Кутре менува заби? Дознајте сè за кучешките заби

 Кутре менува заби? Дознајте сè за кучешките заби

Tracy Wilkins

Забот на кученцето, покрај тоа што е мал и многу тенок, има тенденција да предизвикува голема љубопитност кај родителите на домашни миленици кои никогаш претходно немале домашно милениче. И покрај тоа што е малку запаметен регион, грижата за кучешкиот заб треба да започне веднаш во првите месеци од животот и важно е да знаете сè што ги вклучува забите на вашиот четириножен пријател за неговата насмевка секогаш да биде здрава.

Затоа, ако се сомневате дали кучето ги менува забите, кога тоа ќе се случи, какви промени може да се забележат во оваа фаза и главната грижа пред и по менувањето на забите, време е да ја решите оваа мистерија. Подолу, ќе најдете сè што треба да знаете за оваа тема (вклучувајќи неколку совети како да го натерате кученцето да престане да гризе!).

Исто така види: Лавиринтитис кај кучињата: ветеринар објаснува како се манифестира болеста

Дали кучињата имаат млечни заби?

На ист начин тоа се случува кај луѓето, првите заби кои се раѓаат во устата на кученцето се млечни, наречени и млечни заби. Тие се појавуваат кога животното е помеѓу 2 и 3 недели, а целиот процес на развој на кучешкиот заб - барем во оваа прва фаза - трае до 8-та недела од животот на кучето. Значи, одговорот е да: кучето има млечни заби, но тие не се истите оние кои се дел од постојаниот забен лак.

Има вкупно 28 привремени заби, поделени на секачи, кучешки и премолари. Куриозитет е тоа што,за разлика од трајните заби на кучињата, забот на млекото е многу бел (затоа многумина го споредуваат со бојата на млекото), зашилен и со потенок и кревок изглед.

Куче менува заби?

Сега кога знаете дека забот на кученцето е привремен, ова прашање веќе си дава одговор, но и покрај тоа го зајакнуваме: да, кучето менува заби. Млечната дентиција по извесно време паѓа и отстапува на трајната забна, која е таа што ќе го придружува кученцето до крајот на животот.

Исто така види: Сè за ушите и кучешките уши: анатомија, говор на телото, грижа и здравје

Дефинитивните заби се во поголема количина, со 42 забни елементи вкупно - и тука се раѓаат дури и постојаните катници. Тие се поголеми, посилни и поотпорни и обично имаат помалку белузлава боја, склони кон тон на слонова коска.

Колку месеци му паѓа забот на кучето?

Ова е вообичаено прашање , главно затоа што кучето ги менува забите толку суптилно што многу пати добар дел од процесот останува незабележан од туторите. Но, како и да е, добро е да се подготвите за тоа, дури и за да нема непотребна грижа доколку забележите дека вашето кученце е без заби. Кучешките заби почнуваат да паѓаат на возраст од околу 4 месеци, но целата размена може да потрае и до 7 месеци за да се заврши. Односно, помеѓу 2 и 3 месеци вашето кученце веќе има сосема нова насмевкадури и пред да наполни една година од животот!

Кучешкиот заби е незаменлив додаток за ублажување на непријатноста од раѓање на нови заби

Кои знаци укажуваат на промена на кучешкиот дентиција?

Како што веќе спомнавме, кога забот на кученцето ќе му падне, тоа е нешто многу суптилно, па дури и незабележливо ако не погледнете внимателно. Не е ни чудо што многу честа ситуација е кога животното завршува да го голта сопствениот заб или да си игра со него откако ќе падне. И можете да бидете сигурни: дури и да го голтне забот, нема да му наштети и ќе биде исфрлен за кратко време.

Не е неопходно да се обидувате да го забрзате падот, бидејќи забот паѓа природно и не предизвикува никаква болка кај животното. Ако се обидете да го направите ова сами, тоа може да заврши како нешто болно и непријатно за него.

Додека новите заби на кучето ќе му избијат, можно е да се забележат некои поочигледни знаци, како што се:

  • Куче гризе сè пред себе
  • Воспаление на непцата (кое може да биде придружено со крварење)
  • Болка или чувствителност во регионот
  • Чешање

Во зависност од случајот, кучето може да биде малку понепријатно со раѓањето на нови заби и позагрижувачки симптоми, како што се: апатија и дијареа. Можете да го видите и кучето како плаче поради непријатноста. Ако тоа се случи, тоа еважно е да побарате помош од професионалец - по можност специјализиран за ветеринарна стоматологија - за да се осигура дека нема мешање или аномалија при менувањето на забите на кучето.

Каква грижа е важна за забите на кучето за време на размената?

1) Проверете дали сè се случува на вистински начин. Забите не секогаш излегуваат правилно или имаат доволно простор да се пробијат, па затоа е од суштинско значење да го надгледувате ова - дури и како начин за да се избегне двојно кучешко заби.

2) Ажурирајте ја оралната хигиена на вашето домашно милениче. Важно е редовно да ги миете забите на вашето куче во оваа фаза, но секогаш со големо внимание и внимание за да не го повредите.

4) Избегнувајте да нудите многу тврда храна во овој момент. Кучињата можат да станат апатични бидејќи јадењето со опуштен заб не е многу пријатно, затоа претпочитајте влажна храна или влажна сува храна со зрна со малку вода пред да му ја дадете на кученцето.

5) Понудете соодветен апарат за заби за кученце. Треба да биде помек, но доволно отпорен за да не се расипува лесно и ќе помогне да се ублажи непријатноста од новите заби.

6) Не обидувајте се да го извадите млечниот заб. Ова може да го остави кучето во болка, па дури и да предизвика некаква траума на животното.

7) Избегнувајте игри кои ги форсираат забите на кучето, како на првлечење јаже. Ова може да му ги чука забите прерано. Секогаш дозволувајте сè да се случи природно.

Кучешката двојна заба може да биде проблем за миленичето

Важноста да се набљудува дали промената на забите на кучето се одвива според планот е затоа што, во некои случаи, животното може да страда од проблем што го нарекуваме двојна заба. Ова се случува кога млечните заби на кучето не му паѓаат, а дефинитивните се раѓаат и без соодветен простор во усната шуплина. Во пракса, тоа значи дека животното има два заба, еден по друг, и тоа е нешто што треба да се третира кај ветеринар специјализиран за стоматологија, бидејќи може долгорочно да му наштети на кучето.

Како да се четкаат забите на кучето: навиката треба да се внесе во рутината на миленикот уште од мали нозе

Научете како да ги четкате забите на кучето чекор по чекор

1-ви чекор: Имајте ги вистинските производи за да се грижите за оралната хигиена на вашето домашно милениче. Четката за заби, како и пастата за заби за кучиња, мора да се одделат на лице место.

втор чекор: Изберете време кога вашето куче е помирно и порелаксирано. Ако е премногу возбуден, веројатно нема да успее.

Чекор 3: Животното треба да се чувствува удобно со вашиот допир во близина на муцката. Затоа започнете го ова движење постепено и гледајте какотој се однесува. Ако се чувствува непријатно, направете некој вид позитивен тренинг и понудете му ужинка за да го охрабрите.

Чекор 4: Кога е поприемчив, почнете да ја галите надвор од устата, а потоа и внатре.

5-ти чекор: Најпрво масирајте ја непцата со сопствениот прст. После тоа, мора да користите газа и да го повторите ова. На крајот, направете го истото движење, но со четката за заби на кучињата.

6-ти чекор: Четкањето треба да започне со кружни движења. Потоа мора постојано да ја следите насоката на гума за џвакање кон врвот на забите.

7-ми чекор: Ако кученцето добро реагира, треба да се обидете да ги четкате забите на кучето во највнатрешниот дел, блиску до јазикот.

Важна точка е да се запамети дека кучињата не можат да користат иста паста за заби како луѓето. Затоа, не заборавајте да купите паста за заби за кучиња што е соодветна за овие животни. Постојат неколку опции на пазарот за домашни миленици, но за да избегнете грешки, најдоброто нешто што треба да направите е да побарате предлог од доверлив ветеринар.

На која возраст кученцето престанува да гризе и кој е најдобриот начин да се справите со навиката?

Се разбира, додека се кученца, склоноста да гризат се што е на дофат е уште поголема. Периодот кога оваобично е поочигледно помеѓу 4 и 7 месечна возраст на животното, што е токму кога кучето ги менува забите и неговите непца се многу почувствителни и понепријатни со преминот помеѓу еден сет на заби. Од друга страна, постојат неколку кучиња кои, дури и во зрелоста, исто така продолжуваат со навиката да гризат, па тоа не е нешто што едноставно ќе престане да се случува.

Ако се прашувате како да го натерате кученцето да престане да гризе - или дури и како да го ублажите ваквото однесување кај возрасно животно -, одговорот е да инвестирате во вистинските додатоци и да го тренирате животното. Треба да научи дека не може да оди наоколу гризејќи ништо, а инстинктот мора да биде насочен кон играчките како кучешки заби. Така тој се забавува, но не ги уништува работите околу себе.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.