Куче што не лае: Како Басенџиите комуницираат без лаење?

 Куче што не лае: Како Басенџиите комуницираат без лаење?

Tracy Wilkins

Басенџи е раса со многу атрибути и една особена карактеристика која секогаш го привлекува вниманието на луѓето: ова е куче што не лае. Не затоа што е тивко животно и претпочита да биде тивко, туку затоа што кучето Басенџи едноставно не знае да лае. Треба да се мисли дека, бидејќи не можете да вокализирате како повеќето кучиња, комуникацијата на расата е компромитирана, нели? Погрешно! И без да може да лае, расата Басенџи многу добро знае како да го изрази она што го сака на други начини. За подобро да разберете како ова куче комуницира и други куриозитети за неговото однесување, погледнете што откривме подолу!

Басенџи е куче што не лае, туку завива

Кога луѓето се вознемируваат знаејќи дека басенџите не лаат, еден од главните сомнежи што се појавуваат е: како тогаш ова кученце може да се изрази? Па, вистината е дека, дури и без лаење, расата Басенџи е способна да испушта други звуци и многу е вообичаено да се најде кучето како завива, со секогаш долги и силни завивања. Покрај тоа, тој може да прави и други звуци со грлото, како што се грофта и ржење. Овие на крајот се главното средство за комуникација на расата.

Но, дали знаете зошто Басенџи е раса на кучиња што не лаат? Објаснуваме: овие кучиња имаат различен облик на гркланот и гласните жици, што е повеќе слично на волци и динго (вид на кучедиви). На овој начин, кога воздухот минува низ гркланот, Басенџи завршува со многу специфичен лелек што звучи речиси како песна.

Исто така види: Дали кучињата можат да јадат кромид и лук?

Гозикот на телото е дел од комуникацијата на кучето Басенџи

Тоа е важно е да се има на ум дека кучињата не комуницираат само со лаење и звуци: кучешкиот говор на телото е исто така дел од овој комуникациски процес. Затоа, уште еден совет за да разберете што сака да изрази Басенџи е да научите да ги толкувате различните движења и држење на телото на кучето. Дали знаевте дека и движењето на ушите и положбата на опашката на кучето можат да откријат многу за вашиот четириножен пријател? И вистината! Дополнително, набљудувањето на начинот на кој Басенџи реагира на различни секојдневни ситуации е исто така начин да се разбере што значи секое кучешко однесување.

Исто така види: Станбено куче: водич со 30-те најпогодни раси

Личноста на расата Басенџи е означена по независност, остри инстинкти и наклонетост

Сега кога знаете малку повеќе за комуникацијата на кучето Басенџи, време е да разберете како оваа раса се однесува во секојдневниот живот. Како што веќе беше видено, говорот на телото и различните звуци на кучиња играат важна улога и покажуваат дека, и покрај недостатокот на лаење, Басенџи е далеку од тоа да биде срамежливо животно. Всушност, ова е многу независно, неинхибирано и со силна волја куче.

Но, треба да бидете внимателни, бидејќи безсо соодветна обука тој може да стане тврдоглаво куче, главно поради неговите инстинкти. Басенџи е заштитнички по природа и има многу силен ловечки инстинкт. Затоа е неопходно да се облече и тренира расата од кученце. И покрај овие карактеристики, кучето Басенџи е многу верен и приврзан придружник со семејството, покажувајќи ја кучешката љубов на свој начин.

Басенџи: цената на расата не е најскапа

Ако ве интересира расата на куче што не лае и сакате да го однесете кучето дома, знајте дека цената на едно кученце базенџи не е толку скапо. Општо земено, видот чини помеѓу 2.000 и 3.000 R$, но во зависност од генетската лоза на животното, вредноста може да достигне 5.000 R$. Важно е да барате сигурна одгледувачница во овие моменти.

И покрај тоа што не сте меѓу најскапите раси на кучиња, добро е да имате финансиско планирање пред да ги отворите вратите за куче од оваа раса. Исто како и секое друго домашно милениче, на Басенџи му е потребна серија рутинска нега, која вклучува храна, ветеринарни прегледи, хигиена и збогатување на животната средина.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.