Австралиска Келпи: Знаете сè за расата на кучиња

 Австралиска Келпи: Знаете сè за расата на кучиња

Tracy Wilkins

Нема недостиг од раси на кучиња во кои би можеле да се заљубиме, а австралиската Келпи е само уште една мила на таа листа! Со австралиско потекло, ова е едно од ретките кучиња кои се развиени во земјата - но тоа не беше пречка за освојување на многу фанови ширум светот наскоро потоа. Со многу пријателски, разигран и интелигентен начин, австралискиот Келпи - исто така наречен австралиски Келпи - има сè за да биде неверојатно друштво за вашиот ден на ден. За подобро да ве запознаеме, подготвивме водич со се што треба да знаете за расата: од физички карактеристики и личност до цената на австралиското кученце Келпи. Дојдете повеќе!

Кое е потеклото на австралиската Келпи?

Како што веќе покажува неговото име, австралискиот Келпи се појавил во Австралија околу 19 век. Се проценува дека малото куче се појавило во 1870-тите и било резултат на вкрстување помеѓу кучиња од шкотско потекло (особено Коли, како што е граничниот коли) и диви домашни кучиња, наречени Дингос.

Австралиската Келпи беше развиен главно за да се грижи за пасење на овци и други добиток, што го оправдува другото име по кое е позната и расата, а тоа е австралиско овчарско куче Келпи. Денес ова преслатко мало животно служи и како одлично куче придружник, но сè уште е широко користено на големите фарми во САД.Соединетите Американски Држави и Австралија.

Австралискиот Kelpie е со средна големина и има различни бои на палтото.

Со многу робусно, мускулесто и отпорно тело, австралиското Kelpie се смета за куче со средна големина. Кај женките, висината може да варира помеѓу 43 и 48 см. Мажјаците обично имаат висина од 46 до 51 см. Од друга страна, опсегот на тежината е во основа ист: помеѓу 14 и 21 кг.

Калтото на австралиската Kelpie е уште една точка која привлекува големо внимание. Овие кучиња имаат двоен слој влакна, со погуст, помек и пократок подвлакно; додека надворешните влакна имаат погруба текстура но имаат и кратка должина. Оваа карактеристика и овозможува на расата да може да издржи високи температури без да му наштети на здравјето на кожата, која е соодветно заштитена од сончевите зраци за време на пасењето.

За боите на крзното на австралиската Келпи, постои добра сорта. Можно е кучето да се најде црно, кафено, чоколадо, црвено, срнево, па дури и со некои комбинации, како што е австралиската Келпи црна и црвена (која е најпопуларна).

Независноста и лојалноста го дефинираат однесувањето на австралиската Келпи

Австралиската Келпи е шармантно куче поради многу причини. Симпатичниот и харизматичен изглед веќе дава индикации за личноста на расата, која е послушна, пријателска и многу интелигентна. Тој е и трпелив, послушен ипренесува многу ведрина, иако има многу енергија за трошење на дневна основа.

Исто така види: Кутре Свети Бернард: колку чини, однесување и како да се грижиме за кученцето во првите месеци од животот

Кученцето е исто така лојално и супер разиграно со семејството - дури и може многу добро да се сложува со децата ако е социјализирано на правилен начин во првите неколку години од животот. Од друга страна, тој има тенденција да биде многу сомнителен кон странците и има тенденција да усвои потериторијален став, со многу лаење. Ова може да биде добро дури и ако барате куче чувар за да се грижи за куќата, бидејќи австралиската Келпи е секогаш на штрек и не размислува двапати пред да ја искористи сета своја вокална моќ за да ве извести дека нешто не е во ред. .

Што се однесува до нивната интелигенција, важно е австралиското кученце Келпи секојдневно да се стимулира психички и физички, со играчки, прошетки и вежби. Во спротивно, тој може да почне да развива деструктивно однесување за да ја покаже сета своја фрустрација. О, и не оставајте ја дресурата настрана! Ова исто така помага да се избегнат несакани ставови од кученцето, но бидејќи е послушно, процесот обично е мирен. Најпрепорачливо е да се користи техниката на позитивно зајакнување.

Основна нега со рутината на австралиската Келпи

• Капење и четкање:

Хигиената на австралиската Kelpie е од суштинско значење за да изгледа убаво и здраво, но за среќа ова е задачалесен за изведување. Севкупно, на кученцето му треба само неделно четкање - доволно е еднаш неделно да се отстранат мртвите влакна и да изгледа беспрекорно. Од друга страна, капењето се препорачува само кога е навистина потребно, односно кога кучето е навистина валкано. Границата треба да биде до два пати месечно, бидејќи прекумерното капење може да ја отстрани природната маснотија на кожата на кучето. Не заборавајте да користите производи соодветни за домашни миленици.

• Нокти, заби и уши:

Кога кучето живее на фарми и пасе, ноктите на Австралиецот Келпи природно се истрошуваат. Меѓутоа, ако забележите дека големината на канџите е преголема и предизвикува непријатност кај миленичето, учителот треба да ги пресече. Четкањето на забите е исто така важна грижа, бидејќи помага во борбата против разни орални проблеми, како што е забен камен кај кучињата. Освен тоа, добро е редовно да се чисти увото на животното за да се избегнат можни инфекции, како што е отитис.

• Храна:

Исхраната на кучето е една од најпознатите важни точки важни за да се грижиме за здравјето на нашите четириножни пријатели. Ова не се разликува со австралиското кученце Келпи, возрасно и повозрасно. Но, важно е да обрнете посебно внимание на возраста на вашето домашно милениче, бидејќи секоја фаза од животот на кучето бара одредени количини на хранливи материи. акоАко имате прашања, само разговарајте со ветеринарот на вашето куче. О, и не заборавајте да се одлучите за квалитетна храна за кучиња, а? Најпрепорачливи се Premium и Super Premium, кои се похранливи и обезбедуваат се што и е потребно на австралиската Келпи.

• Физички вежби и простор за создавање:

Исто така види: Бремена мачка: 10 прашања и одговори за раѓање мачка

Затоа што е раса на кучиња која е развиена главно за да живее на село и да се грижи за стадото, австралиската Келпи има многу енергија! Тој не бил направен да биде затворен во стан или куќа без двор на располагање за играње. Ова е мало куче на кое навистина му се допаѓа својот простор, и на кое не му пречи постојано да живее на отворено, па идеално е да има соодветно катче за да ја потроши целата своја енергија.

Но, иако не е најсоодветното домување, Австралиецот Келпи може да живее дури и во стан, се додека целото свое внимание е насочено кон вистинските места. Треба многу да си играте со кучето и да резервирате неколку часа од денот за да го однесете на прошетка. Прошетки, трчање и различни активности се секогаш добредојдени во светот на австралиската Келпи!

Што треба да знаете за здравјето на австралиската Келпи

Иако е здрава раса, австралиската Келпи има генетска предиспозиција за некои специфични болести, како што е дисплазијаcoxofemoralis, прогресивна ретинална атрофија и крипторхизам. Дисплазијата е состојба која се карактеризира со нехармонично вклопување на коските, мускулите и тетивите, што сериозно го нарушува движењето на кучето и предизвикува многу болка. Прогресивната ретинална атрофија, од друга страна, влијае на фоторецепторните клетки на окото и може да го направи кучето слеп ако не се третира правилно. Крипторхизмот, од друга страна, е проблем кој ги погодува само машките австралиски Келпи и кој се јавува кога еден или повеќе тестиси се раѓаат надвор од скротумот.

Ветеринарните консултации се неопходни за следење на здравјето на кучето на раса . Дополнително, распоредот за вакцинирање мора секогаш да биде ажуриран, како и средствата за габи и антипаразитски лекови. Ова е најдобриот начин да се осигурате дека австралиската Келпи расте силна, здрава и без никаков проблем.

Австралиски Келпи: цената на расата се движи од 1.000 до 3.000 Р$

Сега сега дека ја познавате расата малку подобро, време е да зборуваме за нешто многу важно за австралиската Келпи: цената. За оние кои се заљубиле во ова мало куче (што не е тешко да се случи) и сакаат да купат примерок, минималната цена е обично 1.000 R$, а максималната 3.000 R$ за австралиското кученце Келпи. Оваа разлика во цената главно се должи на фактори како што се полот, бојата на палтото и лозата на животното. акотој потекнува од шампиони, на пример, на крајот е поскап.

Изборот на добра одгледувачница е од суштинско значење во овие моменти. Многу места придонесуваат за малтретирање на животните, така што идеалот е да се бараат одгледувачи кои се добро оценети од другите клиенти и имаат добри препораки.

Друга опција е посвојување животни! Неколку кученца кои се спасени од невладини организации и разни институции бараат дом. Во некои случаи, можно е и посвојување расни кучиња на овие места, па затоа е секогаш добро да се истражуваат. Најдобро од сè, процесот е потполно бесплатен! Но, внимавајте: пред да му ги отворите вратите на кученцето, добро е да бидете сигурни дека ќе можете да му обезбедите се што му треба. Други трошоци се дел од рутината на кученцето, како што се храна, вакцини и можни посети на ветеринар; а да се има куче е синоним за одговорност!

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.