизвикаат неколку многу непријатни проблеми за здравјето на овие животни доколку се користат несоодветно. Но, да одиме по делови, добро?!

За почеток, нема причина да се демонизира коската. Кучето сака да џвака и да си игра со него, а ако учителот е внимателен, парчето тешко дека ќе претставува опасност за миленичето. Патем, има неколку придобивки кога му се нуди коска на кучето, како што е трошењето енергија - на крајот на краиштата, кучето ќе поминува многу време играјќи си со него - и намалувањетона стрес и анксиозност. Покрај тоа, коските имаат функција слична на онаа на кучешкото заби, ги масираат непцата и ја задоволуваат потребата на миленикот да гризе. Додатокот помага и во хигиената на забите, отстранувајќи ги проблемите како што се формирање на наслаги и забен камен кај кучињата.

Исто така види: Сфинкс: знајте 13 факти за безвлакнестиот мачор

Од друга страна, навистина има некои негативни страни во користењето на коските. Ако материјалот е премногу крут, може да дојде до скршен кучешки заб. Ако кучешката коска е премногу „кревка“, лесно ќе се скрши и ќе има ризик да биде проголтана од животното, оставајќи го кучето да се задави или дури и да предизвика асфиксија. Исто така, постои опасност од голтање мали скршени парчиња кои би можеле да го продупчат дигестивниот систем на миленикот или да предизвикаат интестинална блокада.

Видови коски за кучиња: знајте кои да ги користите (а кои да избегнувате!)

Природни кучешки коски: најпрепорачливи се говедата или животински коски свинско месо. Покрај тоа што обезбедуваат голема количина на 'рскавица, па дури и месо, овие коски обично се поголеми и не се во опасност да бидат проголтани. Пилешките коски треба да се избегнуваат бидејќи се многу кревки и мали.

Најлонска коска за кучиња: ова е многу успешна играчка и се вклопува во листата на типови на заби. Моделот е произведен со материјали кои не се токсични за кучињата и можат да бидат поцврсти или помеки.мелници. Бидејќи е направен од најлон, животното не треба да го консумира, туку да се користи само како забава за време на игрите.

Пушени кучешки коски: обично се природни кучешки коски, но може да бидат придружени со конзерванси, зачини и вештачки ароми за време на пушењето. Овој процес, исто така, често завршува со правење на коските покревки и кршливи. Сето ова може да му наштети на здравјето на животните, па затоа треба да се избегнува.

Кожена коска за кучиња: ова исто така не е една од најдобрите опции што може да ги понудите на вашето куче. Покрај тоа што поминуваат низ различни хемиски процеси, кожните коски тешко се вари за телото и може да го остават кучето со дијареа, на пример.

Можете да му понудите на кучето коска, се додека тоа се прави внимателно

Ако размислувате да му дадете на кучето коска за џвакање, бидете внимателни. Веќе видовме дека и покрај тоа што изгледаат како безопасна игра, малите коски се со одредени опасности. Така, еден од главните совети за да немате никакви проблеми е секогаш да се определувате за делови соодветни за кучето - па дури е добро да разговарате со ветеринар пред да ја донесете таа одлука самостојно. Дури и со ослободување на професионалец, друга важна мерка на претпазливост е да ја надгледувате играта за секој случај.

Исто така, секогаш избегнувајте коски кои се скршени, кршливи, премногу тврди или таквисе варени/печени. Тоа значи дека остатокот од ручекот не може да оди директно кај вашето куче, во ред? Кога коската ќе се свари или испече, таа станува кршлива. Исто така, не заборавајте да набљудувате дали во коските има токсични материи за кучињата.

Исто така види: Нелизгачки чорап за постаро куче: погледнете како предметот промовира поголема безбедност за домашно милениче

Конечно, предупредување: не нудете коски на кученцата, особено ако животното е во процес на промена на забот или сè уште ги нема сите трајни заби. Во тој случај, најдоброто нешто што треба да направите е да барате заби кои навистина се соодветни за сцената на животното.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.