Кутре мачка: грижа, хранење, безбедност... дефинитивен водич за првите денови со вашата мачка!

 Кутре мачка: грижа, хранење, безбедност... дефинитивен водич за првите денови со вашата мачка!

Tracy Wilkins

Многу е тешко да не се одолее на шармот на маче. Мали и меки, овие мачиња носат радост насекаде и прават вашето срце да се чувствува многу потопло. Поентата е дека за да имате маче, важно е да знаете сè што и е потребно на мачката за да има добар квалитет на живот - особено во оваа почетна фаза, кога тие се уште покревки и имаат потреба од многу рутинска нега. Прилагодувањето на просторот, како и купувањето на вистинските додатоци, ја прави сета разлика во овие моменти за оние кои сакаат да научат како да се грижат за маче.

Ако размислувате да го проширите семејството и носењето на нов член мачки дома, не грижете се: ние ќе ви помогнеме во оваа мисија. Дознајте сè за мачиња подолу, од главната грижа за малите мачки до тоа како да одгледате маче безбедно и со се што му треба.

Кога мачката е маче и кога е вистинското време да го одвоите од мајка?

Многу често прашање меѓу родителите кои првпат се миленичиња е дури и кога мачката е маче. Разбирањето на знаците кои укажуваат на транзиција кон зрелоста е навистина многу важно за да бидеме во чекор со возраста на мачките, а за да го олесниме тоа, одговараме: мачињата престануваат да бидат мачиња кога ќе наполнат 1 година од животот. После тоа, тој веќе се смета за возрасен и затоа не бара толку многу грижа.важно кога станува збор за тоа како да се грижи за маче е да се обрне внимание на распоредот за вакцинација. Од 60-тиот ден, антителата кои се пренесуваат од мајките на мачињата почнуваат да се намалуваат и тие треба да ја земат првата доза од вакцината за мачки, која може да биде V4 (четирикратна) или V5 (петократна). V4 вклучува заштита од ринотрахеитис, калицивирус, кламидиоза и панлеукопенија; а петорката е покомплетна со заштита од сите овие и повеќе мачки леукемија/FeLV. Кај вакцината против беснило, првата доза се дава по четвртиот месец од животот. Дознајте повеќе за најопасните болести на мачиња:

 • Вакцина за панлеукопенија: Тоа е вирусно заболување кое е многу заразно и може да биде фатално за млада мачка . Животните кои не се вакцинирани и го заразуваат вирусот имаат ненадеен пад на имунолошката одбрана предизвикана од намалувањето на белите крвни зрнца.

 • Вакцина за ринотрахеит: оваа болест е предизвикана од вирусот на херпес и може да предизвика конјунктивитис, треска, намален апетит и во понапредни случаи кои не биле лекувани може да го доведе мачето до смрт.

 • Вакцина за калицивирус: Оваа болест влијае на респираторниот систем и нејзините симптоми може да се помешаат со ринотрахеитис. Разликата е во тоа што калицивирусот може да предизвика чир во устата на мачето. Случаи кои не сетретирани во почетната фаза може да предизвикаат смрт на животното.

 • Вакцина за кламидиоза: кламидиозата е предизвикана од бактерија која го зафаќа предниот дел на очното јаболко и, доколку не се лекува во почетната фаза, може да стигне до респираторниот систем. Најчести симптоми се конјунктивитис, постојан исцедок од очите, течење на носот, отежнато дишење, треска, пневмонија и недостаток на апетит.

 • Вакцина против FeLV: ​​Инфицираните мачки може да се пренесат на здрави животни директно или индиректно. Здраво животно може да ја зарази болеста само ако дели сад со вода или се храни со заразено животно. И покрај тоа што имаат контрола, сопствениците кои размислуваат да посвојат ново маче треба да знаат дали тој ја има болеста. Мачките - мачиња или не - кои ја имаат оваа болест се поранливи на заразни болести, неухранетост и репродуктивни проблеми.

 • Вакцина против беснило: Беснило е болест која се смета за зооноза (висока смртност и контаминација) која нема лек и се пренесува на луѓето. Главни симптоми се: промени во однесувањето, недостаток на апетит, фотофобија (непријатност при силна светлина) и самоосакатување. Покрај тоа што може да се пренесе на луѓето, може да доведе до еутаназија на вашето животно. Првата доза се дава од 4 месеци и мора да се засилува годишно.

Кастрација на маче:од колку месеци е наведено?

Мачињата, слатки како што се, се подготвени да се размножуваат на крајот од првата година од животот. Ова значи дека, дури и ако се млади, мачката обично ја има првата топлина помеѓу 8 и 10 месечна возраст, односно кога достигнува сексуална зрелост. Меѓутоа, за да избегнете несакани потомци или дури и здравствени проблеми - како што е ракот на дојката -, идеално е да се одлучите за кастрација на мачки што е можно поскоро. Односно, ова завршува како една од најважните грижи за мачињата, бидејќи долгорочно ја вреднува благосостојбата и здравјето на мачето. Препорачаната возраст за кастрација е помеѓу 6 и 8 месеци, непосредно пред првата топлина.

Исто така види: Кои раси на кучиња опуштаат најмалку влакна?

5 совети за приспособување на маче на други животни

Многу е вообичаено да сакате ново животно да му прави друштво на другото, но периодот на адаптација бара одредена грижа со постарото и маче што ќе пристигне. Бидејќи се територијални, постарите мачки може бавно да го прифатат новото маче. Како тогаш да се грижи за тоа? Во случаи кога мачката е веќе постара, доаѓањето на маче може да ја иритира, бидејќи тие имаат тенденција да сакаат да играат цело време. Погледнете ги советите подолу за адаптацијата да биде најмирна.

1) Во првите неколку недели идеално е да не останат во иста средина без надзор на одговорното лице;

2) Не присилувајте Оконтакт;

3) Наградете ја постарата мачка секогаш кога ќе се доближи и не му рже на мачето;

4) Играјте со две во исто време;

5) Ако постарата мачка се крие секогаш кога мачето ќе се приближи, повикајте го да остане блиску до вас и не обрнувајте премногу внимание на помладата;

Откријте кои се најдобрите играчки за мачиња

Да знаете како да се грижите за маче е многу едноставно, се додека ги имате соодветните додатоци за него. Дури и играчките се дел од таа листа. Имајте на ум дека мачињата се многу немирни и треба да трошат енергија. Бидејќи не се навикнати да одат по улица, играњето со нивните сопственици - па дури и сами - се совршени решенија. Во продолжение погледнете кои играчки за мачиња се најпогодни за вашата мачка:

 • Пачка за мачки: бидејќи мачките имаат силен ловечки инстинкт, вистинскиот начин на игра е да прави лесни и деликатни движења како да е плен во природата.

 • Штракаат за мачки: мачињата обично ја сакаат бучавата што ја испушта штракањето во топчињата. Бидејќи топката треба да се движи за да направи бучава, мачињата имаат тенденција да трчаат многу додека туркаат.

 • Играчка со јаже за мачки: Играчките со јаже го стимулираат дивиот инстинкт на мачките. Тие го гледаатиграчки како плен - особено кога се во облик на глушец - и трчајте по за да го фатите.

 • Пост за гребење за мачки: една од задолжителните играчки за секој што има мачка е столбот за гребење. Тоа е одлично средство за ослободување од стрес и може да ги спречи да ги гребат софите дома.

5 куриозитети за мачиња

1) На маче му требаат околу 10 до 15 дена за да може да ги отвори очите по раѓањето.

2) Првите чекори обично се случуваат околу 20 дена од животот на мачињата.

3) Мачињата спијат повеќе од возрасните. Помеѓу дремките, тие можат да спијат и до 20 часа на ден во првите неколку месеци.

4) Женката може да роди во просек 9 младенчиња истовремено. Односно, мачето обично има многу мали браќа!

5) Мјаукањето на маче обично е многу меко и може да се случи поради неколку причини. Од студ и глад, до индикација дека миленикот не се чувствува добро. Најдобар начин да се грижите за маче под овие околности е да го однесете на ветеринар ако мјаукањето не престане.

Како маче, мачката е сè уште многу ранлива и му треба внимание за да не се повредува секојдневно, но кога ќе достигне возрасна фаза, нејзиниот организам е позајакнат и веќе ја има сета проникливост да не се доведува во опасност. .

Покрај тоа, кога станува збор за нова мачка, старателот мора да го знае вистинското време да ја одвои од нејзината мајка. Препорачливо е тоа да се случи откако мачето ќе наполни 2 месеци од животот. Дотогаш, мачето е многу зависно од мајката, главно поради доењето. Со одвикнувањето, кое природно треба да се случи околу 45 дена од животот, станува полесно да се разделат. Покрај тоа, социјализацијата со браќата и сестрите е уште една важна точка за мачињата (2 месеци често се доволни за тоа да се случи без да предизвика голема зависност од браќата и сестрите).

Како да препознаете дали мачката е машко или женско?

Сите знаат дека кога станува збор за бебиња мачки, негувањето е важно. Но, дали знаете како да го препознаете полот на мачето? Ако сте се заљубиле во мачка, но сè уште не знаете дали е машко или женско, многу е лесно да го препознаете тоа. Машкото маче има анус, пенис и, меѓу нив, скротум - каде што се наоѓа тестисот -, но бидејќи тоа е обично област покриена со влакна, неопходно е да се почувствува. Покрај тоа, мажјаците имаат поголемо растојание помеѓу анусот и органот.генитален; додека кај женките ова растојание е многу мало. Обликот на гениталиите е исто така друга разлика: додека машкото маче има заоблен пенис, женските мачиња имаат издолжена вагина.

Мала мачка: грижата за безбедноста во становите и куќите е неопходна

Една од главните мерки на претпазливост за мачето е да се погрижи да живее во безбедна средина што не претставува ризик за него. Затоа, првото нешто што секој сопственик на мачка - маче или не - треба да го направи пред да го однесе дома е да стави заштитен екран на сите прозорци и надземни врати. Сите тие! Дневна соба, кујна, бања, сервисен простор и балкони. Како што повеќето луѓе веќе знаат, мачките сакаат да се качуваат на целиот мебел и на прозорските прагови за да се одморат, и затоа начин да се грижите за маче е да ги заштитувате овие простори. Ова го спречува мачето да бега и да се изгуби, па дури и да доживее пад, на пример.

Покрај екраните, постојат и други начини за нега на бебе мачка кои се незаменливи за удобноста на домашно милениче. Мачињата сакаат да бараат места за криење, а добра стратегија е да им се направат достапни овие скривалишта, како што е шатор за мачки. На тој начин гарантирате дека нема да оди никаде што би можело да го повреди и нема да се грижите кога ќе „исчезне“, бидејќи ќе знаететокму таму каде што е.

Друга важна точка е дека мачката е многу љубопитна - навистина! - Впрочем, тоа е моментот кога го запознава светот. Значи, идеалот е да се отстрани од околината секој предмет што претставува некаква опасност за него, како што се прободени предмети (ножици и ножеви) или што може лесно да се скрши, како што е стаклото.

Работи за мачиња: погледнете кои се основните додатоци за пристигнувањето на мачката

Нема шанси, ако сакате да знаете како да одгледувате маче на најдобар можен начин, ќе треба да купи некои додатоци кои се незаменливи за добро - да се биде мачки. Од кутија за ѓубре за мачки, до кревет, пијалок и хранилник: сето ова мора да се размисли за да се прими новиот член на семејството. Погледнете кои работи треба да ги обезбеди туторот за мачето:

 • Храна за мачки:

На мачето му треба соодветно место за јадење, нели? Затоа, инвестирањето во хранител за мачки е од суштинско значење. Претпочитајте поплитки саксии со конкавна форма, така што храната е секогаш во центарот. Мачките - кученца или не - не сакаат кога нивните мустаќи ја допираат страната на додатокот и затоа многумина на крајот шират храна по подот. Погрижете се мачето да има простор да ја зграпчи храната без да се грижи за неговите мустаќи.

 • Фонтана за пиење мачки:

Иако се слатки, мачињата и возрасните имаат одредени тешкотии во пиењето вода и на крајот се повеќе склони кон проблеми со бубрезите поради тоа. Затоа, изборот на добра фонтана ја прави разликата за да се поттикне хидратацијата на овие домашни миленици. Идеално е да се инвестира во фонтани за мачки, бидејќи овие животни сакаат проточна вода. Друг совет е да го ставите пијалакот подалеку од садот за храна и кутијата за отпадоци.

 • Прирачниште за мачки:

Кога станува збор за маче, грижата за хигиената е исто така важна што е дел од неа - особено кога се во прашање физиолошките потреби на миленикот. Мачките имаат некои диви инстинкти и секогаш кога мочаат или какаат, треба да го закопаат својот отпад. Затоа кутијата за отпадоци е толку важна за рутината на мачето! Ах, мачињата се супер хигиенски, па без оглед на видот на песокот што ќе го изберете, секогаш чувајте ја кутијата чиста! За да научите како да се грижите за мачките, хигиенската рутина со додатокот е многу важна.

 • Превозна кутија за мачки:

Неопходно е да се мисли дека порано или подоцна мачето ќе треба да го напушти куќа за ветеринарен термин. Во тоа време, кутијата за транспорт на мачки е додаток кој многу им го олеснува животот на воспитувачот и на мачето. Има различни модели, самонајдете го оној кој најмногу одговара на вашето домашно милениче. Исто така, не заборавајте да вежбате за да може мачката без никакви проблеми да се прилагоди на кутијата.

Дури и со сета безбедност дома, знаејќи како да се грижите за вашите мачка кутре вклучува да има јака за идентификација за мачето. Се случуваат непредвидени настани, а понекогаш и заборавањето на отворена врата е доволно за мачето да одлучи да го истражува светот надвор од домот. Затоа, за да избегнете ситуации како „мојата мачка исчезна“, се препорачува да ставите јака која содржи некои информации за мачката, како што се името и телефонскиот број за контакт.

 • Прошетки за мачки:

Една работа што и треба на мачката, без разлика на возраста, е добар кревет за опуштете се и одморете се. Секој знае дека мачките поминуваат долги часови од денот спиејќи или дремејќи, а кога станува збор за маче, времето за спиење е уште подолго. Значи, ништо поправедно од обезбедување на добар кревет за мачките да спијат удобно, нели? Покрај тоа што е прашање на благосостојба, ова исто така прави миленикот да се чувствува поудобно дома.

 • Четка или ракавица за отстранување на влакната од мачка:

Еден од начините за нега на мачиња или возрасни е одржување рутина за четкање со нивното крзно. Покрај спречувањето на влакненца кај домашните миленици,ова исто така помага да се избегне акумулација на нечистотија околу куќата. Затоа, кога ги отворате вратите за кученце, имајте на ум дека ќе треба да купите добра четка или белезник за коса за мачки.

Како да се грижите за маче: храната за домашни миленици бара посебно внимание

Правилната исхрана е супер важна за здравјето и развојот на мачињата. Она што малкумина го знаат е дека ова е процес кој поминува низ различни фази пред да дојде до цврста храна, а тоа е добиточната храна. На 2-месечна мачка, на пример, му треба различна исхрана од новородената или постара мачка. Затоа, за подобро да се разбере како функционира хранењето на мачиња, неопходно е да се следи оваа хронологија:

 • Доење

во првите 30 дена од животот, мачето мора да има диета базирана исклучиво на доење, која ги содржи сите хранливи материи неопходни за неговиот развој. Доколку тоа не е можно, постојат и таканаречени вештачки млека, кои се формулирани да го заменат мајчиното млеко во посебни случаи. Кравјото млеко и деривати се целосно надвор од прашање, како и добиточната храна.

 • Одвикнување со храна за бебиња

Како да се грижите за 2 месечни мачиња? Ова е многу често прашање, главно затоа што ова е фаза во која мачетообично се збогува со својата мајка и е подготвен да се сретне со семејството. Бидејќи миленичето го остава настрана доењето, одвикнувањето со храна за бебиња е најдобриот начин да се внесат нови текстури на непцето на мачката. Значи, ако имате мачка на 2 месеци, грижата за храната мора да го придружува процесот на одвикнување пред да ја внесе храната во неговата исхрана.

За да го направите ова, само измешајте малку вештачко млеко специјално за животни со храна за мачиња, добро месете го додека не добие форма на паста. Друга опција е да ги победите овие состојки во блендерот и да му го понудите на миленикот.

 • Храна за мачиња

Ако 2-месечната мачка веќе е одвикната, нема проблем нема во започнување на диета само за кибли. Во тој случај, постојат две опции за храна за мачиња, суво или влажно. Дознајте повеќе за разликите меѓу нив:

Сува храна: Токму поради тоа што е суво, трае подолго додека е изложена. Затоа, сопствениците кои го поминуваат денот надвор, можат да ја остават храната во тенџерето на мачето без да се грижат дали ќе се расипе. Сепак, најпрепорачливо е да се избегне оваа изложеност, бидејќи мачките имаат строг вкус и кога храната е изложена долго време, на крајот го губи својот вкус.

Мокра храна: мачките се животни кои немаат навика да пијат многу вода ивлажната храна - исто така наречена кесичка за мачки - е идеална за зголемување на хидратацијата на мачките. Грижата што сопствениците треба да ја преземат со овој вид храна е да се осигураат дека ќе јадат кога ќе ја стават во тенџерето. Ако не јадат, храната треба да се чува во фрижидер до 24 часа.

Маче мачка: како да се грижиме? Вермифугата е незаменлива во оваа фаза!

Една од најважните грижи за мачките е децрви. Ова е најчестиот и најсигурниот начин да се избегне мачка со црви, особено кога се уште е маче. Општо земено, животните се донираат барем со првата доза на децрви за мачки, која веќе може да се примени по 30 дена од животот, но важно е да се уверите во тоа пред да имате маче. За да дознаете како да се грижите за бебешка мачка и да нанесете средства за отстранување црви, препораката е следна:

 • 1-та доза на децрви: е индицирана по мачето завршува 30 дена

 • втора доза на вермифуга: е индицирана по 15 дена од првата доза

 • Трета доза на вермифуга: е индицирана по 15 дена од втората доза

 • Бустер дози: помеѓу 3-та доза и 6-от месец кај мачката, Лекот треба да се дава најмалку еднаш месечно. По шестиот месец, бустерите може да се случуваат на секои 6 месеци.

Вакцините за мачиња се индицирани од 2 месеци

Друга точка

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.