6 карактеристики на абисинската мачка, раса од етиопско потекло

 6 карактеристики на абисинската мачка, раса од етиопско потекло

Tracy Wilkins

Абисинската мачка е шармантна мачка, со извонредни физички карактеристики и личност. Ова маче е обично многу барано и популарно меѓу родителите на домашни миленици, имајќи голем број обожаватели ширум светот. Не е важно дали е маче или возрасна абисинска мачка: факт е дека тој ќе биде радоста на куќата и ќе биде хит кај посетителите. Значи, ако сè уште не ја познавате расата многу добро и сакате да дознаете повеќе за Абисинецот, останете со нас: собравме 5 карактеристики за мачката со етиопско потекло. Внимавајте да не се заљубите!

1) Абисинската мачка е разиграна и има многу енергија

Секој што е сопственик на абисинска мачка знае дека неговото однесување не се совпаѓа со стереотипот на воопшто мрзлива мачка. Оваа раса има многу енергија за согорување и има потреба од соодветен простор во домот за вежбање. Една од најголемите препораки е да се инвестира во збогатување на животната средина за Абисинецот да се чувствува забавен и да ужива во активностите. О, и не грижете се: просторот не е проблем: абисинската мачка може да се прилагоди насекаде, вклучувајќи ги и становите. Тој се смета за палав, па не плашете се ако го најдете на полиците или дури и внатре во шкафовите.

2) Бујноста на абисинската мачка е единствена

Абисинецот е со средна големина, дистрибуира сета своја убавина во мускулесто, еластично тело со благо заоблен грб.Нејзините високи скокови во воздухот се обезбедени со долги, тенки нозе. Опашката на абисинската мачка е исто така долга и има поостар изглед. Шепите на маче на расата се овални, што внесува уште поголема бујност на изгледот на расата.

Исто така види: Германски овчар: личност, цена, физика... Дознајте повеќе за големата раса на кучиња!

Исто така види: 100 совети кои ќе ви помогнат да изберете име за карамел куче

3) Уникатното палто е една од главните карактеристики на абисинската мачка

Од сите физички карактеристики на абисинската мачка, онаа што најмногу привлекува внимание е секако нејзиниот капут. Таа е многу ниска и свиленкаста: најзастапени се портокаловите мачки, но исто така е можно да се најдат примероци со кафеаво или сино крзно со темни белези, познатата мачка со шипки. Сето ова привлекува уште поголемо внимание со бојата на нејзините очи, која може да биде зелена, леска или жолтеникава.

4) Изразот на лицето на абисинската мачка е непогрешлив

Обликот на главата на Абисинецот мачка обложена со своите исправени и големи уши пренесуваат неверојатен див изглед. Неговиот нос насочен кон челото, заедно со неговите многу впечатливи мачкини очи само го засилуваат ова, па дури и прават запаметени некои мистериозни легенди поврзани со мачките.

5) Да се ​​биде внимателен е интересна особина на личноста на абисинската мачка

Овој крзнен е многу љубопитен и одличен доказ за тоа е дека абисинската мачка секогаш внимава на сè што се случува околу него, без да дозволи ниту еден детал да избега. Да, оваа пичка е многу набљудувана, и ништоостанува незабележано од него! Затоа, ако добро го погледнете длабокиот и експресивен изглед на абисинската мачка, сосема е можно да разберете што го привлекува вниманието на вашиот пријател.

6) Абисинска мачка: цена на Расата варира од 1.000 до 2.000 R$

Ако планирате да купите абисинска мачка, знајте дека вредноста на расата обично варира помеѓу 1.000 R$ до 2.000 R$. Цената на абисинските кученца може да биде под влијание на полот на животното и карактеристиките на неговите родители. Најпрво, важно е да се провери начинот на кој животните се третираат во сточарницата за да не се финансира малтретирањето.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.