Куче кое го копа ѕидот: кое е објаснувањето за однесувањето?

 Куче кое го копа ѕидот: кое е објаснувањето за однесувањето?

Tracy Wilkins

Кучето кое копа во ѕидот е едно од невообичаените однесувања што може да го има миленичето во секојдневниот живот. Но, немојте да мислите дека тоа е знак на забава, па дури и бунтовност: најчесто тоа одразува вознемирено куче. Стресот кај кучињата може да се манифестира на различни начини и има различни причини, од промени во рутината до недостаток на физички вежби. Кучето кое глода по ѕидот е начин на кој животното наоѓа да ја насочи акумулираната енергија и да се справи со вознемиреноста што тоа ја предизвикува. Стресното куче не може да се игнорира, бидејќи тоа е порта за други здравствени проблеми. Ако сакате да разберете зошто кучињата јадат ѕиден малтер, Patas da Casa одвои неколку совети како да се справите со тоа однесување.

Кучињата лижеат ѕидови е знак на стрес

Исто како и луѓето, кучињата исто така страдаат од стрес. Причините се неколку: долгорочно одвојување од учителот, страв од капење или огномет, доаѓање на нов член во семејството, недостиг од прошетки се некои од причините поради кои кучињата го копаат ѕидот. Љубопитното однесување е наследство на волци, предци на кучиња, кои имале навика да копаат во земјата за да ја ублажат досадата. L Затоа, зошто кучето јаде гипс од ѕидот, предизвикува олеснување поради сетилниот напор: копањето, глодањето или јадењето на ѕидот ќе го смири.

Досадното, под стрес и вознемирено куче е поверојатно да добиеболен. Самиот став за јадење на ѕидот веќе може да влијае на дигестивниот систем на кучето, но грижата мора да се удвои со емоционалната состојба на миленикот. Долготрајниот стрес и без соодветна грижа резултира со депресија и други физички влијанија, како што се низок имунитет, па дури и гастритис, кој се манифестира со повраќање и дијареа. Во посериозни случаи, неопходен е кучешки психолог за да се избегне влошување на состојбата.

Како да се избегне кучешка анксиозност?

Покрај тоа што предизвикува штета за стомакот, кучето што го лиже цементот (или дури и го јаде) може да направи хаос во куќата. Затоа, идеално е да се избегне ова однесување. Кучешката анксиозност, кога е сè уште во зародиш, може да се врати назад со едноставни постапки, како што се шетање на кучето или одведување во парк за кучиња, каде што ќе може да се дружи со други кучиња. Турата мора да биде секојдневна, или барем секој втор ден, и мора да трае минимум 30 минути. Инвестирањето во интерактивни играчки за кучиња е исто така начин за ублажување на ефектите од стресот, бидејќи го стимулира познанието на миленикот.

Покрај копањето во ѕидот, кучето со анксиозност може да го манифестира проблемот и на други начини, како на пример:

  • Претерано лижење
  • Деструктивно однесување
  • Многу лаење и завивање
  • Тело и глава се тресат
  • Мичкање надвор од место

Вознемиреност од разделување: кучињата може да страдаатдоволно е со отсуството на воспитувачот

Во случај на анксиозност од одвојување кај кучето, ракувањето треба да биде малку поинтензивно за да не влијае состојбата на животот на животното и на туторот може да му треба помош од чувар на кучиња или бихејвиорист за поефективен третман.

Сите овие ставови ги прават туторите да се чувствуваат непријатно и може да изгледаат бунтовни, но одржувајте смиреност и наклонетост за да се справите со ова однесување. Дури и некои раси се предиспонирани за кучешка анксиозност, како што се Чивава, Пудлица, Лабрадор и Далматинец. Затоа, доколку имате едно од овие дома, бидете дополнително внимателни, бидејќи освен што е непријатно, сето тоа има влијание и врз здравјето на кучето.

И тајната како да ја избегнете анксиозноста од разделување кај кучињата е да оставите интерактивни играчки низ дома, да нудите закуски за време на ритуалот за излегување и да избегнувате долго збогување. Во посериозни случаи, побарајте помош од ветеринар за да ви укаже флорален или некој друг лек

Исто така види: Нелизгачки чорап за постаро куче: погледнете како предметот промовира поголема безбедност за домашно милениче

Исто така види: Feline FIP: како да се спречи сериозната болест што ги погодува мачките?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.