Кои раси се најмногу склони кон дебелина на мачките?

 Кои раси се најмногу склони кон дебелина на мачките?

Tracy Wilkins

Дебелината кај мачките е проблем на кој му треба внимание. Општо земено, состојбата не е поврзана со генетска предиспозиција, но некои фактори придонесуваат за зголемување на телесната тежина кај мачките. Недостигот од физички вежби и несоодветна исхрана, на пример, се навики кои можат да доведат до дебелеење. Значи, ако вашето маче е многу мрзеливо или нема пристап до сите хранливи материи што му се потребни, многу е веројатно дека ќе стане дебела мачка. Некои раси се попознати по тоа што го развиваат овој тип на проблем, но тоа е главно затоа што тие се мрзливи раси на мачки кои немаат смисла да се движат наоколу. Погледнете кои се тие подолу!

Бурмаски: седентарен начин на живот може да предизвика дебелина кај животното

Помислете на мрзеливо и седечко маче: тоа е бурманската мачка. Ова е раса која дефинитивно нема да трча и да скока наоколу, бидејќи е многу тивка. Проблемот е што сето ова недостиг на диспозиција и енергија има свои последици, а дебелината е една од нив. За да не се дебелее мачката, учителот мора да најде активности кои служат како поттик за животното, покрај тоа што ќе инвестира во квалитетна храна.

Исто така види: Мачкини влакна: водич со се што треба да направите за да ги намалите влакната расфрлани низ куќата и облеката

Персиската мачка е природно мрзелива

Еден од првите слики што ни поминуваат низ глава кога ќе помислиме на дебела мачка е персиската мачка. За тоа многу придонесува и фактот дека расата е многу влакнестатоа, но овие мачки навистина имаат голема склоност кон прекумерна тежина поради нивното мрзливо однесување. Персиската мачка е многу послушна, мирна и приврзана, но тешко дека е заинтересирана за многу зафатени игри, како што е бркањето можен плен. За него, важно е да добие наклонетост и внимание од неговиот учител, но важно е да се обиде да најде алтернативи што ќе ја натераат персиската мачка повеќе да си игра за да избегне дебелина.

Рагамуфин: мрзеливоста е практично презимето на расата

Рагамуфин мачка потекнува од вкрстување на персиска мачка со рагдол, кои се две раси познати по тоа што се прилично мрзливи. Тоа значи дека овие мачиња се двојно помрзливи! Тие се супер дружељубиви, послушни и придружници во текот на сите часови, но сакаат да одмараат долги часови во некој агол од куќата. Како сојузник на ова, Рагамуфинот исто така сака да има малку уста секогаш кога има прилика, па затоа е добро да се дозира количината храна што му се нуди на животното многу добро.

Егзотичната мачка со кратка коса е раса склона кон дебелеење

Егзотичните кратки влакна - или егзотичните кратки влакна - е голема раса на мачки. Бидејќи се помускулести, обично тежат околу 7 килограми. Проблемот настанува кога животното почнува да тежи многу повеќе од тоа: мачката Exotic Shorthair има краток нос и не може да прави многу интензивни физички вежби.што го прави многу потешко да се поттикне мачката да изгуби тежина. За да се избегне дебелината, од суштинско значење е мачката од оваа раса да добие урамнотежена и соодветна исхрана за нејзината возраст и големина уште од рана возраст.

Мачките Манес можат да станат дебели и да останат незабележани

Не е секогаш лесно да се идентификува прекумерната тежина кај расата на мачки Манес, позната и како Манкс. Причината за тоа е фактот што животното има помала големина од другите раси. За да се спречи овој проблем да влијае на мачката Манес, од суштинско значење е учителот да посвети дополнително внимание на храната што и се нуди на мачката и да ја охрабри да игра и да се движи секогаш кога е можно. Расата, вклучително, е супер хумористична и сака шеги.

Сфинксот може да стане дебел поради невнимание на воспитувачите

Бидејќи е мачка без влакна, сфинксот лесно се гледа како мачка која е послаба од нормалната. Отсуството на густо и бушаво палто навистина дава ваков впечаток, но вистината е дека исто како и крзнените мачки, Sphynx исто така може да има проблеми со тежината. Ова се случува затоа што туторите го гледаат животното како „премногу слабо“ и на крајот го хранат повеќе од потребното. Важно е да бидете многу внимателни со претерувањата. Исто така, не оставајте физичка и ментална стимулација настрана, бидејќи на Sphynx му е потребна за да остане здрав.

Исто така види: Што значи да се сонува за мачка? Погледнете некои можни толкувања

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.