Кутре од дакел: цена, грижа и однесување на расата во првите месеци од животот

 Кутре од дакел: цена, грижа и однесување на расата во првите месеци од животот

Tracy Wilkins

Постојат неколку видови на кучиња од колбаси, но дакелот е една од расите што освои посебно место во срцата на Бразилците. На интернет има неколку страници посветени на овие мали кучиња, а не за помалку: тие се навистина шармантни и сопственици на неверојатна љубезност. Како тоа да не е доволно, кутрето Дакел е верен придружник, посветен на семејството и со сите квалитети кои ги бараме кај четириножниот пријател. Затоа собравме серија важни информации за расата дакел: вредност, грижа и се што треба да знаете за однесувањето на кучето во првите неколку месеци. Проверете!

Кученце дакел: цената на расата варира многу

Ако идејата е да се купи дакел, цената е секогаш едно од главните прашања меѓу туторите. Добрата вест е дека дури и да се биде супер популарно кученце, кутрето Дакел не се смета за најскапо: мажјаците чинат околу 2.000 до 3.000 R$; а женките варираат помеѓу 2500 и 3500 Р. За да купите кученце дакел, потребно е да се мисли дека првичниот трошок е придружен со други трошоци, како што се набавка на додатоци, средства за хигиена, храна, играчки и ветеринарни состаноци. Затоа, предстекнете кученце - без разлика дали е дакел или која било друга раса -, не заборавајте да планирате многу добро финансиски!

Што да очекувате од однесувањето на кученцето дакел?

Кученцето дакел, како и повеќето кученца, тие имаат тенденција да бидат многу љубопитни и живи. Тој е топче од крзно полно со енергија, кое нема да се задоволи долго да седи мирно, бидејќи малото кученце е жедно да знае и истражува сè околу него. Но, смирете се: ова се случува само околу четвртиот или петтиот месец од животот, кога дакелот е веќе поразвиен и се подготвува да влезе во фазата наречена „кучешка адолесценција“.

Во првите недели, тоа е Вообичаено е кученцето дакел да спие многу и да остане блиску до мајка си и браќата и сестрите. Патем, важен момент е тоа што младенчињата можат да се одвојат од мајката само околу 60 дена по раѓањето. Тоа е затоа што доењето е главен извор на хранливи материи за кучињата во првите неколку месеци, а скутот на мајката - покрај интеракцијата со браќата и сестрите - обично е првиот социјален контакт на дакелот.

Пред да купи кученце дакел , кучето треба да ги помине првите неколку месеци со својата мајка и браќата и сестрите

Исто така види: Дишење на кучиња: дознајте сè за овој дел од анатомијата на кучињата, грипот кај кучињата и грижата

Која е најважната грижа за кучето колбас во првата година?

Хранење: во првите два месеци се води хранење на кученцето дакелособено при доење. Ако миленичето поради некоја причина е без мајката, специфичното вештачко млеко за кучиња може добро да ја задоволи неговата потреба. Околу 45 дена од животот, веќе е возможно да се воведат други видови храна - како што е храната за бебиња - за да се започне со воведување цврста храна во исхраната на животното. Не заборавајте да проверите дали храната за кучиња е наменета исклучиво за кученца и се грижи за малата големина на дакелот.

Хигиена: Не се препорачува да се капе кученцето дакел додека не има три месеци. Кожата на кучето е сè уште многу чувствителна и лесно може да се повреди, па затоа идеално е да се почека додека не стане поразвиена за да почне да се капе. Друга грижа што мора да се преземе во оваа фаза е да се научи кученцето да се ослободи на вистинското место.

Вакцини и здравје: вакцините за кученца се важна грижа за животното да се ослободи од опасни болести и други здравствени проблеми. Можат да се применуваат од 45 дена од животот, а се поделени во три дози. По следењето на целосниот распоред за вакцинација, бустерите се одржуваат годишно. Покрај вакцините, важно е на кучето редовно да му се даваат лекови против црви и антипаразитски лекови.

Исто така види: Базен со топки за кучиња: дознајте повеќе за оваа играчка која многу ќе се забавува за вашиот крзнен пријател

Простор и играчки: збогатувањето на животната средина за кучињата ја прави сета разлика во развојот на кученцата и со наДакел ова не се менува. Еден начин да се промовира ова е со адаптирање на просторот за да се задоволат потребите на миленичето. Покрај основната нега - како што се чинии за храна и тоалетни душеци -, не заборавајте да купите кревет и играчки за кучето дакел за да се забавува!

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.