Филабрасилиро: сè за големата бразилска раса

 Филабрасилиро: сè за големата бразилска раса

Tracy Wilkins

Fila Brasileiro е раса која постои само во Бразил и стекна голема слава во минатиот век. Покрај тоа што е одличен чувар, тој е мирно куче за живеење и, дури и со неговата голема големина и рустикален изглед, Фила се однесува љубезно пред семејството - но пред странци овој став може да се промени, бидејќи тој се обидува да го заштити твоето. Ако сакате да дознаете повеќе за расата, продолжете да читате и откријте повеќе детали за кучето Фила Бразилеиро!

Fila Brasileiro се појави заедно со колонизацијата на земјата

Во 60-тите години, Фила Бразилеиро раса признаена од Меѓународната кинолошка федерација (FCI). Но, неговото точно потекло сè уште не е познато. Излегува дека, за време на колонијалниот период, португалските бродови, исто така, носеле многу кучиња како чувари и, на едно од овие патувања, Фила пристигнала во земјата. Оттогаш, тој почна да се развива овде. Поради неговите физички карактеристики, се шпекулира дека ова куче е резултат на вкрстување меѓу булдог, англиски мастиф и крвави кучиња.

Во тоа време тој стана популарен меѓу бразилската елита бидејќи беше куче чувар и заштитник на говеда. Дури и со записите за Фила во колонијален Бразил (1500 до 1822 година), таа беше признаена во светот како Бразилец само во 60-тите. ДоВо 90-тите, беше вообичаено да се најде Fila Brasileiro во дворот на куќите.

Карактеристики на Fila Brasileiro: сила и робусност

Ова е голема раса. За Fila Brasileiro, машката големина може да достигне 75 см. Женката не заостанува и достигнува 70 см како возрасен. Тие тежат до 50 килограми здрави, но мажјакот може да ги надмине овие мерења. Со други зборови, вообичаено е да се најде џиновска Фила Бразилеиро наоколу.

Сите нејзини физички аспекти се впечатливи: бадемовидни очи издвоени, големи уши, широка и џиновска муцка, со неколку вертикални брчки околу тело (главно на главата, околу очите и под муцката), како и мускулесто стебло.

Има Фила со различни бои, а најзастапена е бриндлето Fila Brasileiro. Многумина веруваат дека не постои такво нешто како црна Fila Brasileiro, но ова е исто така боја на расата и, покрај тоа, карамелот е исто така стандард. Дури и нормално е да се најдат некои бели дамки на шепите и муцката на овие кучиња. Грбот на расата е мазен и краток, а опашката е тенка на врвот.

Храброста и анимацијата се карактеристики кои можат да го дефинираат ова куче

Фила Бразилеиро е многу самоуверена и храбра, сепак, тој се чини дека нема многу разбирање за неговата големина и вообичаено е да се случат некои инциденти додека си игра со семејството (особено со децата). Но, ова не е предупредувачки знак,затоа што последното нешто што сака е да го повреди семејството и се ќе испадне како несреќа. Бидејќи е куче полно со енергија, неопходни се стимулативни игри и прошетки кои го спречуваат секојдневното да има преголема возбуда во домашните услови.

И оваа раса се прилагодува на секоја средина. Дожд или сјај, ако семејството е наоколу, тој ќе сака да биде блиску да чува. Но, тоа не значи дека тој е најдоброто станско куче. Бидејќи е голема и робусна, куќа со голем двор е идеална за живеење на Фила Бразилеиро. Генерално, соживотот со расата е мирен и со ова куче е лесно да се ракува (се додека учителот има цврстина да го командува).

Фила Бразилеиро има мирна личност, но само со семејството

Без разлика дали е фила бразилеиро бриндл или кафена, оваа раса е позната по тоа што е куче чувар и оваа слава не е залудна: заштитник и верни се нејзините најголеми карактеристики на бразилската Фила. Сепак, не очекувајте тој да биде таков со никого, бидејќи тој има аверзија кон странците, а неговата тивка верзија е само внатре, пред семејството.

Надвор покажува како може да биде одлично обезбедување, односно не дозволувајте странци да го допрат кучето! Патем, ова е експресивен пес, што кога нешто (или некој не му се допаѓа) нема да го крие. Затоа, Фила Бразилеиро никогаш не напаѓа со изненадување, реакцијатасекогаш е предвидливо.

Сето ова не значи дека Fila Brasileiro е опасно, бидејќи и ова куче е крајно послушно и ако сопственикот каже „не“, се покорува. Неговата поагресивна страна е само одбрана, не тој, туку семејството. Ако почувствува дека некој од неговите старатели е загрозен, веднаш ќе го заштити. Заедно со Fila Brasileiro, Dogo Argentino е уште една раса позната по тоа што е бранител.

Кученцето Fila Brasileiro е родено како мал џин

Женката Fila Brasileiro обично создава големи легла со повеќе од 15 кученца и секое од нив обично се раѓа со тежина од најмалку 2 кг. Овие детали резултираат со ризична бременост, во која кучката може да развие пролапс на матката. Генерално, породувањето се врши со царски рез за да се избегнат ризици за мајката и кученцата.

Кученцето Fila Brasileiro има брз развој и има тенденција да биде многу тврдоглаво во првите месеци од животот. За да го дриблате ова, мора да ги научите основните команди (како што се седи, дојди и остани), покрај тоа што ќе промовираш соодветна социјализација со други домашни миленици, така што тој не е агресивен возрасен со други кучиња. И покрај тврдоглавоста, кученцето од расата брзо ги учи наредбите кога учителот е многу цврст да подучува и, генерално, ова куче ја учи динамиката на куќата преку соживот, бидејќи е многу интелигентно.

О кутре е исто така многу љубопитно и разиграно, во оваа фаза тој веќеозначува да се биде приврзан куче, кое има срце еднакво на неговата големина. Уште од мал покажува знаци дека е заштитно куче и едвај дозволува непознат човек да се приближи, особено сопственикот.

Супер премиум храната е една од основните грижи за Fila Brasileiro

Бразилецот Фила јаде многу и обичната храна нема доволно хранливи материи за да ги задоволи енергетските потреби на ова куче. Вашата храна мора да биде Super Premium и да варира во зависност од фазата на живот на животното. Никогаш не нудете храна за возрасни на кученце и обратно, тоа предизвикува проблеми со варењето, меѓу другите заболувања.

На фотографиите од Fila Brasileiro, гледаме мускулесто и многу големо домашно милениче, но не е многу тешко да се одржи исхраната.хигиена на трката. Неопходно е повремено капење и туторот мора да биде внимателен при сушењето на кучето: бидејќи има многу брчки, има тенденција да акумулира нечистотија во наборите, а акумулацијата на вода во овој регион е совршена средина за размножување на габи штетни за здравјето. ..

Дури и со кратко палто, му треба неделно четкање и, покрај хигиената, потребни се прошетки и многу когнитивна стимулација за добро да се грижи за Fila Brasileiro. Оваа раса, исто така, заслужува рутина за физички вежби за да биде атлетска и енергична.

Фила Бразилеиро обично има проблеми со коските

Фила Бразилеиро речиси и не имакучешки здравствени проблеми во текот на животот и, до старост, бараат иста основна грижа како и секое куче. Од зрелоста до староста, сепак, тој е склон кон проблеми со зглобовите поради неговата големина, како што е дисплазија на колкот. Гастричната торзија е исто така честа состојба кај Fila Brasileiro и мора да се внимава против оваа состојба. Грижата за храната е исто така интересна за да се избегне дебелината кај кучињата.

Цената на Fila Brasileiro достигнува 5 илјади реали

За да имате Fila Brasileiro дома, цената варира во зависност од големината на куче. Додека кученцето чини најмалку 500 BRL, добро обучено возрасно лице чини од 4 до 5.000 BRL. Исто така, важно е да се бараат сертифицирани одгледувачници за да се гарантира педигрето на кучето и да се избегне придонесување за места каде се практикува злоупотреба на животни.

Внимавајте да не го помешате со оригиналниот Fila Brasileiro

Цела должина Телото на ова куче е широко и тоа е она што го разликува од оригиналниот Fila Brasileiro, кој има помалку робусни карактеристики. Има иста тежина и висина како и кучето кое го препозна FCI, но главата му е брахицефалична и нема многу брчки околу телото. Ова куче се наоѓа во внатрешноста на Бразил и неговото создавање е направено исклучиво за фарми за пасење - затоа има малку примероци во земјата. Дури се верува дека оригиналниот Fila Brasileiro доаѓа одСтарата Фила која не се развила целосно.

Пет куриозитети за Фила Бразилеиро

  • Име на поговорка: Името Фила доаѓа од глаголот филар, што значи „ зграпчи и не пушти“, како силен залак на расата. Ја знаете онаа изрека „каснете како редица“? Тоа доаѓа токму од начинот на гризење и непуштање на ова куче. Друга популарна поговорка меѓу расата е „верно како Фила“, бидејќи и ова куче е многу лојално на своите сопственици и нема да ги остави за ништо.
  • Миленик за најмалите: ова куче стана познато во 60-тите и го освои остатокот од Бразил во 80-тите и 90-тите. Излегува дека Fila Brasileiro е расата на Txutxucão, маскотата на водителката Xuxa.
  • Силна Фила: освен апсење и не пуштање, Фила сè уште има моќен залак. Неговата сила на вилицата достигнува 328 PSI (фунта сила на квадратен инч, мерка што го пресметува притисокот на залак). Само за да имате идеја, јачината на Питбулот е 235 PSI, а на германскиот овчар е 238 PSI. Односно, моќта на Fila Brasileiro е многу поголема.
  • Емоционална интелигенција: тие се обдарени со многу умешност, која ја надминува когнитивната. Фила Бразилеиро има и многу емоционална интелигенција, обично поврзана со туторите и семејството. Чувството за заштита на расата е толку големо што речиси никогаш не ги изразува своите емоции благодарение на грижата за оние што ги сака. Страв, тага, очаја омразата тешко се забележува кај ова куче.
  • Молосер: ова е категорија на кучиња кои потекнуваат од Молосија, регион во Западна Грција, кои се користеле за лов и локално чуварство. Повеќето кучиња од Молосос имаат заеднички физички аспекти, како што се голема глава и робусна, мускулеста градба, исто како Фила Бразилеиро. Дури и најголемото куче на светот е Зевс, великан донец кој се смета за молосоид.

Рентген снимка на кучето Фила Бразилеиро

Премаз: краток, мазен и груб.

Темперамент: смирен, воздржан, храбар и заштитнички настроен.

Ниво на интелигенција: е внимателен и брзо учи.

Исто така види: 200 имиња на мачки инспирирани од херои и хероини

Ниво на енергија: високо.

Очекуван животен век: 9 до 12 години.

Исто така види: Кортикостероиди за кучиња: како делува, за што служи и опасности од континуирана употреба

<1

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.