Германски Шпиц: 200 имиња кои треба да се наречат куче померанец

 Германски Шпиц: 200 имиња кои треба да се наречат куче померанец

Tracy Wilkins

Германскиот Шпиц - исто така познат како Zwergspitz на германски - е меѓу најомилените раси на Бразилците. Со меки и крзнен изглед, кучето може да има различни големини, а џуџестата верзија е најпопуларна овде и го носи прекарот Лулу да Померанија. За оние кои отсекогаш сонувале да имаат Шпиц, еден од најголемите предизвици е изборот на име за женско или машко куче кое е убаво, диференцирано и кое ја открива суштината на вашиот четириножен пријател.

Ако ќе добиете. Шапите на куќата собраа неколку опции за да го повикате вашето куче, покрај совети и други куриозитети за германскиот Шпиц (цена, личност и многу повеќе). Проверете!

20 имиња за померанец врз основа на карактеристиките на расата

И покрај симпатичноста на кучето Шпиц, ова е раса со многу силна личност. Тоа е многу дружељубиво, послушно и нежно куче, но во исто време и многу храбро - а тоа важи и за Померанецот, кој има чиста храброст во мали димензии. Германскиот Шпиц прави сè за да ги заштити оние што ги сака и секогаш ја покажува сета своја храброст кога се приближува закана.

Во секојдневниот живот, расата е многу приврзана за членовите на семејството и има заразна енергија. Па зошто да не го користитекарактеристики - и личноста и изгледот - да се изберат добри имиња на кучиња? Женски или машки, нема недостиг од опции за прекари кои одразуваат како е германскиот Шпиц во реалниот живот. Видете ги предлозите:

 • Blackberry; Ангел
 • Брез; Brutus
 • Каденција; Другар; Храброст
 • Денго; Слатка
 • Искра; Меки
 • Дама; Љубов
 • Маренто; Мисти
 • Пети; Принцеза
 • Тајфун
 • Храбар; Vitória

30 женски и машки имиња на кучиња инспирирани од културата

Многу тутори сакаат да им оддаваат почит на уметниците и познатите личности кога ги дефинираат имињата за германски Шпиц (или дури и за други раси). Затоа, совет е да земете културни референци за да го крстите вашиот нов мал пријател на многу посебен начин. Најдобро од сè, можете да ја истражите целата своја креативност во овие моменти: вреди да се стави името на пејач, пејач, ликови од филмови, серии, цртани филмови, книги, игри и многу повеќе. Подолу издвојуваме неколку идеи за имиња на кучиња (женско и машко):

 • Адел; Ејми
 • Бела; Блум
 • Калвин; Capitu; Кастиел
 • Дијана; Дрејк; Дастин
 • Елса; Едвард
 • Фиона; Фрида
 • Гандалф
 • Хари
 • Јасмин; Јулија
 • Читајте; Логан; Лука
 • Мадона; Мередит
 • Ријана; Ромео
 • Сакура; Санса; Снупи
 • Тони
 • Јода

20 имиња за померанец Лулумногу шик!

Германскиот Шпиц не е една од најевтините раси, особено кога станува збор за кучето померанец: вредноста на џуџестата верзија може да достигне 7 илјади R$. Како што се зголемува големината на кученцето, цената се намалува, но сепак е релативно скапо животно. Да се ​​живее до толку високи вредности, ништо поправедно од изборот на прекар кој дава идеја за моќ, нели?! За среќа, нема недостиг од фенси женски имиња на кучиња таму! Има и машки имиња, секако, а повеќето се инспирирани од дизајнерски продавници и многу елегантни личности, како што се:

 • Селин; Шанел; Клои
 • Диор; Долче; Дјук
 • Фенти; Франсоаза
 • Габана; Живанши; Гучи
 • Хемингвеј
 • Жан Пол
 • Пикасо; Прада
 • Ралф
 • Стефан
 • Валентино; Версаче
 • Ив

50 опции за имиња за германски шпиц инспирирани од боите на кучињата

Имињата за померанец Лулу и други кучиња од Шпиц може да се засноваат и на палтото на животното. Официјалната шема на бои на германскиот Шпиц е доста разновидна и можно е да се најдат примероци од расата со црна, бела, кафена, сива и црвеникава коса (како и мешавина меѓу нив). Името можете да го поврзете со нијансата на косата на кучето, а за тоа може да се користат и некои референци од вашето секојдневие. Погледнете неколку имиња за германски Шпиц со различни бои:

Померанец Лулубела

 • Аљаска
 • Кокада
 • Шантили
 • Еверест
 • Флокињо
 • Каша
 • Олаф
 • Пуканки
 • Снег
 • Тофу

Црн померанец

 • Кока-кола
 • Темно
 • Затемнување
 • Феникс
 • Лилјак
 • Ноќен ползач
 • Оникс
 • Пантер
 • Сириус
 • Гром

кафеав померанец

Исто така види: Feline FIV: Разберете ги најчестите фази и симптоми на болеста
 • лешник
 • Браун
 • Какао
 • Костен
 • Чоко
 • Феихоада
 • Морено
 • Нескау
 • Нутела
 • Тафи

Црвен померанец

 • Аслан
 • Цреша
 • Фогињо
 • Џина
 • Ѓумбир
 • Херкулес
 • Марс
 • Фокс
 • Руби
 • Сонце

Сив померанец

 • Коала
 • Дамбо
 • Прашина
 • Фока
 • Чад
 • Графит
 • Сива
 • Маглина
 • чад
 • Зима

<...

+ 40 опции за имиња за машки германски Шпиц кученца

Мислите дека е готово? Секако! Померанските имиња можат да бидат и погенерички, без да мора да укажуваат на ништо за личноста на животното, боите или другите физички карактеристики. Во тој случај, она што навистина е важно е вашиот личен вкус. Го знаете тоа име што мислите дека е убаво и за кое верувате дека може многу да му одговара на вашето кученце? Оди длабоко! Собравме 40 машки имиња на кучиња за да бидете инспирирани од:

Исто така види: Бања за мачки: разберете еднаш засекогаш зошто не се препорачува
 • Ентони; Аполон; Атила
 • Вартоломеј; Бенџи;Борис
 • Чико; Клајд; Космо
 • Деко; Денис; Дилан
 • Фред
 • Хенк; Хектор; Хенри
 • Изак; Иван
 • Џејк; Џои
 • Калеб; Клаус
 • Марвин; Мајк; Мушу
 • Ное
 • Оливер; Ози
 • Пинго; Филип; Принц
 • Скот; Симон; Стјуарт
 • Рони; Руф
 • Тео; Тобијас
 • Зека; Ziggy

+ 40 опции за имиња за женски германски Шпиц

Како и имиња за машки кучиња, тие имаат и имиња за мали женски кучиња! Има толку многу интересни опции за именување на вашето ново куче што е дури и тешко да се одлучи, но само следете го вашето срце и вашата интуиција. Ако мислите дека името одговара на малото куче, нема од што да се плашите. Видете 40 многу слатки и различни предлози за имиња за женскиот германски Шпиц:

 • Афродита; Анабел; Анастасија
 • Бебел; Бони; Брижит
 • Шарлот; Клео; Кристал
 • Делила; Дафне; Дулче
 • Фелисија; Филум; Франсин
 • Хана; Хејли; Мед
 • Кетлин; Киара
 • Лола; Луси; Лупита
 • Меги; Мед; Миа
 • Нала; Ненси; Нина
 • Пандора; Бисер; Пити
 • Рамона; Равена; Розалија
 • Сенди; Саша
 • Тина; Tulipa
 • Zoey

Важни совети пред да изберете име за кученце од германски Шпиц

1) Имињата на кучињата (женски или машки) мора да бидат кратки и лесно за паметење. Ако сакате вашето куче веднаш да го научи своето име, не избирајте име што е премногу тешко или предолго. Совет за активирање насеќавањето на кучињата е да се определат за прекари кои завршуваат на самогласки и имаат најмногу три слога.

2) Избегнувајте имиња за германски Шпиц кои се слични на команди или име на член на семејството . Во спротивно, кученцето може да направи хаос во секојдневниот живот и никогаш нема да биде сигурно кога ќе го повикаат. Затоа, нема имиња слични на командите за обука, како што се „долу“, „седни“, „остани“, меѓу другото.

3) Не ни помислувајте на имиња за кучиња кои можеби звучат предрасуди ! Освен што е прашање на здрав разум, никогаш не знаеме кој би можел да го чуе името и да се чувствува навреден. Затоа, секогаш оценувајте многу внимателно за да не бидете непочитувани кон другите луѓе.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.