Територија за обележување на кучиња: 5 совети како да ги спречите кучињата да мочаат на нештата

 Територија за обележување на кучиња: 5 совети како да ги спречите кучињата да мочаат на нештата

Tracy Wilkins

Обележувањето на територијата на кучиња во затворен простор е голем предизвик за некои тутори. Покрај тоа што моча надвор од местото оставајќи силен мирис во различни агли од куќата, може да биде многу тешко да се поправи бидејќи тоа е природен инстинкт. Обележувањето на територијата се случува кога острото сетило за мирис на кучето го идентификува присуството на друго животно во близина - или дури и со пристигнувањето на кученце - и треба да покаже дека тој е сопственик на парчето, односно дека тоа е чиста доминација. На улица, мирисот на урина може да ги натера кучињата да го откријат редот на општествената хиерархија и присуството на кучка на топлина.

Исто така види: Корејски имиња на кучиња: 100 креативни идеи за именување на вашето домашно милениче

И покрај сите овие карактеристики, однесувањето е крајно непријатно кога се јавува внатре во куќиштето. многу тутори бараат рецепт кучето да не означува територија наоколу. Не постои чудесен лек за проблемот преку ноќ, но има некои работи кои можат да помогнат. Paws of the House собраа 5 совети како да ги спречите кучињата да уринираат на работи. Проверете!

1) Кастрацијата е најефективната мерка за кучето да престане да означува територија

Операцијата за кастрација на кучето извршена пред сексуалната зрелост обично го спречува животното да го манифестира ова однесување. Ова е само една од придобивките од стерилизацијата на кучето. Другите однесувања поврзани со половите хормони се ублажуваат, покрај тоа што постојат низа одпредности за здравјето на кучето по операцијата. Вреди да се запамети дека, иако обележувањето територија е чин што се случува повеќе кај машкото куче, женското куче на топлина може да биде и работа. Кастрацијата на двете ќе биде позитивно за да се избегне однесувањето.

Додека многу луѓе се прашуваат која е најдобрата возраст за изведување на кастрација, многу тутори се сомневаат во тоа колку месеци кучето почнува да обележува територија. Почетокот на однесувањето обично варира во зависност од големината на кучето. Малите миленичиња обично развиваат однесување помеѓу 6 и 8 месеци. Крзнените со средна големина обично почнуваат да ја обележуваат територијата на 7 и 9 месеци. Од друга страна, големите кучиња можат да го покажат ваквото однесување од 8-месечна возраст.

2) Назначувањето на вистинското место за мочање може да го поправи кучето со означување територија

Едно од најосновните работи што треба да ги направи сопственикот на домашно милениче за да избегне означување на територијата е да обезбеди соодветно место за кучето да го елиминира внатре во куќата. Тоалетот за кучиња, па дури и стариот лист за весници, се некои опции за бањата за домашни миленици. Идеално, овие додатоци треба да се стават подалеку од околината каде што кученцето се храни и пие вода. На почетокот на процесот на адаптација, важно е да го наградите кученцето со подароци, галење и пофалби секогаш кога ќе го најде вистинското место за тоа.моча.

3) Кога ќе го фатите кучето како моча на работи, исправете го веднаш

За да разберете дека правите нешто погрешно, кучето треба веднаш да се поправи. Затоа, фаќањето на миленикот на дело е најдобро време да го натерате да се поврзе дека тоа е несоодветно однесување. Ако вашето куче има тенденција да моча на погрешно место, внимавајте на него за да ја поправите. Употребата на командата „не“ мора да се направи цврсто, но без викање или агресивност. Никогаш не употребувајте било каков вид на казна кога воспитувате куче, бидејќи тоа може да предизвика многу трауми.

4) Шетањето на вашето куче секој ден му овозможува да истражува нови територии

Шетањето на вашето куче е суштинска навика за физичката и менталната благосостојба на секое домашно милениче. Секој учител мора да посвети време од денот на прошетки. Освен што се основна грижа, прошетките може да ги намалат шансите кучето да моча во затворен простор. Повеќе прошетки отколку што правите обично ќе ви овозможи да истражувате нови територии надвор од домот, што може да спречи мочање на погрешно место.

5) Правилното чистење на моча ќе го спречи кучето да означи територија

Ако вашето куче означува територија во затворен простор, треба веднаш да ја исчистите урината. Важно е да не се оставаат никакви траги од мирисот на мочање, така што кученцето не сака повторно да обележува територија таму. ОНесаканото однесување е поврзано со инстинктот на животното да го согледа мирисот на урината. Затоа, доброто чистење на областа е еден начин да се спречи кучето повторно да моча.

Исто така види: Маче ги надминува предизвиците на церебеларна хипоплазија, ретка болест која влијае на рамнотежата и движењето на шепите

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.