Кучешки себороичен дерматитис: разберете повеќе за проблемот што ја зафаќа кожата на кучињата

 Кучешки себороичен дерматитис: разберете повеќе за проблемот што ја зафаќа кожата на кучињата

Tracy Wilkins

Кожата на кучињата е почувствителна и кревка отколку што изгледа. Себороичниот дерматитис кај кучињата - исто така познат како кучешка себореја - е многу чест проблем со кожата кај нашите четириножни пријатели. Самата болест не претставува никаква закана за здравјето на кучето, но недостатокот на соодветен третман може да доведе до прогресија на состојбата, што, следствено, може да предизвика посериозни ситуации. Paws of the House собра неколку важни информации за себореичен дерматитис кај кучињата.

Што е себореичен дерматитис кај кучиња?

Овој тип на дерматитис кај кучињата се карактеризира со некои нарушувања кои се јавуваат во рожестиот слој на епидермисот, односно во најповршинскиот слој на кожата, каде што се таложат мртвите клетки. Овие нарушувања обично се промени во производството на себум и кератин во кучешкиот организам, што го загрозува природниот процес на обновување на клетките што се случува на секои 22 дена (кога старите и мртвите клетки се заменуваат со нови клетки). На овој начин, кога има некаков проблем во лојните жлезди на животното или кога се менува производството на кератин, кожата на кучето трпи воспаление кое е познато како кучешки себореичен дерматитис.

Причините за себореичен дерматитис се различни и може да биде примарна или секундарна. Во случај на примарна болест, себорејата произлегува од факторигенетски. Кога има секундарна причина, таа произлегува од основната болест, како што се алергии, габични проблеми, наезда од болви и ендокрини заболувања.

Исто така види: Дали кучето зева секогаш поспано?

Себореичен дерматитис: кучињата можат имаат два вида клинички манифестации

Кога станува збор за себореичен дерматитис, кај кучињата може да се развијат два вида на болеста: сува и мрсна. Како што веќе означува нејзиното име, сувата себореа ја остава кожата на животното повеќе сува, со прекумерно лупење што е како првут кај кучињата. Без соодветен третман, ова е состојба која може да еволуира во мрсна кучешка себореја, што е кога има зголемување на мрсноста во крзното и кожата на кучето, оставајќи му мрсен изглед. Во оваа ситуација, нема лупење, но кучето може да почувствува чешање, покрај тоа што има лош мирис.

Себороичен дерматитис кај кучињата: дали е опција домашниот лек?

При идентификување или сомневање за овој тип на проблем, многу сопственици се прашуваат како да ја третираат себорејата кај кучињата и дали домашните алтернативи можат да помогнат. Како и за секоја тема поврзана со здравјето на кучињата, неопходно е да се разговара со специјализиран ветеринар пред да се донесе каква било одлука, но да, постојат некои домашни лекови кои можат да го ублажат овој дерматитис. На пример, во случај на сув себореичен дерматитис на кучиња (прут), неопходно е да се дава на кученцето често капење секогаш соспецифични производи за ова и одржувајте ја кожата на животното добро хидрирана. Употребата на сушари, од друга страна, е многу контраиндицирана. О, и се разбира: исхраната на кучето исто така прави разлика во овие моменти, па затоа вреди да се консултирате со ветеринар нутриционист.

Исто така види: 5 начини за спречување на инфекција на уринарниот тракт кај мачки

Кога се работи за мрсна себореја, потребни се и купки, но за да се реши проблемот потребни се различни производи, како на пример сапун со пилинг и антиинфламаторни својства.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.