Бронхитис кај мачки: 5 знаци на респираторна болест што ги погодува мачките

 Бронхитис кај мачки: 5 знаци на респираторна болест што ги погодува мачките

Tracy Wilkins

Многумина можат да бидат причинители за кашлање на мачката, од топче за коса заглавено во грлото до алергија на некоја супстанција со која стапил во контакт. Меѓутоа, во повеќето случаи, мачката што кашла е знак за респираторен проблем - кој може да биде лесен, како обичен грип или сериозен, како пневмонија. Меѓу респираторните заболувања кои најмногу ги погодуваат мачињата, бронхитисот кај мачките е еден од оние на кои им треба најмногу внимание. Причините обично се изложување на инфективни агенси (како што се вируси и бактерии), алергии или аспирација на супстанции како прашина и чад. Во зависност од брзината на лекување, бронхитисот кај мачките може да биде благ или да стане доста загрижувачки. За да се води грижа што е можно побрзо, избегнувајќи влошување на болеста, неопходно е да се знае како да се препознаат главните знаци на мачка со бронхитис.

1) Интензивното кашлање на мачката е најмногу карактеристичен знак за бронхитис

Мачката со кашлица е секогаш првиот знак за бронхитис кај мачки. Во оваа болест, бронхиите стануваат многу воспалени. Како реакција, мачката почнува прекумерно да кашла. Кашлицата кај мачки со бронхитис кај мачки е обично сува и многу интензивна. Мачката со бронхитис обично се наведнува и добро го истегнува вратот при кашлање. И покрај тоа што е најјасен знак за бронхитис кај мачките, кашлањето е исто така симптом на многу други болести и состојби. Кашлање кај мачки со бронхитис емногу слично на кашлањето на мачки со влакненца во грлото, на пример. Затоа, покрај тоа што ќе забележите дека вашата мачка многу кашла, важно е да бидете свесни за другите знаци.

2) Тешкотиите со дишењето се сериозна последица на бронхитис кај мачки

Функцијата на бронхиите треба да ја поврзат трахеата со белите дробови, дозволувајќи му на воздухот да влегува и излегува. Неисправноста на бронхиите го спречува правилното спроведување на воздухот, што го нарушува целото дишење. Бидејќи бронхитисот кај мачките се карактеризира токму со воспаление во бронхиите, со големо присуство на слуз што го попречува преминот на воздухот, еден од најзабележливите знаци е отежнато дишење. Кога се заразува со бронхитис, мачката почнува да дише побрзо и повеќе задишан, бидејќи се обидува да го одржи ритамот на влез и излез на воздухот. Покрај тоа, може да почнете да дишете повеќе преку устата, бидејќи вашите дишни патишта се оштетени. Обрнете внимание и на бојата на мукозните мембрани. Тие можат да добијат виолетова боја поради слаба оксигенација, состојба позната како цијаноза.

3) Мачките со бронхитис може да имаат отежнато дишење

Друг многу чест знак на мачка со бронхитис е бучното дишење. Ова се случува кога, кога дише, мачката испушта многу силен шум и звуци на чкрипење. Звуците се јавуваат поради тешкотијата на минување на воздухот низ воспалените бронхии. како начиноте попречен, завршува со предизвикување на овие звуци во обид да го премине каналот. Овој симптом обично се појавува главно во најнапредните и најсериозните случаи на болеста, па затоа е исклучително важно да отидете на ветеринар ако забележите дека вашето домашно милениче се чини дека 'рчи само со дишење.

4) Бронхитисот кај мачките го остава животното многу уморно и апатично

Летаргијата е еден од најзабележливите знаци во однесувањето на животното со бронхитис. Исклучително обесхрабрена мачка, со слабост, нерасположена и апатична се главните карактеристики на оваа состојба. Многу е вообичаено животното да е уморно цел ден, дури и ако не прави ништо. Мачето исто така е помалку подготвено за вежбање, претпочитајќи да лежи цело време. Дури и шегите, колку и да се едноставни и мирни, не го привлекуваат вашето внимание толку многу. Тој едноставно е незаинтересиран за ништо, секогаш изгледа уморно.

Исто така види: Небелунг: сè што треба да знаете за расата на мачки

5) Губење на тежината, предизвикано од недостаток на апетит, е забележливо кај мачки со бронхитис

Мачките со бронхитис исто така страдаат од губење на тежината. Апатијата предизвикана од болеста го остава животното обесхрабрено дури и да јаде. Мачето има недостаток на апетит и на крајот внесува помалку од идеална количина на хранливи материи. Затоа, во комбинација со недостаток на физичка активност, мачето губи тежина. Ова е опасно бидејќи храната е од суштинско значење да се оставиимунолошкиот систем на мачката силен и способен да заштити од болести. Ако мачката не јаде, неговите шанси за подобрување на бронхитисот на мачката се намалуваат. Затоа, од суштинско значење е секогаш да внимавате дали вашата мачка правилно јаде.

Исто така види: Грицки за мачки: 3 рецепти кои треба да ги направите дома и да го израдувате вашето маче

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.