Симптоми на кучешки грип: инфографик покажува кои се главните

 Симптоми на кучешки грип: инфографик покажува кои се главните

Tracy Wilkins

Грипот не е само човечка болест - и ако имате кученце, веројатно сте слушнале за кучешки грип. Тоа е болест која се пренесува со директен контакт помеѓу здраво куче и заразено кое допира до дишните патишта на животното. Но, дали знаете како да ги препознаете симптомите на грип кај кучињата? Или кои се најдобрите начини за спречување на болеста? Patas da Casa ви помага во ова: подготвивме инфографик со неколку многу важни информации за кучешкиот грип, неговите симптоми и превенција. Само погледнете!

Кучешки грип: симптоми и третман на болеста

Кучешки грип - или одгледувачница - е еден од најголемите грижи меѓу туторите кога ќе пристигне зимата. Иако може да се појави и во други периоди од годината, сликата најчесто е почеста кога времето ќе залади. Затоа, да знаете како да ги препознаете симптомите на кучешки грип е од суштинско значење за да побарате ветеринарна помош и да се грижите за вашето куче на вистински начин.

Најчестите клинички знаци на грип кај кучињата се сува и континуирана кашлица , кивање, назален исцедок (течење на носот) и апатија. Исто така, вообичаено е да се наводнува окото на животното и, во некои случаи, може да има дури и треска кај кучето. Секогаш внимавајте на присуството на овие симптоми!

Кучешкиот грип обично исчезнува за неколку дена, но важно е кучето да се однесе на ветеринарна консултацијаЗаради претпазливост. Може да се препишат антибиотици и антиинфламаторни лекови, но генерално добрата исхрана, одморот и многу вода се грижа која веќе помага во закрепнувањето на животното.

Исто така види: Моето куче не сака да јаде кучешка храна, што да правам? разберете ги причините

Кучешкиот грип може да се спречи со вакцина

Вакцината против грип за кучешки грип е еден од најдобрите начини да го спречите вашето куче да добие грип. Таа не е задолжителна како V8 и V10, но генерално се препорачува за животни кои се изложени на овој тип на проблем со одредена фреквенција. Работи на следниов начин: кучето ја зема вакцината и го стимулира производството на антитела, дури и без животното да е загадено од вирусот. Ова создава имунолошка меморија, олеснувајќи ја борбата против болеста.

Оваа вакцина за кучиња се применува во две дози: првата може да се земе од осмата недела на животното, а втората помеѓу две и четири недели подоцна.

Исто така види: „Мојата мачка не сака да јаде“: како да препознаете болна мачка и кои се причините?

Погледнете други ефективни начини за спречување на кучешки грип кај вашето домашно милениче!

Покрај вакцината, кучињата можат да се заштитат од грип со некои едноставни ставови! Нудењето квалитетна храна, на пример, е еден начин да се зајакне имунолошкиот систем на кученцето. Во оваа смисла, најпрепорачливите видови храна за кучиња се премиум и супер премиум верзиите, бидејќи содржат висококвалитетни состојки за да го одржувате вашето куче здраво.

Побарајте начини да го загреете вашето куче во зимаТоа е исто така супер корисно! Инвестирањето во облека за кучиња, ќебиња, утеши и топол и удобен кревет е нешто што ја прави сета разлика. Дополнително, треба да се избегнува контакт со домашни миленици со други животни од грип и периодично да се посетува ветеринарот.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.