Храна за повраќање на кучиња: што да правам?

 Храна за повраќање на кучиња: што да правам?

Tracy Wilkins

Куче што повраќа клоца или кој било друг вид на храна е секогаш предупредување за сопствениците. На крајот на краиштата, тоа обично е знак дека можеби нешто не е во ред со него. Но, дали знаевте дека постојат различни видови на повраќање на кучиња? Во зависност од конзистентноста, како и во случајот кога кучето повраќа храна, проблемот најчесто е поврзан со некој вид на варење и не претставува ништо многу сериозно.

Сепак, важно е да се забележи каква било промена во однесувањето на домашно милениче за да знаете што точно да правите кога кучето ќе го исфрли својот ќотек. За да ве води во оваа ситуација, Paws of the House собра неколку важни совети и информации на оваа тема. Видете!

Исто така види: Мачка менува заби? Дознајте дали на мачката и паѓа забот, како да го замените, да се грижите за него и многу повеќе

Моето куче ја фрла храната: што значи ова?

Не е важно дали вашето куче повраќа неколку часа после јадење или веднаш по јадење: кога животното исфрла храната е затоа што не помина добро. Но, дали знаевте дека ова не е секогаш показател за здравствен проблем? Некои однесувања можат да влијаат на ова, како на пример кога кучето ќе проголта сè премногу брзо или ќе јаде повеќе од она што треба (познатата ненаситност). Овие ситуации предизвикуваат непријатност во стомакот што може да предизвика повраќање кај кучето после јадење.

Ненадејната промена на храната е исто така друга причина што обично се поврзува со ова. Бидејќи кучето сè уште не е прилагодено на тој вид на храна, организмотзавршува да се најде чудна новата храна и се случува повраќање. Затоа најпрепорачливо е постепено да се менува храната за кучиња, нудејќи мешавина од двете намирници со различни пропорции додека животното не се навикне на новата храна.

Кучињата повраќаат храна или регургитираат : која е разликата?

Многу луѓе мешаат куче што регургитира со куче кое повраќа храна, но случаите се малку поинакви. Повраќање се јавува кога храната е веќе делумно или целосно сварена од телото, но поради некоја причина се вратила и требало да се исфрли. Тоа значи дека, во овој случај, повраќањето ќе има повеќе тестен изглед, силен мирис и може или не е придружено со неколку зрна храна, во зависност од тоа колку е сварено.

регургитација обично се случува кога ќе видиме куче како исфрла цели кили. Односно, зрната за добиточна храна сè уште се практично цели и недопрени, бидејќи процесот на варење сè уште не се одвивал. Така, кучето во основа ја „плука“ целата храна веднаш по јадењето и нема непријатен мирис. Регургитацијата е честа појава кога кучето јаде пребрзо или има опструкција во преминот што ја спречува храната да стигне до желудникот. што да правам?

Исто така види: Сива мачка: во инфографик погледнете ги карактеристиките на расата Корат

Ако имате куче кое повраќа храна, невозможно е да не бидегрижи се. Но, знајте дека ова не е секогаш голем проблем во животот на вашето кученце. Всушност, упатството е да се набљудува зачестеноста и појавата на повраќање пред да се прибегне кон ветеринар. Ако вашето куче само еднаш ја повратило храната, а потоа се однесувало нормално, успеало да јаде или пие вода потоа и се чини дека е добро, нема причина да се грижите.

Од друга страна, ако имате куче кое често ја повраќа својата храна и тоа не е само изолиран случај, вреди да се истражи причината за ова. Сите промени во изгледот на повраќањето исто така треба да се анализираат и да се пренесат на ветеринарот. Дополнително, важно е да се проверат и други придружни симптоми кои би можеле да укажуваат на посериозен проблем.

Вреди да се напомене дека ако кучето повраќа храна поради проблеми со однесувањето - како што е пребрзо или премногу јадење - мора да се направи управување со храната за да се избегнат понатамошни епизоди. Бавното хранење на кучиња е одличен сојузник во овие моменти, а исто така треба да бидете свесни за количината на понудената храна.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.