Ветеринарот објаснува сè за чир на рожницата кај кучињата

 Ветеринарот објаснува сè за чир на рожницата кај кучињата

Tracy Wilkins

Ако дамка во окото веќе е способна да предизвика многу непријатности, можете ли да замислите рана во пределот на очите? Како и кај луѓето, животните исто така можат да страдаат од овој тип на проблем, како што е случајот со чиревите на рожницата кај кучињата, многу опасна повреда на окото што може да ги заслепи кучињата ако не се третираат правилно. Но, како настанува болеста и кои се опциите за третман за овој тип на чир кај кучињата? Каква грижа е потребна по операцијата и како е можно да се спречи чир на рожницата? За да ги разјасни сите овие прашања, Paws of the Home разговараше со Ана Каролина Тинти, која е ветеринар во Hospital Vet Popular. Погледнете што рече таа подолу!

Чир на рожницата кај кучињата: што е тоа и како се развива проблемот?

Рожницата е најоддалечениот регион на очите на кучињата и затоа ја прави повеќе изложени и ранливи на различни видови проблеми. „Тоа е транспарентна структура која дозволува светлината да помине низ и го штити окото. Повредата во оваа регија може да предизвика улцерација (рана), компромитирање на окуларната функција“, објаснува ветеринарот.

Иако е релативно чест проблем, неопходно е да се побара помош од специјалист за да се спречи ситуацијата од влошување. повеќе: „Тоа е еден од најчестите типови на проблеми со очите во ветеринарната медицина и може да го доведе животното до слепило доколку не се лекува рано“.Исто така, вреди да се напомене дека овој тип на чир кај кучињата може да биде површен или длабок, а сериозноста на раната мора веднаш да се анализира.

Причините за чировите на рожницата се различни

Како кучињата се третираат природно љубопитни животни кои сакаат многу да комуницираат со околината околу нив, секој неочекуван контакт со очите може да резултира со повреда. „Најчести причини за чир на рожницата се: повреди или трауми, присуство на туѓо тело или контакт со токсични материи. Проблемот може да настане и поради недостатоци во солзаниот канал, окуларни анатомски деформитети, присуство на тумори на окото или на очните капаци и инфекции“, открива Ана Каролина.

Покрај тоа, ветеринарот посочува дека брахицефаличните кучиња се повеќе предиспонирани на овој вид на проблем поради окуларна анатомија. Бидејќи очите на овие кучиња се „испакнати“, поголемата изложеност на очното јаболко ги фаворизира надворешните агресии. Затоа е многу вообичаено да се има чир на рожницата кај раси како Ши Цу, Мопс, француски булдог и Ласа Апсо.

Чир на рожницата: кучињата обично имаат прекумерна лакримација како симптом

Да се ​​идентификува улкусот на рожницата кај кучињата не е многу тешко. Според ветеринарот, најчести симптоми се интензивна болка, прекумерна лакримација, осетливост на светлина, енофталмус (абнормална ретракција на очите) иблефароспазми (мускулни грчеви околу очите). „Во некои случаи, може да се појави и локален оток и појава на крвни садови во рожницата“, додава тој.

Кога ќе забележите еден или повеќе симптоми, потребно е да закажете состанок со ветеринарот за да се потврди дијагнозата. Во меѓувреме, важно е да се грижите за кученцето за дополнително да не го повреди окото. „Симптомите и клиничката историја се многу важни за дијагнозата, покрај употребата на флуоресцеин тестот. Оваа супстанца се нанесува во капка или лента во заболеното око и ќе го обои пределот на чир на рожницата зелено“, објаснува професионалецот.

Чир на рожницата кај кучињата: третманот ќе зависи од сериозноста на проблемот

Постојат две опции за третман за чир кај кучињата, што е со употреба на лекови или преку операција за корекција на чир на рожницата. „Типот на третман ќе зависи од тежината на чирот на рожницата. Површинските чиреви може да се третираат со локални антибиотици (капки за очи) и отстранување на причината. Исто така, може да бидат индицирани исцелувачки капки за очи за да се забрза процесот на заздравување. Чировите поминуваат за приближно една недела“, советува ветеринарот.

Во случај на длабок чир кај кучињата, третманот е доста сличен на овој терапевтски метод, но ако лезијата надминува повеќе од половина од дебелината нарожницата, најдобро решение е операцијата. Закрепнувањето и заздравувањето трае околу еден месец. „Во двата случаи, животното мора да носи елизабетанска јака во текот на периодот на лекување, бидејќи поради локална непријатност и болка, вообичаено е животните да гребат и да предизвикаат поголема штета на местото“.

За оние кои сакаат да бараат попристапни алтернативи, како што е домашен лек за чир на рожницата кај кучињата, важно е да се обрне внимание. Овој тип на став може дополнително да го оштети видот на вашиот пријател, дури и ако намерата е најдобра. Никогаш не размислувајте за само-лекување на вашето домашно милениче, бидејќи надзорот на ветеринар прави разлика во грижата за здравјето на кучето.

Операцијата на чир на рожницата кај кучињата бара постоперативна нега

Во најтешките случаи кога операцијата е единствената опција, туторот мора да биде финансиски подготвен и имајте одредена нега по операцијата. Како и кај повеќето процедури, кога станува збор за операција на чир на рожницата кај кучињата, цената може да варира во зависност од стручното лице и сериозноста на ситуацијата. Покрај тоа, барањето за дополнителни тестови и употребата на лекови за време на закрепнувањето, исто така, завршуваат како попречување на конечниот резултат.

Во врска со грижата за кучето, Ана Каролина истакнува: „Важно е животното да одмора, да носи елизабетанска јака до денот на испуштањето, да избегнува капење за да избегнедека токсичните производи доаѓаат во контакт со очите и строго се придржуваат до третманот и упатствата пропишани од ветеринарот“.

Како да се спречи чир на рожницата кај кучињата?

Постојат неколку начини да спречите чир на кучиња да влијае на вашиот четириножен пријател. Еден од нив секогаш ги надгледува сите игри на кучето, особено ако е дел од групата на брахицефалични раси, за да се осигура дека ниту еден предмет нема да дојде во контакт со очното јаболко на животното. „Исто така, важно е да се избегнува контакт со супстанции кои се токсични за очите“, препорачува Ана Каролина. Хемикалии како човечки шампони се вклучени во оваа листа, како и производите за чистење.

Дополнително, уште една многу важна грижа е да се прават редовни посети на ветеринар за општ преглед. Така, можно е да се изврши евалуација на очното јаболко за да се идентификуваат промените кои можат да доведат до појава на чир на рожницата кај кучињата, како што објаснува специјалистот.

Исто така види: Кучешка вагина: знаете сè за женскиот репродуктивен орган

Исто така види: Сибирски хаски: кученца, потекло, храна, грижа, здравје и однесување на оваа голема раса куче

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.