Анатомија на мачки: инфографик објаснува како функционираат шепите на мачките

 Анатомија на мачки: инфографик објаснува како функционираат шепите на мачките

Tracy Wilkins

Анатомијата на мачката е полна со куриозитети. Опашката на мачката, на пример, е еден од главните начини кои крзнените ги користат за комуникација со луѓето и другите животни. Но, дали некогаш сте престанале да размислувате за шепата на мачката? Таа е исто така супер важна, не само во комуникацијата, туку и како поддршка за мачките во различни ситуации. Не е ни чудо што познатиот „мачки скок“ е толку прониклив. За да дознаеме како функционираат шепите на мачката и каква грижа е потребна со канџите на мачката и нејзините влошки, подготвивме инфографик полн со информации на оваа тема. Видете подолу!

Исто така види: Дали мачката е цицач? Дознајте повеќе за видот!

Исто така види: Кои се најретките раси на кучиња во светот?

Анатомија на мачката: важни структури на шепата на мачката

Шепата на мачката е формирана во основа со канџи , влошки и поттикне. Во канџите се наоѓа ноктот на мачката и тие обично се поочигледни кога животното се чувствува загрозено и треба да се брани. Перничињата, познати и како перници за мачки, извршуваат неколку функции. Отпечатоците од прсти, на пример, се наоѓаат на врвовите на шепата како да се прсти на мачката и тие се оние кои помагаат при амортизирање и импулси за скокање. Метакарпалните и карпалните влошки, од друга страна, се како еден вид „кочница“ за животното. Покрај тоа, ние исто така го имаме поттикот, кој е малку позната структура во анатомијата на мачката, но која многу им помага на мачките да ја сфатати држете одредени предмети, како играчки, па дури и храна.

Перница и канџи на мачката: каква грижа е потребна за овие области?

Перницата за мачки, иако изгледа кревко и нежно, е особено отпорна. Оваа структура е способна да издржи различни надворешни фактори, од присуство на туѓи предмети до висока температура на почвата. Сепак, треба да бидете внимателни со перницата за мачки, бидејќи на крајот може да се акумулира многу нечистотија. Затоа, идеално е еднаш засекогаш да го исчистите со млака вода и влажна крпа, многу нежно, а тоа го вклучува и просторот помеѓу прстите на мачките.

Друга точка на која исто така треба внимание е канџата на мачката, која треба често да се сече. Постојат неколку техники кои можат да ви помогнат да го скратите ноктот на мачката, но доколку не се чувствувате безбедно, можете да побарате и продавница за миленичиња за да го направите ова. Се препорачува ноктите на задните шепи да се отсекуваат на секои 30 дена, додека ноктите на предната шепа треба да се одржуваат на секои 15 дена.

Скокање на мачки и други куриозитети за шепите на мачките

Дали некогаш сте застанале да се запрашате како мачките успеваат да скокаат толку високо? Домашните мачки се способни да скокаат до седум пати повеќе од нивната висина! Ова е можно затоа што задните нозе на мачката имаат подолги прсти што овозможуваат поголем импулс кога мачката скока.И ова не е единствената разлика помеѓу задните и предните шепи на овие мачки: ако ги споредите овие региони, ќе забележите дека бројот на прстите меѓу нив е различен: додека задните шепи на мачката имаат само четири прсти, предниот шепи само тие имаат пет.

Дополнително, уште еден интересен факт е дека мачките испуштаат пот преку нивните шепи, бидејќи тука се наоѓаат нивните потни жлезди. Потта од мачки дури испушта многу специфичен мирис кој ви овозможува да ја обележите територијата само со триење на шепите на едно место. Затоа имаат навика да „месат“ различни површини.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.