Ужина со банана и овес за кучиња: рецепт со само 4 состојки

 Ужина со банана и овес за кучиња: рецепт со само 4 состојки

Tracy Wilkins

Кучешкиот бисквит е секогаш добредојден, било како награда за време на тренинг или за диверзификација на исхраната на домашно милениче. А добрата вест е што можете сами да ја направите! Постојат неколку природни состојки кои можат да послужат како убава ужина, како што се бананите и овесот, кои содржат неколку корисни хранливи материи за кучето. Рецептот подолу, на пример, ги користи овие две состојки и е супер вкусен и лесен за правење. Најдобриот дел е што ова домашно уживање за кучиња е готово за само неколку минути. Дознајте како да се подготвите!

Исто така види: Као Мане: Сè што треба да знаете за оваа раса на тајландски мачки (и многу ретко!)

Рецепт за домашна закуска од банана и овес за кучиња

Кога станува збор за здрави бисквити за кучиња, бананите и овесот се првите опции со состојки за убава ужина за домашно милениче! И двете се преполни со здрави хранливи материи, како и добра храна за вашето куче да јаде. Но, не застанува тука. Овој рецепт за бисквити за кучиња е супер вкусен и може да го јадат и учителот и домашно милениче. Затоа, ако барате природна храна за да ја споделите со вашето куче, погледнете како да ја подготвите оваа закуска:

СОСТОЈКИ

 • 1 јајце
 • 3 банани
 • 3 чаши овесни трици
 • 1 лажица натриум бикарбонат

КАКО ДА СЕ ПОДГОТВИТЕ

 • Започнете со матење на бананите со вилушка;
 • Ставете го јајцето и продолжете да мешате
 • Вклучете го овесот заедно со сода бикарбоната имешајте додека тестото не добие конзистентност
 • Идеалната точка за ова тесто за бисквити за кучиња е кога не е лепливо
 • Ако сакате, додадете повеќе или помалку овесни трици за да ви биде полесно
 • Расукајте го тестото кога е меко и обликувајте ги колачињата (можете да користите калапи или исечете шипки со нож)
 • Префрлете ги колачињата во подмачкан калап
 • Ставете ги во загреана рерна на 180º
 • Печете 15 минути
 • Почекајте да се олади пред да послужите

Здравиот бисквит за кучиња од банана и овес дава до 50 порции и, кога се чува во тегла херметички, трае две недели. Кучешките бисквити не ја заменуваат кучешката храна, но може да се понудат како награда за време на дресурата.

Бисквит од банана за кучиња: овошјето е корисно за миленичето

Рецептот за природен бисквит за кучиња направен со банана е богат со витамини и минерали кои се многу добро прифатени од кучешкото тело. Излегува дека бананата е едно од плодовите што се ослободуваат за кучињата и е богата со хранливи материи како што се калиум (кој ги зајакнува коските), влакна (кои помагаат во работата на цревата), витамин Б6 (со антиинфламаторна функција), меѓу другите супстанции кои му даваат повеќе здравје и енергија на кучето.

Исто така види: Храна за бубрези за мачки: како делува храната во организмот на мачките?

Меѓутоа, интересно е да се забележи дека некои кучиња може да бидат алергични на ова овошје. Еден совет е да започнете полека и безпретерувајте, по можност користејќи домашна бисквит за кучиња од банана. Количината исто така варира во зависност од големината и расата на кучето. Доколку е можно, консултирајте се со нутриционист ветеринар.

Вклучувањето на овесот во кучешкиот бисквит промовира повеќе здравје за кучето

Овесот е житарка богата со јаглени хидрати, па затоа е одличен извор на енергија и помага во ситоста. Богат е и со растителни влакна, кои, како и бананите, ја подобруваат функцијата на цревата, а содржи и многу протеини кои помагаат во производството на антитела. За да го вклучите овесот во природното домашно уживање за кучиња, идеално е да се одлучите за овесни трици, имајќи предвид дека овесните снегулки кучето многу тешко ги џвака, а овесот во прав обично има дополнителен шеќер, што да прави лошо за здравјето на кучето. Покрај домашното задоволство за кучиња, овесната каша прави и одлична зготвена каша за вашето домашно милениче.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.