Небулизација кај кучињата: видете во кои случаи е индицирана процедурата

 Небулизација кај кучињата: видете во кои случаи е индицирана процедурата

Tracy Wilkins

Постојат многу респираторни проблеми кои можат да ги погодат домашните животни - кашлањето или кивањето куче веќе треба да биде причина за внимание. Небулизацијата на кучињата обично се користи како форма на третман за кучиња кои доживуваат некои респираторни компликации, но може да биде индицирана и во други секојдневни ситуации, како што е сувото време. Како и со секоја процедура, употребата на инхалатор за кучиња е ефикасна само ако се прави правилно. Подолу собравме некои информации на оваа тема. Само погледнете!

Исто така види: Мојата мачка многу мјаука, што да правам? Откријте ја причината за мјаукањето

Небулизација кај кучињата: која е целта на постапката?

Вдишувањето кај кучињата го зголемува подмачкувањето на трахеата и бронхиите на животното. Оваа постапка предизвикува ублажување на респираторната иритација, зголемувајќи го искашлувањето на можните секрети. Небулизаторот за кучиња може да се користи и за директно насочување на оштетените клетки со употреба на лекови, како што се антиинфламаторни, антибиотици, антиалергиски и бронходилататорни супстанции - но само со рецепт на ветеринар по дијагнозата.

Како да се небулизира куче?

Времето на небулизирање треба да биде од 10 до 15 минути - што може да се повторува неколку пати во текот на денот. Количината на сурутка варира во зависност од тежината и големината на животното. Брахицефаличните кучиња се оние кои најчесто страдаат од проблемиа исто така може да ја изврши процедурата, но само доколку е назначен професионалец. Никогаш не заборавајте секогаш да се консултирате со ветеринар пред да користите инхалација кај кучиња.

Исто така види: Куче со стомачни болки: како да се подобри непријатноста?

Во кои случаи е индицирано вдишување кај кучиња?

Небулизаторот за кучиња главно е индициран во случаи на болести како што се пневмонија, одгледувачницата кашлица и алергиски кризи. Конкретно во случаи на пневмонија, покрај небулајзерот за кучиња, животното мора да биде придружувано од ветеринарен физиотерапевт за да изврши маневар што го олеснува поместувањето на секретите навлажнети со небулизација. Вдишувањето кај кучињата помага и за ублажување на конгестија и назален исцедок и кашлица.

Покрај тоа, небулизацијата кај кучињата помага и да се справи со сувоста на дишните патишта предизвикана од ниската влажност во воздухот. Сувото време може да влијае на кученцето, па дури и да предизвика заразни состојби.

Како да го навикнете кучето на небулизација?

Кога го користите небулајзерот за кучиња, нормално е кучето да се исплаши или исплашен Се плаши од уредот. Затоа, потребно е малку трпение за миленикот да се навикне на небулизација. Но, не се откажувајте, покажете му дека нема потреба да се грижи и правете сè малку по малку. Никогаш не ставајте го инхалаторот со сила во лицето на кучето, бидејќи тоа може да ја влоши ситуацијата и претпочитајте да го правите тоа во моменти когадека кучето е повеќе поспано. Гушкањето додека кучето вдишува може да му помогне да се смири. И о, не заборавајте да го наградите со подароци за добро однесување.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.