Родител на домашно милениче: 5 причини да посвоите куче или маче

 Родител на домашно милениче: 5 причини да посвоите куче или маче

Tracy Wilkins

Дали се сметате себеси за родител на домашно милениче? Со приближувањето на Денот на татковците, контроверзноста околу овој термин секогаш се појавува. Додека некои велат дека денот на таткото на домашно милениче не постои, други тврдат дека датумот може да се слави. Дури и ако станува збор за различни врски, не можеме да негираме дека родителите на домашните миленици, како и мајките за домашни миленици, исто така имаат посебен однос со своите миленици. Со посвојување куче или посвојување мачка, вие избирате да се грижите за едно суштество со сета своја љубов и наклонетост, преземајќи ги сите одговорности. Затоа, можеме да кажеме дека, на некој начин, таткото на домашно милениче е и татко.

Ако веќе имате кученце или маче кое треба да го наречете вашето, искористете ја можноста да го прославите и денот на таткото на едно милениче! Ако сè уште немате домашно милениче, зошто да не размислите да посвоите куче или мачка? Paws da Casa одвои 5 причини кои ќе ве убедат да посвоите домашно милениче и да станете вистински родител!

1) Посвојувањето куче или мачка е гаранција за друштво за сите часови

Без сомнеж, една од главните предности на посвојувањето куче или мачка е да имате друштво во секој момент. Кутрето или мачето ќе бидат покрај вас цело време, од кога ќе се разбудите до крајот на денот, бидејќи учителот може дури и да спие со кучето или мачката. Овој сојуз создава огромна врска помеѓу сопственикот и домашно милениче, што ги прави двете да имаат единствена врска. Ако тиживее сам, посвоете мачка или куче за никогаш да не се чувствувате сами. Ако живеете со повеќе луѓе, посвоете куче или мачка за уште повеќе да го обедините семејството и да правите некому друштво кога другиот е отсутен. Можете да бидете сигурни дека секоја активност, било да е читање книга, гледање серија или дури и готвење, станува попријатна кога знаете дека имате домашно милениче што ви прави друштво.

2) Усвојувањето мачка или куче го подобрува здравјето на вашето домашно милениче.тутор

Дали знаевте дека посвојувањето куче или мачка има позитивно влијание врз здравјето? Родителите на домашни миленици треба да бидат одговорни за шетање на кучето и промовирање на игра за кучиња и мачки. На овој начин учителот завршува, индиректно, станува поактивен. Физичките вежби, колку и да се едноставни, избегнуваат седентарен начин на живот и носат значителни подобрувања на здравјето. Но, придобивките не застануваат тука! Многу истражувања докажуваат дека посвојувањето мачка или куче е добро за срцето. Подигнувањето домашно милениче помага да се намали нивото на холестерол, па дури и да се намали крвниот притисок. Не е ни чудо што терапијата со домашни миленици (миленичиња кои помагаат во лекувањето на болести) е сè почеста и посочена од лекарите.

3) Посвојте куче или мачка и гарантирајте забава и среќа дома

Тоа е невозможно е да имаш кученце или маче и да не се забавуваш со нив! Кучињата и мачките секогаш се шетаат наоколу, си играат и се забавуваат.Присуството на домашно милениче носи поголема радост во околината и интеракцијата со нив секогаш го прави секој помирен по напорниот ден. Дури и кучето што спие во смешни пози може добро да се насмее во секојдневниот живот. Да се ​​биде родител на домашно милениче овозможува оние уникатни моменти на забава што само кученце или маче може да ги обезбеди.

Исто така види: Колку долго трае јаката од болви за мачки?

4) Родителите на домашни миленици помалку страдаат од стрес

Како што родителот на домашно милениче е исто така родител, предуслов е да се има одговорност, како и да се справувате со малку постресни ситуации - како куче или мачка да моча и кака на погрешно место, на пример. Сепак, овие мали пореметувања не се ништо во споредба со спокојството што животните го внесуваат во секојдневниот живот. Всушност, посвојувањето куче или мачка помага да се намали секојдневниот стрес. Гледањето во куче или мачка помага да се смири и да се отстрани целата насобрана нервоза. Дури е докажано дека постои смирувачка моќ кај мачките која директно влијае на учителот. Сопственото прчење на мачката помага да се намали сета дневна напнатост. Затоа посвојувањето мачка или куче е многу препорачливо за да се заштитите од депресија и анксиозност.

5) Вдомете куче или мачка и ќе го спасите животот на домашно милениче

Веќе зборувавме за многуте предности што ви ги носи посвојувањето куче или мачка, но исто така треба да зборуваат за придобивките што ги добиваат самите животни. ВиеНа родителите миленичиња им се трансформираат животите на подобро, како и на самата куче или мачка бидејќи со посвојувањето го спасувате животот на животно. Има многу мачки и кучиња за посвојување кои биле напуштени или родени на улица и никогаш немале дом. Кога ќе ги посвоите, се грижите да добијат внимание, грижа, наклонетост, удобност и, пред сè, љубов.

Со изборот на кучиња и мачки за посвојување, гарантирате дека миленичето ќе има добар квалитет на живот, додека вашиот живот исто така многу се подобрува. Ако сакате да го имате и да му го пружите ова искуство на домашно милениче, посвоете мачка или куче и прославете го денот на родителите на домашните миленици со многу љубов и наклонетост. И ако веќе имате домашно милениче да го наречете вашето, среќен ден на таткото!

Уредување: Маријана Фернандес

Исто така види: Колку долго трае лекот за крлежи?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.