Најскапото куче на светот: 5 забавни факти за егзотичниот тибетски мастиф

 Најскапото куче на светот: 5 забавни факти за егзотичниот тибетски мастиф

Tracy Wilkins

Дали некогаш сте застанале да се запрашате кое е најскапото куче на светот? Расата тибетски мастиф ја зазема оваа позиција во рангирањето прилично лесно: вредноста на кученцето може да достигне 2,5 милиони R$. Тоа е точно! Но, тоа не е единствената посебна карактеристика на ова златно куче. Историјата на тибетскиот мастиф е опкружена со куриозитети од неговото потекло до денес, што исто така го прави супер ретко куче за наоѓање. Односно, дури и ако имате неколку милиони слободни да стекнете копија од расата, сепак ќе биде тешко да се најде да купите.

Дали сте љубопитни да дознаете повеќе за најскапото куче во светот ? Погледнете 5 куриозитети за тибетскиот мастиф кој го разделивме!

1) Тибетски мастиф: цената на најскапото куче во светот е шокантна!

Ако бевте шокирани кога дознавте колку чини најскапото куче на светот, знајте дека дури и минималната цена за стекнување на расата е исто така страшна: повеќето кучиња се продаваат за најмалку 1,5 милиони R$. Накратко, ова е навистина елитно мало куче и сигурно има многу моќ таму. Една од причините кои придонесуваат за оваа цена е затоа што тибетскиот мастиф е исто така едно од најретките кучиња во светот.

2) Кралско куче: Кралицата Викторија од Англија некогаш имала тибетски мастиф

Не само што е најскапото куче на светот, туку и тибетскиот мастифсе смета за кралско куче. Само најбогатите луѓе во Кина имаат копија од расата на кучиња, а одличен пример за тоа беше кога лордот Хардинге - кој дотогаш беше вицекрал на Индија - и подари на кралицата Викторија од Англија, тибетски мастиф. Ова се случило во 1847 година, и ова е веројатно еден од првите случаи кога кучето почнало да станува популарно во други земји надвор од азискиот континент.

Исто така види: Колку години живее куче скитник?

3) Тибетски Мастифот подоцна влегува во фаза на возрасен

На малите кучиња обично им треба околу една година за целосно да се развијат и да стигнат до фазата на возрасен, додека на големото куче му требаат најмалку две години за да го достигне ова ниво на зрелост. Но, дали знаевте дека тоа не функционира така со тибетскиот мастиф? Кај женките, зрелоста може да достигне и до 3 години. Машките тибетски мастифи стануваат возрасни само на 4 години.

4) Тибетскиот мастиф по име Ши-Лунг се сметаше за едно од најголемите кучиња во светот

Титулата за најголемо куче во светот му припаѓа на германецот Зевс, но друго куче кој стигна да се бори за таа титула беше тибетски мастиф по име Ши-Лунг. Високо околу 90 см кај гребенот (односно, од шепите до рамото), големината на ова огромно куче импресионираше многу луѓе, но тоа не му одговараше на 1,19 метри високиот донец. Обично тибетскиот мастиф мери намаксимум 80 cm и тежи околу 70 kg (односно, најголемото куче во светот на расата е најмалку 10 cm поголемо од идеалниот стандард).

Исто така види: Корејски имиња на кучиња: 100 креативни идеи за именување на вашето домашно милениче

5) Со многу енергија ноќе, на тибетскиот мастиф му треба збогатување на животната средина

Кучињата не се животни со ноќни инстинкти, но тибетскиот мастиф - главно кутре - има врвови на енергија во период на ноќта. За да го спречите кучето да остане будно непотребно, идеално е да се инвестира во добро збогатена средина со играчки, игри и други активности кои ја трошат целата негова енергија. Така, тој се уморува доволно за да спие во вистинско време.

Покрај тоа, вреди да се напомене дека кучето тибетски мастиф е многу интелигентно, но исто така може да биде исто толку тврдоглаво. Тој сака да ги следи своите инстинкти, но реагира на човечките емоции многу чувствително. Така, ако кучето сфати дека сте тажни или вознемирени поради нешто, нема да штеди напор да биде покрај вас и да се обиде да го подобри вашето расположение.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.